Ponieważ żadna grupa polityczna ani co najmniej czterdziestu posłów nie złożyło wniosku o poddanie pod głosowanie tych sprostowań, zgodnie z art. 216 ust. 4 Regulaminu uważa się je za zatwierdzone.
3. Przygotowania do posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 19–20 grudnia 2013 r. (debata)
Oświadczenia Rady i Komisji: Przygotowania do posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 19–20 grudnia 2013 r. (2013/2626(RSP))
Vytautas Leškevičius (urzędujący przewodniczący Rady) i Maroš Šefčovič (wiceprzewodniczący Komisji) wygłosili oświadczenia.
Głos zabrali: Joseph Daul w imieniu grupy PPE, Hannes Swoboda w imieniu grupy S&D, Guy Verhofstadt w imieniu grupy ALDE, który odpowiedział również na pytanie zadane przez podniesienie niebieskiej kartki przez Jeana-Pierre'a Audy'ego, Rebecca Harms w imieniu grupy Verts/ALE, Martin Callanan w imieniu grupy ECR, Gabriele Zimmer w imieniu grupy GUE/NGL, Nigel Farage w imieniu grupy EFD, który odpowiedział również na pytanie zadane przez podniesienie niebieskiej kartki przez Andrew Henry'ego Williama Bronsa, i Elmar Brok.
PRZEWODNICTWO: Miguel Angel MARTÍNEZ MARTÍNEZ Wiceprzewodniczący
Głos zabrali: William (The Earl of) Dartmouth, aby zadać pytanie przez podniesienie niebieskiej kartki Elmarowi Brokowi, na które ten ostatni udzielił odpowiedzi, Roberto Gualtieri, Graham Watson, Tarja Cronberg, Geoffrey Van Orden, Nikolaos Chountis, Rolandas Paksas, Nicole Sinclaire, Algirdas Saudargas, Enrique Guerrero Salom, Andrew Duff, Jill Evans, Evžen Tošenovský, Marisa Matias, Nikolaos Salavrakos, Laurence J.A.J. Stassen, Giovanni La Via, Maria Eleni Koppa, Charles Goerens, Bas Eickhout, Martina Anderson, Hans-Peter Martin, Jean-Pierre Audy, Elisa Ferreira, Andrew Henry William Brons, Jacek Protasiewicz, Mojca Kleva Kekuš, Marine Le Pen, która odpowiedziała również na pytanie zadane przez podniesienie niebieskiej kartki przez Liisę Jaakonsaari, Luis de Grandes Pascual, Pervenche Berès, Ildikó Gáll-Pelcz, Udo Bullmann, który odpowiedział również na pytanie zadane przez podniesienie niebieskiej kartki przez Rebeccę Harms, Paulo Rangel, Glenis Willmott, Marietta Giannakou, Juan Fernando López Aguilar, który odpowiedział również na pytanie zadane przez podniesienie niebieskiej kartki przez Karin Kadenbach, Gunnar Hökmark, Edit Herczog, Gay Mitchell, Ana Gomes, Frank Engel, Tunne Kelam i Othmar Karas.
Zgodnie z procedurą pytań z sali głos zabrali: Mairead McGuinness, Ioan Mircea Paşcu, Nikos Chrysogelos, Paul Murphy, Czesław Adam Siekierski, Tonino Picula, Seán Kelly, Monika Flašíková Beňová i Joseph Cuschieri.
Głos zabrali: Maroš Šefčovič i Vytautas Leškevičius.
Projekty rezolucji złożone na podstawie art. 110 ust. 2 Regulaminu na zakończenie debaty:
- Elmar Brok, Corien Wortmann-Kool, Jean-Pierre Audy, Michael Gahler i José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra w imieniu grupy PPE, Roberto Gualtieri, Elisa Ferreira i Maria Eleni Koppa w imieniu grupy S&D, oraz Guy Verhofstadt w imieniu grupy ALDE, w sprawie przygotowań do posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 19–20 grudnia 2013 r. (2013/2626(RSP)) (B7-0560/2013)
- Marisa Matias, Alda Sousa, Patrick Le Hyaric i Willy Meyer w imieniu grupy GUE/NGL, w sprawie przygotowań do posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 19-20 grudnia 2013 r. (2013/2626(RSP)) (B7-0565/2013)
- Sven Giegold i Daniel Cohn-Bendit w imieniu grupy Verts/ALE, w sprawie przygotowań do posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 19–20 grudnia 2013 r. (2013/2626(RSP)) (B7-0566/2013)
- Martin Callanan w imieniu grupy ECR, w sprawie przygotowań do posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 19–20 grudnia 2013 r. (2013/2626(RSP)) (B7-0584/2013)
(W godz. 11.50-12.20 Parlament zgromadził się z okazji wręczenia Nagrody LUX)
(Posiedzenie wznowiono o godz. 12.20)
PRZEWODNICTWO: Roberta ANGELILLI Wiceprzewodnicząca
4. Głosowanie
Szczegóły głosowania (poprawki, głosowania odrębne, podzielone itp.) zawarte są w załączniku „Wyniki głosowania”, załączonym do protokołu.
