Raksts
 

Orgānu pārstādīšana: veicinās dalībvalstu sadarbību

Sabiedrības veselība - 22-03-2010 - 13:26
Pārsūtīt / Saglabāt
Aknas parasti tiek izņemtas donoriem, kuriem iestājusies smadzeņu nāve.  ©BELGA_SCIENCE

ķirurgs izņem aknas no ledus iepakojuma. ©BELGA_SCIENCE

Gaidot uz orgānu pārstādīšanu, ES ik dienu mirst 12 pacienti. Jauniem ES noteikumiem, kurus pagājušonedēļ apstiprināja Eiropas Parlamenta Vides un veselības komiteja, jāpadara ziedošanas un pārstādīšanas process vienkāršāks, ātrāks un drošāks.

Jaunie noteikumi izveidos Eiropas orgānu pārstādīšanas zonu, saskaņojot kvalitātes nodrošināšanas sistēmas, uzlabojot sadarbību starp dalībvalstīm un palielinot donoru skaitu ar īpašu kampaņu un administratīvu procedūru palīdzību.
 
„[Noteikumu] mērķis ir nodrošināt vairāk orgānu vairāk pacientiem,” paskaidroja Eiropas Parlamenta referents Miroslavs Mikolašiks (Eiropas Tautas partijas grupa, Slovākija)
 
Nepietiekama orgānu pieejamība
 
Patlaban uz orgānu pārstādīšanu ES gaida gandrīz 60 000 pacientu. Lai gan 81% eiropiešu izsakās par labu donora kartei, tomēr tikai aptuveni 12% pašiem tāda ir.  Attiecībā uz donoru skaitu vērojamas arī lielas atšķirības starp dalībvalstīm: Spānijā uz vienu miljonu iedzīvotāju ir aptuveni 35 ziedojumi, bet Rumānijā — mazāk par 1.
 
Kaut arī pēdējos gados ziedoto orgānu skaits nepārtraukti pieaug, lielākajā daļā ES dalībvalstu pieprasījums pārsniedz piedāvājumu. 15–30% pacientu nomirst, pirms izdodas atrast piemērotu donoru.
 
Centieni atrast vajadzīgos orgānus katrā dalībvalstī atsevišķi nopietni ierobežo veiksmes iespējas. Savukārt tādas starptautiskas organizācijas kā Eurotransplant un Scandiatransplant apkalpo tikai noteiktas dalībvalstis. Tā, piemēram, Eurotransplant zonā (Austrija, Beniluksa valstis, Horvātija, Nīderlande, Slovēnija, Vācija) apmaiņas ceļā tiek piegādāti aptuveni 20% pārstādīto orgānu, taču tikai 2% no zonas tiek ievesti vai izvesti.
 
Vienas no iespējamām orgānu trūkuma sekām ir organizētu kriminālu grupu veikta orgānu nelegāla ievešana.
 
Katrā dalībvalstī īpaša iestāde
 
Eiropas Parlamenta izskatītā ES direktīva paredz, ka katrai dalībvalstij būs īpaša iestāde, kas īstenos nacionālo kvalitātes programmu, nodrošinot orgānu kvalitāti un drošību, kā arī uzraugot visu procedūru, sākot ar donora noteikšanu un beidzot ar pārstādīšanu.
 
Tāpat plānots izveidot dalībvalstu iestāžu tīklu, kas koordinēs un pārraudzīs orgānu apmaiņu starp dalībvalstīm.
 
Rīcības plāns
 
Līdztekus direktīvai ir izstrādāts rīcības plāns orgānu kvalitātes uzlabošanai, orgānu pieejamības veicināšanai un procedūru efektivitātes nodrošināšanai.
 
Plānoto pasākumu vidū ir informācijas un pieredzes apmaiņa, lai palīdzētu valstīm ar zemu orgānu pieejamības līmeni to paaugstināt, kā arī publikas apziņas sekmēšana.
 
Spāņu deputāta Andresa Pereljo (Sociālisti un demokrāti) sagatavotajā ziņojumā ierosināts piedāvāt cilvēkiem kļūt par donoru, kad tie iesniedz pieteikumu pasei vai autovadītāja apliecībai. Tāpat, viņaprāt, būtu jābūt iespējai kļūt par donoru tiešsaistē.
 
Apkaros orgānu tirdzniecību
 
Lai apkarotu orgānu tirdzniecību, deputāti uzsver, ka jāizvairās no jebkādas finansiālas atlīdzības par orgānu ziedošanu. Izņēmums varētu būt vienīgi donori, kas orgānus ziedo vēl dzīves laikā, taču šajā gadījumā pārstādīšana drīkstētu notikt tikai tuviem radiniekiem un tai būtu jābūt pēdējam līdzeklim, ja neizdodas orgānu atrast parastajā ceļā.
 
Parlaments pilnā sastāvā par priekšlikumiem balsos 18.maijā.
 
Ats.: 20100312STO70510