Parlamenta jautājums - O-000091/2013Parlamenta jautājums
O-000091/2013

  Diskriminācija kastas dēļ

Jautājums, uz kuru jāatbild mutiski O-000091/2013
Komisijai
Reglamenta 115. pants
Eva Joly
Attīstības komiteja komitejas vārdā

Procedūra : 2013/2676(RSP)
Dokumenta lietošanas cikls sēdē
Dokumenta lietošanas cikls :  
O-000091/2013
Iesniegtie teksti :
O-000091/2013 (B7-0507/2013)
Balsojumi :
Pieņemtie teksti :

Kastu diskriminācija, kurai atbilstīgi kastu sistēmas kopienās gan publiskajā, gan privātajā telpā piekopj tā saucamo neaizskaramības praksi, ir atzīta par vienu no nopietnākajām cilvēktiesību problēmām mūsdienu pasaulē un par galveno nabadzības un nevienlīdzības iemeslu valstīs, kurās pastāv kastu diskriminācija, jo tā būtiski traucē ilgtspējīgas attīstības un nabadzības izskaušanas mērķu sasniegšanu. Šis diskriminācijas veids, kas skar aptuveni 260 miljonus cilvēku visā pasaulē, ir pretrunā lielākajai daļai starptautisko cilvēktiesību pamatprincipu un izraisa vispārējus cilvēktiesību pārkāpumus, turklāt sekmē plašu nesodāmību par tiem. Kastu diskriminācijai, tās visaptverošajām izpausmēm un sekām visā pasaulē, kas sevišķi skar sievietes, ir pievērsušās ANO cilvēktiesību aizsardzības struktūras, īpašu uzmanību tām pievēršot ANO līguma struktūrās un īpašās procedūrās, un ANO Augstais komisārs cilvēktiesību jautājumos. Eiropas Parlaments kopš 2007. gada savās rezolūcijās ir paudis bažas un ieteikumus ES un aicinājis ES rīkoties, lai risinātu kastu diskriminācijas problēmu.

1.  Vai Komisija un Eiropas Ārējās darbības dienests (EĀDD) ir vienisprātis, ka būtu jāizstrādā visaptveroša ES politika un rīcības plāns kastu diskriminācijas jautājuma risināšanai ar mērķi apkarot šo diskrimināciju?

2.  Kā ES risina kastu diskriminācijas jautājumu, tostarp īstenojot attīstības palīdzības programmas un projektus, jo īpaši kastu diskriminācijas skartajās valstīs, piemēram, Indijā, Nepālā, Pakistānā, Bangladešā un Šrilankā? Kā ES kopumā risina problēmas saistībā ar diskrimināciju darba un izcelsmes dēļ, kura ir aktuāla tādās valstīs kā Jemena un Mauritānija

3.  Saistībā ar dažādām policijas, tiesu sistēmas darbinieku un ierēdņu apmācības programmām, kuras finansē dažādās valstīs, kādus pasākumus Komisija un EĀDD veic, lai nodrošinātu to, ka policija un civildienests efektīvi īsteno un pilda likumu, tādējādi nodrošinot tiesu iestāžu un efektīvu aizsardzības līdzekļu pieejamību upuriem?

4.  Kā Komisija un EĀDD risina šo jautājumu dialogos ar trešām valstīm cilvēktiesību jomā un globālo iniciatīvu kontekstā?

5.  Ko Komisija un EĀDD dara, lai, izmantojot ES politikas virzienus, kastu diskrimināciju kā transversālu problēmu pasaulē apkarotu paralēli citiem diskriminācijas veidiem?

6.  Kā ES risinās kastu diskriminācijas problēmu humanitāro krīžu gadījumos kastu diskriminācijas valstīs, lai nodrošinātu, ka humāno palīdzību saņem arī visas atstumtās sabiedrības grupas?

Iesniegšanas datums: 18.9.2013

Nosūtīts: 20.9.2013

Termiņš atbildei: 27.9.2013