Wyniki głosowań imiennych załączone do protokołu są dostępne wyłącznie w wersji elektronicznej na stronach Europarl.
° ° ° °
Głos zabrała Rebecca Harms, aby powitać działaczy ukraińskiego ruchu Euromajdan, którzy zajęli miejsca w galerii dla publiczności.
4.1. Program wymiany, pomocy i szkoleń dla ochrony euro przed fałszowaniem (program Perykles 2020) ***I (art. 138 Regulaminu)(głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego program wymiany, pomocy i szkoleń dla ochrony euro przed fałszowaniem (program „Perykles 2020”) [COM(2011)0913 - C7-0510/2011- 2011/0449(COD)] - Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. Sprawozdawczyni: Anthea McIntyre (A7-0423/2013)
4.2. Zmiana rozporządzenia (UE) nr 99/2013 w sprawie Europejskiego programu statystycznego 2013–2017 ***I (art. 138 Regulaminu)(głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 99/2013 w sprawie Europejskiego programu statystycznego 2013–2017 [COM(2013)0525 - C7-0224/2013- 2013/0249(COD)] - Komisja Gospodarcza i Monetarna. Sprawozdawca: Pablo Zalba Bidegain (A7-0401/2013)
4.3. Konwencja Międzynarodowej Organizacji Pracy dotycząca godnej pracy dla osób pracujących w gospodarstwie domowym *** (art. 138 Regulaminu)(głosowanie)
Zalecenie w sprawie projektu decyzji Rady upoważniającej państwa członkowskie do ratyfikowania, w interesie Unii Europejskiej, Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej godnej pracy dla osób pracujących w gospodarstwie domowym z 2011 r. (Konwencja nr 189) [11462/2013 - C7-0234/2013- 2013/0085(NLE)] - Komisja Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. Sprawozdawczyni: Inês Cristina Zuber (A7-0394/2013)
4.4. Umowa między Unią Europejską a Republiką Armenii dotycząca zasad udziału Republiki Armenii w programach unijnych *** (art. 138 Regulaminu)(głosowanie)
Zalecenie w sprawie projektu decyzji Rady dotyczącej zawarcia protokołu do Umowy o partnerstwie i współpracy między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi z jednej strony a Republiką Armenii z drugiej strony, w sprawie umowy ramowej między Unią Europejską a Republiką Armenii dotyczącej ogólnych zasad udziału Republiki Armenii w programach unijnych [16469/2012 - C7-0009/2013- 2012/0247(NLE)] - Komisja Spraw Zagranicznych. Sprawozdawca: Tomasz Piotr Poręba (A7-0406/2013)
4.5. Umowa między Unią Europejską a Republiką Francuską w sprawie stosowania do wspólnoty terytorialnej Saint-Barthélemy prawodawstwa unijnego dotyczącego opodatkowania * (art. 138 Regulaminu)(głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego decyzji Rady w sprawie zawarcia umowy między Unią Europejską a Republiką Francuską w sprawie stosowania do wspólnoty terytorialnej Saint-Barthélemy prawodawstwa unijnego dotyczącego opodatkowania dochodów z oszczędności oraz współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania [COM(2013)0555 - 2013/0269(NLE)] - Komisja Gospodarcza i Monetarna. Sprawozdawca: Sławomir Nitras (A7-0404/2013)
4.6. Zmiana decyzji 2002/546/WE w odniesieniu do okresu jej stosowania * (art. 138 Regulaminu)(głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego decyzji Rady zmieniającej decyzję 2002/546/WE w odniesieniu do okresu jej stosowania [COM(2013)0781 - C7-0420/2013- 2013/0387(CNS)] - Komisja Rozwoju Regionalnego. Sprawozdawczyni: Danuta Maria Hübner (A7-0431/2013)
4.7. Koordynacja działalności darczyńców UE w zakresie pomocy rozwojowej (art. 138 Regulaminu)(głosowanie)
Sprawozdanie zawierające zalecenia Komisji w sprawie koordynacji darczyńców w UE w zakresie pomocy rozwojowej [2013/2057(INL)] - Komisja Rozwoju. Sprawozdawca: Gay Mitchell (A7-0393/2013)
(Wymagana większość kwalifikowana) (Szczegóły głosowania: załącznik „Wyniki głosowania”, pkt 7)
4.8. Mianowanie członka Trybunału Obrachunkowego (Phil Wynn Owen) * (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie mianowania na członka Trybunału Obrachunkowego Phila Wynna Owena [N7-0083/2013 - C7-0313/2013- 2013/0811(NLE)] - Komisja Kontroli Budżetowej. Sprawozdawczyni: Inés Ayala Sender (A7-0438/2013)
