Článek
 

Plastový odpad ohrožuje oceány

Životní prostředí - 23-03-2010 - 11:05
Sdílet
Poslankyně Anna Rosbach

Poslankyně Anna Rosbach

Tichý oceán pokrývá obrovský koberec plastového odpadu, který je pětatřicetkrát větší než Česká republika. Podobná hrozba by se mohla týkat i severovýchodní části Atlantického oceánu, tj. směrem na Grónsko, Island a Norsko a dokonce zasáhnout i Baltské moře. Dánská poslankyně Anna Rosbach bojuje proti tomuto znečištění a zaznamenala během uplynulého plenárního zasedání první konkrétní úspěch. Zeptali jsme se jí na další kroky.

Můžete nám něco říct o "plastovém koberci" v Tichém oceánu?
 
Velká část plastového odpadu nese čínské a japonské nápisy. Bohužel mnoho odpadu pochází také z Evropy. V Atlantiku se také pohybuje obdobný plastový koberec. Velikost těchto koberců rychle narůstá a sahají čím dál hlouběji pod hladinu moře.
 
Jak velký je koberec dnes?
 
Nelze jej popsat jako jakýsi jeden ucelený "světadíl", jedná se spíše o ostrovy. Neustále se prohlubují a je jich čím dál víc na nejrůznějších místech.
 
Nabízí se založení úplně nového průmyslového odvětví na lovení plastového odpadu. Chce to specializaci, protože plasty jsou různorodé a jejich likvidace vyžaduje specializované firmy. Navíc to bude chtít firmy, které dokáží vylovený odpad recyklovat.
 
Odpad je jistě i škodlivý pro ryby?
 
Samozřejmě, a nejen pro ně, ale také pro mořské savce, jako například malé velryby. Spousta zvířat se dokonce kvůli odpadu utopí, žralok například nemůže dýchat, když se nemůže hýbat. Je to vše velice smutné. Naprosto šílené je například, když najdete uvnitř delfínů anebo tuleňů dětské plastové hračky. Plastový koberec extrémně nabírá na velikosti a rozsahu. 
 
Jak velkým ohrožením je plastový odpad pro Baltské moře?
 
I když docílíme dohodu členských zemí EU jako Dánska, Švédska a Finska, nadále tu mámě řeky, které tečou do Baltu z Běloruska a z Ruska, je to tedy citlivá oblast. Je to oblast, kde je skoro nemožné zamezit znečišťování. Navíc tu je finský papírový průmysl, který funguje před sto let. K výrobě papíru potřebujete mnoho chemikálií. Švédska se to týká samozřejmě také.
 
Ale s ochranou přírody musíme začít u nás samotných, jako například majitel lodi, který řekl: "Nebudu vypouštět svou nádrž a vyprazdňovat jí do otevřeného moře, protože tím nakonec znečistím pláže, kde já, moje žena i mé děti se chtějí koupat."
 
Děkujeme Vám za rozhovor.  
 
Odkaz: 20100305STO70033