Pytanie poselskie - O-000117/2013Pytanie poselskie
O-000117/2013

  Postępy w realizacji krajowych strategii integracji Romów

Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000117/2013
do Komisji
art. 115 Regulaminu PE
Juan Fernando López Aguilar
Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych

Procedura : 2013/2924(RSP)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury :  
O-000117/2013
Teksty złożone :
O-000117/2013 (B7-0528/2013)
Głosowanie :
Teksty przyjęte :

W dniu 26 czerwca 2013 r. Komisja przedstawiła sprawozdanie z postępów w realizacji krajowych strategii integracji Romów w następstwie przyjęcia w 2011 r. unijnych ram dotyczących krajowych strategii integracji Romów. W sprawozdaniu wskazano, że państwa członkowskie poczyniły niewielkie postępy, nawet w celu ustalenia warunków wstępnych niezbędnych do pomyślnej realizacji strategii krajowych. Stwierdza się również, że w większości państw członkowskich nie przydzielono w budżetach krajowych wystarczających zasobów na realizację strategii. Komisja przedstawiła także wniosek dotyczący zalecenia Rady w sprawie skutecznych środków integracji Romów w państwach członkowskich (COM(2013)0460). Poza tym nadal utrzymuje się rasistowskie podejście do Romów i ich dyskryminacja, mimo że w unijnych ramach wezwano państwa członkowskie do zadbania o niedyskryminację Romów i zagwarantowanie poszanowania ich praw człowieka.

  Jakie działania podejmuje Komisja w odpowiedzi na gwałcenie praw podstawowych Romów w państwach członkowskich, zwłaszcza gwałcenie prawa do swobody przemieszczania się i pobytu, prawa do równości i niedyskryminacji, prawa do ochrony wrażliwych danych osobowych, między innymi przez zakaz tworzenia rejestrów opartych na pochodzeniu etnicznym i rasowym, a także prawa dostępu do praw gospodarczych i społecznych oraz ich przestrzegania? 

  W jaki sposób Komisja monitoruje incydenty antyromskie, które mają miejsce w całej Europie?

  Co Komisja czyni, aby ułatwić państwom członkowskim proces realizacji strategii na rzecz Romów i pomóc im w tym procesie? Jakie konkretne mechanizmy monitorowania i oceny skutków przewidziała Komisja w związku ze środkami podjętymi w celu realizacji strategii krajowych?

  Czy Komisja jest gotowa nalegać na państwa członkowskie, aby przeznaczyły wystarczające środki finansowe na wypełnienie zobowiązań politycznych oraz uzupełniły strategie krajowe o wskaźniki wyników, punkty odniesienia i zasadnicze cele ilościowe, aby ułatwić opracowywanie krajowych strategii na rzecz Romów?

  W jaki sposób Komisja zamierza podnosić świadomość tych strategii wśród przedstawicieli Romów i rzeczywiście zaangażować ich w opracowywanie, monitorowanie i realizację strategii?

  Czy Komisja jest skłonna poprzeć zapoczątkowanie zintegrowanych wielosektorowych programów rozwoju na rzecz najbardziej upośledzonych mikroregionów dzięki uruchomieniu wszystkich dostępnych funduszy działających na podstawie wspólnych ram strategicznych oraz pozostałych instrumentów UE? Czy Komisja dąży do włączenia takich zintegrowanych programów do umów o partnerstwie oraz czy popiera działania państw członkowskich służące ustanowieniu programów operacyjnych, które wspierałyby równość szans i zapobiegały dyskryminacji i segregacji?

  Czy Komisja uznaje segregację dzieci romskich w szkołach, tworzenie i utrzymywanie szkół i klas przeznaczonych wyłącznie dla Romów oraz nieuzasadnione umieszczanie dzieci romskich w szkołach specjalnych za naruszenie dyrektywy 2000/43/WE oraz czy podejmie kroki w celu położeniu kresu takim naruszeniom?

  W jaki sposób Komisja ułatwia zaangażowanie państw objętych procesem rozszerzenia, w których występuje liczna populacja Romów, w unijny proces integracji Romów?

Przedłożone: 17.10.2013

Przekazane: 21.10.2013

Termin na udzielenie odpowiedzi: 28.10.2013