(Wymagana zwykła większość) (Szczegóły głosowania: załącznik „Wyniki głosowania”, pkt 8) (głosowanie tajne) Lista uczestników załączona do protokołu z posiedzenia (załącznik 1 protokołu z dnia 11.12.2013)
4.9. Mianowanie członka Trybunału Obrachunkowego (Alex Brenninkmeijer) * (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie mianowania na członka Trybunału Obrachunkowego Alexa Brenninkmeijera [N7-0083/2013 - C7-0312/2013- 2013/0810(NLE)] - Komisja Kontroli Budżetowej. Sprawozdawczyni: Inés Ayala Sender (A7-0433/2013)
(Wymagana zwykła większość) (Szczegóły głosowania: załącznik „Wyniki głosowania”, pkt 9) (głosowanie tajne) Lista uczestników załączona do protokołu z posiedzenia (załącznik 2 protokołu z dnia 11.12.2013)
4.10. Mianowanie członka Trybunału Obrachunkowego (Henri Grethen) * (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie mianowania na członka Trybunału Obrachunkowego Henriego Grethena [N7-0083/2013 - C7-0309/2013- 2013/0807(NLE)] - Komisja Kontroli Budżetowej. Sprawozdawczyni: Inés Ayala Sender (A7-0439/2013)
(Wymagana zwykła większość) (Szczegóły głosowania: załącznik „Wyniki głosowania”, pkt 10) (głosowanie tajne) Lista uczestników załączona do protokołu z posiedzenia (załącznik 3 protokołu z dnia 11.12.2013)
4.11. Mianowanie członka Trybunału Obrachunkowego (Nikolaos Milionis) * (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie mianowania na członka Trybunału Obrachunkowego Nikolaosa Milionisa [N7-0083/2013 - C7-0310/2013- 2013/0808(NLE)] - Komisja Kontroli Budżetowej. Sprawozdawczyni: Inés Ayala Sender (A7-0436/2013)
(Wymagana zwykła większość) (Szczegóły głosowania: załącznik „Wyniki głosowania”, pkt 11) (głosowanie tajne) Lista uczestników załączona do protokołu z posiedzenia (załącznik 4 protokołu z dnia 11.12.2013)
4.12. Mianowanie członka Trybunału Obrachunkowego (Danièle Lamarque) * (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie mianowania na członka Trybunału Obrachunkowego Danièle Lamarque [N7-0083/2013 - C7-0311/2013- 2013/0809(NLE)] - Komisja Kontroli Budżetowej. Sprawozdawczyni: Inés Ayala Sender (A7-0437/2013)
(Wymagana zwykła większość) (Szczegóły głosowania: załącznik „Wyniki głosowania”, pkt 12) (głosowanie tajne) Lista uczestników załączona do protokołu z posiedzenia (załącznik 5 protokołu z dnia 11.12.2013)
4.13. Mianowanie przewodniczącego Rady ds. Nadzoru Europejskiego Banku Centralnego * (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie wniosku Europejskiego Banku Centralnego dotyczącego mianowania przewodniczącego Rady ds. Nadzoru Europejskiego Banku Centralnego [N7-0103/2013 - C7-0424/2013- 2013/0901(NLE)] - Komisja Gospodarcza i Monetarna. Sprawozdawczyni: Sharon Bowles (A7-0452/2013)
(Wymagana zwykła większość) (Szczegóły głosowania: załącznik „Wyniki głosowania”, pkt 13) (głosowanie tajne) Lista uczestników załączona do protokołu z posiedzenia (załącznik 6 protokołu z dnia 11.12.2013)
4.14. Ustanowienie wspólnych zasad i procedur wdrażania unijnych instrumentów na rzecz działań zewnętrznych ***I (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady określającego wspólne zasady i procedury wdrażania unijnych instrumentów na rzecz działań zewnętrznych [COM(2011)0842 - C7-0494/2011- 2011/0415(COD)] - Komisja Spraw Zagranicznych. Sprawozdawca: Elmar Brok (A7-0447/2013)
4.15. Instrument na rzecz Stabilności ***I (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego Instrument na rzecz Stabilności [COM(2011)0845 - C7-0497/2011- 2011/0413(COD)] - Komisja Spraw Zagranicznych. Sprawozdawca: Reinhard Bütikofer (A7-0451/2013)
Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego Europejski Instrument Sąsiedztwa [COM(2011)0839 - C7-0492/2011- 2011/0405(COD)] - Komisja Spraw Zagranicznych. Sprawozdawca: Eduard Kukan (A7-0449/2013)
4.17. Instrument Pomocy Przedakcesyjnej (IPA II) ***I (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Instrumentu Pomocy Przedakcesyjnej (IPA II) [COM(2011)0838 - C7-0491/2011- 2011/0404(COD)] - Komisja Spraw Zagranicznych. Sprawozdawca: Libor Rouček (A7-0445/2013)
