Raksts
 

Intervija: Džankarlo Skota par pārtikas kvalitāti un marķēšanu

Lauksaimniecība - 29-03-2010 - 17:38
Pārsūtīt / Saglabāt
Džankarlo Skota ((„Brīvības un demokrātijas Eiropa”, Itālija)

Džankarlo Skota ((„Brīvības un demokrātijas Eiropa”, Itālija)

Norādes uz lauksaimniecības produktiem sniedz patērētajiem vērtīgu informāciju par pārtikas kvalitāti un izcelsmi un var veicināt lauksaimnieku konkurētspēju, teikts pagājušonedēļ pieņemtajā Parlamenta rezolūcijā. Uz sarunu aicinājām referentu Džankarlo Skotu, kurš savus kolēģus pārliecinājis par vairāku jauninājumu mepieciešamību.

Jūsu ziņojumā ir vairāki polemiski ierosinājumi, kuri beigu beigās visi tika pieņemti. Sāksim ar izcelsmes marķējumu.
 
Par izcelsmes marķējumu — es esmu no reģiona (Veneto reģions Italijā — red.), kurš,  izceļoties ar kvalitatīvu pārtiku, ir piesaistījis tūrismu un vīna gastronomiju. Visa vietējā ekonomika attīstās ap pārtiku.
 
Izcelsmes marķējums ļauj asociēt zināmu pārtikas produktu ar vietu, kur tas ir ražots. Šādā veidā patērētājam tiek dota iespēja izvēlēties. Es nesaku, ka Eiropas pārtikas produkti ir labāki nekā citi, manuprāt, par to jālemj patērētājam. Vēl vairāk — es vēlētos, lai Komisija veiktu patērētāju aptauju, lai noskaidrotu, ko viņi patiešām vēlas redzēt uz etiķetes. Jābeidz strīdēties savā starpā un jāapspriežas ar cilvēkiem.
 
Cits priekšlikums, kas tika pieņemts, neskatoties uz lielu pretestību, ir Eiropas kvalitātes logotips.
 
Katrreiz, kad mēģini mainīt kaut ko, kas jau darbojas, ir jāsaskaras ar lielu pretestību. Tas nenozīmē, ka pārmaiņas nav iespējamas. Mēs ierosinājām ieviest Eiropas logotipu produktiem, kas ir audzēti un pilnībā pārstrādāti Eiropā.
 
Problēmas rada plaša mēroga mazumtirdzniecība, piemēram, lielveikali. Tie ieved pārtiku no visas pasaules un tad to marķē atbilstoši pēdējam pārstrādes posmam. Tas patērētājam nav pārredzami un ļoti apgrūtina izsekojamību. Ziņojumā arī tiek stingri prasīts „mazs izplatīšanas tīkls”.
 
Visbeidzot, cīņa pret „lauksaimniecības pirātismu”. Ko var darīt Eiropas Savienība?
 
(Smejas). Ziniet, ka viltotu Parmezāna sieru esmu ēdis pat šeit, Briselē? Man uzreiz bija skaidrs, ka tā nav īsta manta!
 
Jums būtu jāzina, ka „viltojumu lielveikals” ir bizness, kas ienes 52 miljardus eiro gadā. Tā ir netīra nauda, kas nopelnīta, zogot citu jaunradi un darbu.
 
Mums būtu jānosaka stingras sankcijas un sodi, gan Eiropas Savienībā, gan ārpus tās. Mēs aicinām Komisiju cīnīties Pasaules tirdzniecības organizācijā, lai visvairāk viltotajiem produktiem nodrošinātu tādu pašu aizsardzību kā vīniem.
 
Ats.: 20100325STO71385