Straipsnis
 

Žmogaus sukurti elektromagnetiniai laukai: bevielio ryšio pavojai

Visuomenės sveikata - 31-03-2009 - 16:53
Pasidalinti
Socialiniai tinklai
Adresynas
 
37% ES piliečių mano, kad aukštos įtampos linijos turi didelį poveikį sveikatai, apie mobiliojo ryšio bokštus taip mano 36% europiečių ©BELGA_SCIENCE

Aukštos įtampos linija. 37% ES piliečių mano, kad aukštos įtampos elektros perdavimo linijos turi didelį poveikį sveikatai, apie mobiliojo ryšio bokštus taip mano 36% europiečių

Gyvename apsupti natūralios ir žmogaus sukurtos radiacijos: esame veikiami nešiojamų ir mobilių telefonų, mobiliojo ryšio antenų, bevielio interneto ir elektros perdavimo linijų skleidžiamų mikrobangų. Ar tai reiškia, kad lėtai kepame milžiniškoje mikrobanginėje krosnelėje? Ar ši spinduliuotė kelia grėsmę sveikatai? Neturėdami galutinių mokslinių tyrimų duomenų turėtume remtis atsargumo ir prevencijos principais, sako pranešėja elektromagnetinių laukų klausimu Frédérique Ries.

Įjungę savo nešiojamo kompiuterio bevielio tinklo adapterį darbe ar namuose tikrai išvysite ne vieną „Wi-Fi“ tinklą. Pridėkime nuolat kišenėje ar ant stalo esantį mobilųjį telefoną, GPS ir „bluetooth“ įrengimus, kūdikių priežiūros racijas, nesuskaičiuojamą gausybę mieste esančių siųstuvų ir suprasime, kodėl dauguma europiečių mano, jog valdžios institucijos nepakankami informuoja apie priemones, apsaugančias nuo elektromagnetinių laukų (EML) poveikio.
 
Abejonių dėl bevielių technologijų atnešamos naudos nekyla, tačiau ar jos pakankamai saugios? Pasak Europos Parlamento, 1999 m. patvirtintos europinės rekomendacijos dėl elektromagnetinio lauko poveikio visuomenei apribojimų yra pasenę ir atsilieka nuo informacinių bei ryšių technologijų raidos.
 
Pakankamai neištirtas bevielis pasaulis
 
Mobiliojo ryšio skvarba ES viršijo gyventojų skaičių jau prieš dvejus metus. Nors bevielės technologijos plinta nesustabdomai, iki šiol nėra europinių teisės aktų dėl galimo mobiliosios telefonijos poveikio sveikatai apribojimo.

Elektromagnetiniai laukai:

  • Žmogaus sukurtus EML spinduliuoja elektriniai ir elektroniniai prietaisai bei antenos
  • EML stiprumas matuojamas vatais į kvadratinį metrą (w/m2) arba voltais į metrą (v/m), jų poveikis sveikatai priklauso nuo dažnio ir intensyvumo
  • ES rekomenduoja maksimalią leistiną 41,25 voltų/metrui ribą GSM technologijoms, tačiau 9 ES šalyse jau galioja griežtesni reikalavimai
  • Mobiliųjų telefonų spinduliavimą mažina laisvų rankų įrangos naudojimas, šnekėjimas erdvėse, kuriose stiprus signalas, telefono nenaudojimas judant dideliais greičiais, išorinių antenų įrengimas automobiliuose.
Pasaulio sveikatos organizacijos (WHO) teigimu, iki šiol nėra gauta įrodymų dėl neigiamo mažo intensyvumo elektromagnetinių laukų poveikio sveikatai, todėl būtina plėtoti ilgalaikio poveikio tyrimus. Europarlamentarai viliasi, kad šiemet pagaliau pasirodys ES lėšomis finansuoti vėluojančio pasirodyti INTERPHONE tyrimo rezultatai, galbūt atsakysiantys į klausimą, ar mobilūs telefonai susiję su padidėjusia vėžio atsiradimo rizika.
 
Pasak WHO ir kai kurių mokslininkų, GSM technologijos atsirado santykinai neseniai, todėl tvirtų įrodymų dėl galimos jų įtakos auglių atsiradimui tikrai nebus anksčiau nei 2015 m.
 
Atsargumas ir prevencija
 
Mus nuolatos veikia „elektromagnetinių bangų kokteilis“, sako Frédérique Ries (Liberalų ir demokratų aljansas, Belgija), siūlanti veikti nelaukiant galutinių mokslinių išvadų ir galimų onkologinių ligų. Anot jos, remiantis atsargumo principu įmanoma išvengti galimų pavojų. Europarlamentarė siūlo ES pasiremti devynių ES šalių patirtimi ir nustatyti 3 voltų/metrui ribines mobiliojo ryšio antenų spinduliuotės vertes zonoms, kuriose yra žmonių, vietoj dabar rekomenduojamo 41,25 volto/metrui. Tarp šių šalių – Austrija, Belgija, Graikija, Italija, Liuksemburgas ir Lenkija.
 
Pranešėja siūlo rengiant europines kampanijas skleisti pažangiąją mobiliųjų telefonų naudojimo patirtį: elektromagnetinius virpesius leidžia sumažinti laisvų rankų įrangos naudojimas, pokalbių trumpinimas, telefonų išjungimas jais nesinaudojant bei kalbėjimas jais gero ryšio lygio vietovėse.
 
Pranešime dėl su elektromagnetiniais laukais susijusių susirūpinimą keliančių sveikatos klausimų siūloma užtikrinti mobiliojo ryšio optimalų antenų išdėstymą, neleisti jų statyti šalia mokyklų, lopšelių, senelių namų ir sveikatos priežiūros įstaigų. Europarlamentarai siūlo internete viešai skelbti aukštos įtampos linijų, radijo dažnio ir mikrobangų įrenginių išdėstymo žemėlapius.
 
Frédérique Ries parengtas pranešimas bus pristatomas balandžio 1 d. plenariniame posėdyje.
 
Nuoroda: 20090326STO52724