Artikkel
 

Giancarlo Scottà toidu kvaliteedist ja märgistamisest

Põllumajandus - 30-03-2010 - 11:03
Jaga
Sotsiaalvõrgustikud
Lemmikud
 
  • EP tegi resolutsiooni toidu kohustusliku kvaliteedimärgise kohta
  • Märgis annaks tarbijatele kasulikku teavet toidu kvaliteedi kohta
Giancarlo Scottà tahab teada, missugust päritoluriiki sooviksid inimesed toidupakenditelt lugeda

Giancarlo Scottà tahab teada, missugust päritoluriiki sooviksid inimesed toidupakenditelt lugeda

Toidu kvaliteet ja märgistus on ühise põllumajanduspoliitika lähiaastate peateemad. 25. märtsil teatasid saadikud, et põllumajandustoodete kohustuslik kvaliteedimärgis annaks tarbijatele kasulikku teavet toidu kvaliteedi kohta. Rääkisime raportöör Giancarlo Scottàga tema raportist.

Teie raporti puhul on välja tulnud mitmeid erinevaid vastuolusid. Kas päritolumaa etikett hakkab ikka toimima?
 
Olen pärit piirkonnast (Itaaliast, Venetost - toim), kus hea toidukvaliteet on andnud tõuke turismiks ja gastronoomiaturismiks. Tegu on kohaliku toodanguga ja ma olen kindel, et on kohti mujal Euroopas, mida annaks edendada.
 
Päritoluriigi tähistamine tekitab ühenduslüli selle riigiga, kus see on toodetud. Selle kaudu anname tarbijale valiku - sealjuures ei ütle ma, et Euroopa toit on parem kui muu. Usun, et tarbija peab otsustama. Läheksin isegi edasi - sooviksin, et komisjon uuriks tarbijakäitumist, küsides inimestelt, mida nad tegelikult sooviksid siltidelt näha. Peaksime omavahel vaidlemise lõpetama ja küsima inimestelt.
 
Saadikud paluvad komisjonil uurida ELi kvaliteedilogo kasutamist, hoolimata, et selle kasutuselevõtuks esineb tugevat vastupanu. 
 
On loomulik, et millegi toimiva muutmiseks kohtab vastupanu. See ei tähenda, et muuta ei võiks. Pakume välja ELi logo toodete jaoks, mis on täielikult Euroopas kasvatatud ja toodetud.
 
Probleem seisneb kaubanduskettides, kes impordivad toitu igalt poolt maailmast ja siis märgistavad selle viimase tootmisetapi järgi. See pole läbipaistev ja muudab toidu kulgemisteekonna märgistamise väga keeruliseks. Kutsume raportis üles lühikeseks levitusahelaks.
 
Kuidas on lood piraatlusega - toodetega, mis on võltsitud ja mida müüakse vale nime all - mida saab EL teha?
 
Olen isegi Brüsselis söönud Parmigianot, mille puhul sain kohe aru, et see pole päris! Võltsitud toidukauba turg on 52 miljardit eurot aastas. See on räpane raha, mis varastab loomingut ja tööd.
 
Peaksime sanktsioonide ja karistuste osas olema väga karmid, nii ELi sees kui väljas. Palume komisjonil teha teavitustööd Maailma Kaubandusorganisatsioonis, et saada samasugune kaitse oma kaubale nagu veini puhul.
 
Viide: 20100325STO71385