Raksts
 

Debatēs par Arktikas nākotni

Vide - 10-03-2010 - 12:45
Pārsūtīt / Saglabāt
Arktikas ledus nepārtraukti kūst. ©BELGA/SCIENCE

Arktikas ledus nepārtraukti kūst. ©BELGA/SCIENCE

Ledus Arktikā strauji kūst, un, kamēr tās pamatiedzīvotāji un leduslāči meklē jaunas mājas, tikmēr tās virzienā dodas aizvien vairāk kruīza kuģu un naftas meklētāju. Pirms šodienas debatēm ar ES vadošo diplomāti Ketrīnu Eštoni uz sarunu aicinājām britu liberāli Daienu Vollisu, kura sagatavoja pēdējo Parlamenta rezolūciju par šo jautājumu.

Pagājušā gadsimta laikā vidējā gaisa temperatūra Arktikas reģionā paaugstinājās par 5°C — desmitreiz vairāk nekā vidējā pasaules gaisa temperatūra — izraisot ledus kušanu un ūdens joslu parādīšanos.
 
Kruīza kuģi, naftas meklējumi, pētījumi par iespējām izveidot Ziemeļrietumu pāreju — satiksme šajā zonā ir jūtami palielinājusies. To tomēr līdz šim neregulē nekāda veida noteikumi.
 
„Daudz kas no tā, kas notiek patlaban, liecina par atkāpšanos, kā es teiktu, 18.gadsimta suverenitātē, izmantojot nacionālistiskus argumentus. Vienmēr ir pastāvējis uzskats, ka Arktika varētu būt zona, kurai jāpiemēro pavisam savādāki noteikumi. Tā nevar būt starptautiska kā Antarktīda, jo Arktikā dzīvo cilvēki un ir valstis,” saka Daiena Vollisa. Arktikas reģionā atrodas arī trīs ES valstu — Zviedrijas, Somijas un Dānijas — teritoriju daļas.
 
Deputāte vēlas, lai gaidāmā Komisijas komunikācija iezīmētu ES Arktikas politikas virzienu. „Daži no mums ir uzskata, ka būtu jāieceļ īpašs, par Arktikas jautājumiem atbildīgs komisārs. Problēma ir tā, ka Arktikas jautājumi attiecas gan uz vides, gan uz zivsaimniecības, gan uz pētniecības jomām. Vai tos nodot Augstās pārstāves pārziņā? No vienas puses tās ir ārlietas, taču no otras puses ir acīmredzama saistība ar iekšlietām. Tas ir svarīgi visiem ES pilsoņiem,” skaidro D.Vollisa.
 
„Atkal atkāpties aiz mūsu nacionālajām robežām nepalīdzēs,” uzsver deputāte. „Pateicoties ES struktūrai un transnacionālajai darba pieredzei, tai Arktikas diskusijā ir daudz ko teikt.”
 
Ats.: 20100305STO70026