Parlamentná otázka - O-000091/2013Parlamentná otázka
O-000091/2013

  Diskriminácia na základe príslušnosti ku kaste

Otázka na ústne zodpovedanie O-000091/2013
Komisii
článok 115 rokovacieho poriadku
Eva Joly
v mene Výboru pre rozvoj

Postup : 2013/2676(RSP)
Postup v rámci schôdze
Postup dokumentu :  
O-000091/2013
Predkladané texty :
O-000091/2013 (B7-0507/2013)
Hlasovanie :
Prijaté texty :

Diskriminácia na základe príslušnosti ku kaste, v dôsledku ktorej sú spoločenstvá podliehajúce kastovému systému vystavené tzv. praktikám nedotknuteľnosti tak vo verejnom, ako aj v súkromnom sektore, sa v súčasnosti považuje za jeden z najzávažnejších problémov v oblasti ľudských práv na svete a pokladá sa za hlavnú príčinu chudoby a nerovnosti v krajinách, kde sa táto forma diskriminácie vyskytuje, čo výrazne bráni v dosahovaní cieľov trvalo udržateľného rozvoja a odstránenia chudoby. Táto forma diskriminácie postihuje podľa odhadov 260 miliónov ľudí na celom svete, čím porušuje najzákladnejšie zásady medzinárodného práva v oblasti ľudských práv a vedie k ich rozsiahlemu porušovaniu, ktoré v mnohých prípadoch ostáva nepotrestané. Diskrimináciou na základe príslušnosti ku kaste, jej prierezovým dosahom a celosvetovými dôsledkami, najmä pokiaľ ide o ženy, sa zaoberajú orgány OSN pôsobiace v oblasti ľudských práv, predovšetkým orgány OSN monitorujúce dodržiavanie medzinárodných zmlúv o ľudských právach a osobitné postupy Rady OSN pre ľudské práva, ako aj Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva. Parlament od roku 2007 vo svojich uzneseniach vyjadruje svoje obavy a predkladá odporúčania pre EÚ, vyzývajúc na prijatie opatrení na úrovni EÚ, ktoré by riešili diskrimináciu na základe príslušnosti ku kaste.

1.  Súhlasí Komisia a Európska služba pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) s tým, že by sa mala stanoviť komplexná politika a akčný plán EÚ na boj proti diskriminácii založenej na príslušnosti ku kaste, aby sa tento problém riešil?

2.  Ako EÚ rieši otázku diskriminácie na základe príslušnosti ku kaste, a to aj v rámci programov a projektov rozvojovej pomoci, najmä pokiaľ ide o krajiny postihnuté touto formou diskriminácie ako India, Nepál, Pakistan, Bangladéš a Srí Lanka? Pokiaľ ide o širšie súvislosti – ako EÚ rieši diskrimináciu súvisiacu s prácou a pôvodom, ktorá sa vyskytuje v krajinách ako Jemen či Mauritánia?

3.  Aké opatrenia prijíma Komisia a ESVČ v rámci rôznych programov odbornej prípravy pre príslušníkov polície, súdnych či štátnych úradníkov, ktoré sú v jednotlivých krajinách financované, aby sa zabezpečilo účinné vykonávanie a presadzovanie právnych predpisov zo strany polície a štátnej služby s cieľom uľahčiť obetiam prístup k spravodlivosti a účinným prostriedkom nápravy?

4.  Ako Komisia a ESVČ riešia túto otázku v rámci svojich dialógov o ľudských právach s tretími krajinami a globálnych iniciatív?

5.  Aké opatrenia v rámci všetkých politík EÚ prijme Komisia a ESVČ na boj proti celosvetovému a prierezovému problému diskriminácie na základe príslušnosti ku kaste, rovnako ako v prípade boja proti iným formám diskriminácie?

6.  Ako bude EÚ riešiť diskrimináciu na základe príslušnosti ku kaste v prípade humanitárnej krízy v krajinách postihnutých touto formou diskriminácie, aby zabezpečila, že humanitárna pomoc sa dostane k všetkým marginalizovaným skupinám?

Predložené: 18.9.2013

Postúpené: 20.9.2013

Termín na zodpovedanie: 27.9.2013