Článok
 

Rozhovor: Anna Rosbach o "plastovej polievke" v Tichom oceáne

Životné prostredie - 23-03-2010 - 16:47
Zdieľať
Anna Rosbach

Anna Rosbach

Predstavte si masu plastu a gumy o rozlohe 34-násobku Holandska. Toto pláva v Tichom oceáne. Na problém znečistenia plastovým odpadom upozorňuje aj správa dánskej poslankyne zo skupiny Európa slobody a demokracie Anny Rosbach. V rozhovore s nami tiež upozorňuje na riziko znečistenia Baltského mora.

Začali sme s otázkou prečo je pre ňu táto téma tak dôležitá.
 
Viete, pre mňa je voda najdôležitejšia vec. Bez vody by nebol život na zemi a ak  príliš znečistíme vodu, spôsobíme vážny problém.
 
Môžete vysvetliť fenomén "plastovej polievky"?
 
Množstvo plastovej polievky obsahuje čínske a japonské znaky a písmená. Bohužiaľ, veľa týchto vecí pochádza tiež z Európy. Plastová polievka sa nachádza v Atlantickom oceáne a takisto v Tichom oceáne. Rastie a hrubne extrémne rýchlo, jej vrstvy sú čím ďalej tým väčšie.
 
Aká je veľká?
 
Nedá sa povedať, že by to bol jeden veľký kontinent. Formujú sa z nej akési ostrovy a na týchto miestach môžeme vidieť ako sa zväčšujú. Mali by sme spustiť nový systém zberu plastov. Nedá sa len sa tak vybrať rybárskou loďou a povedať: "Fajn, tak tu rozhodím siete a odpad pozbieram." Plastová fľaša na pitnú vodu je totiž vyrobená z úplne iného druhu plastu ako olejová plechovka alebo fľaša, ktorú máte doma. Tomuto problému sa musíme venovať. Je to navyše oblasť, na ktorej podnikatelia môžu zarobiť. Ďalší krok je teda nájsť firmy, ktoré sú schopné s tým začať.
 
Možno predpokladať, že je to škodlivé pre ryby?
 
Áno, a tiež pre morské cicavce, malé veľryby a dokonca mnohé iné živočíchy, ktoré sa po prehltnutí plastov topia. Hovorí sa, že rovnako sa topia aj žraloky. Ak sa totiž zamotajú do  rybárskej siete, nemôžu sa hýbať a prestávajú  dýchať. Je nenormálne, že môžeme nájsť tulene, delfíny a iné zvieratá s plastovými hračkami v ich tele. Je to vlastne veľmi smutné.
 
Uvedomujú si krajiny ako Čína a USA tento problém?
 
Neviem to presne vyjadriť po anglicky, ale ich postoj je niečo ako "zíde z očí zíde z mysle".
 
A čo staré rybárske siete?
 
Počula som o dánskom rybárovi, ktorý bol veľmi pohoršený, že nevedel čo má spraviť s použitými sieťami. Našiel spôsob ako ich roztrhať na malé kúsky a opätovne použiť na výrobu nových sietí. Tento nápad si nechal patentovať a založil veľkú firmu -  do roka sa stal milionárom.
 
Anna Rosbach tiež spomenula správu, na ktorej momentálne pracuje. Týka sa znečistenia v Baltskom mori.
 
Ak by existovala dohoda medzi Švédskom, Fínskom a Dánskom, stále sú tu rieky, ktoré sa cez Bielorusko a Rusko vlievajú priamo do Baltského mora. Je veľmi ťažké neznečistiť tento región. A taktiež tu je fínsky papierenský priemysel, ktorý funguje viac než 100 rokov. Na výrobu papiera potrebujete veľa chemikálií. Rovnako je to aj vo Švédsku.
 
Opýtali sme sa, či by ľudia mali prebrať zodpovednosť.
 
Ak začnete byť zodpovedný v rámci svojej rodiny, bude to oveľa ľahšie pre celú krajinu. Myslím si, že je na majiteľovi lode, aby povedal: "Nie, nevypustím nádrž do otvoreného mora, pretože to znečistí pláž, kde spolu s manželkou a deťmi radi plávame".
 
Odkaz: 20100305STO70033