4.18. Instrument Partnerstwa na rzecz współpracy z państwami trzecimi ***I (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego Instrument Partnerstwa na rzecz współpracy z państwami trzecimi [COM(2011)0843 - C7-0495/2011- 2011/0411(COD)] - Komisja Spraw Zagranicznych. Sprawozdawca: Antonio López-Istúriz White (A7-0446/2013)
4.19. Instrument finansowy na rzecz wspierania demokracji i praw człowieka na świecie ***I (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustanowienia instrumentu finansowego na rzecz wspierania demokracji i praw człowieka na świecie [COM(2011)0844 - C7-0496/2011- 2011/0412(COD)] - Komisja Spraw Zagranicznych. Sprawozdawca: Alexander Graf Lambsdorff (A7-0448/2013)
4.20. Ustanowienie instrumentu finansowania współpracy w zakresie rozwoju ***I (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego instrument finansowania współpracy w zakresie rozwoju [COM(2011)0840 - C7-0493/2011- 2011/0406(COD)] - Komisja Rozwoju. Sprawozdawca: Thijs Berman (A7-0450/2013)
Androulla Vassiliou (członkini Komisji) w sprawie wszystkich głosowań dotyczących instrumentów polityki zagranicznej.
4.21. Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (2014–2020) ***I (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (2014–2020) [COM(2011)0608 - C7-0319/2011- 2011/0269(COD)] - Komisja Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. Sprawozdawczyni: Marian Harkin (A7-0005/2013)
4.22. Obowiązkowa automatyczna wymiana informacji w dziedzinie opodatkowania * (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Rady zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w sprawie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania [COM(2013)0348 - C7-0200/2013- 2013/0188(CNS)] - Komisja Gospodarcza i Monetarna. Sprawozdawca: George Sabin Cutaş (A7-0376/2013)
4.23. System rejestracji przewoźników materiałów promieniotwórczych * (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady ustanawiającego wspólnotowy system rejestracji przewoźników materiałów promieniotwórczych [COM(2012)0561 - C7-0320/2012- 2011/0225(NLE)] - Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Sprawozdawca: Béla Kovács (A7-0385/2013)
4.24. Prawa człowieka na świecie w 2012 r. oraz polityka Unii Europejskiej w tym zakresie (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie rocznego sprawozdania dotyczącego praw człowieka i demokracji na świecie za rok 2012 oraz polityki Unii Europejskiej w tym zakresie [2013/2152(INI)] - Komisja Spraw Zagranicznych. Sprawozdawca: Eduard Kukan (A7-0418/2013)
Eduard Kukan (sprawozdawca) przedstawił poprawkę ustną do poprawki 23, która została przyjęta.
Maria Eleni Koppa przedstawiła poprawkę ustną do poprawki 3rev.
Ponieważ ponad 40 posłów sprzeciwiło się uwzględnieniu wspomnianej poprawki ustnej, nie została ona przyjęta.
Michael Cashman wniósł o elektroniczą weryfikację w związku z poprawką 20.
4.25. Sprawozdanie roczne dotyczące polityki konkurencji UE (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie rocznego sprawozdania dotyczącego polityki konkurencji UE [2013/2075(INI)] - Komisja Gospodarcza i Monetarna. Sprawozdawca: Ramon Tremosa i Balcells (A7-0357/2013)
Andreas Schwab, przed głosowaniem, w sprawie listy głosowania grupy PPE.
4.26. Produkcja mleka na terenach górskich, obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania oraz w regionach najbardziej oddalonych (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie utrzymania produkcji mleka na terenach górskich, obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania oraz w regionach najbardziej oddalonych po wygaśnięciu systemu kwot mlecznych [2013/2097(INI)] - Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Sprawozdawca: Herbert Dorfmann (A7-0383/2013)
Głos zabrał Michael Cashman w sprawie wtorkowego głosowania nad sprawozdaniem Edite Estreli (A7-0426/2013) i wniósł o sprawdzenie, czy system elektronicznego głosowania działa prawidłowo (Przewodnicząca odpowiedziała, że zostało to już sprawdzone).
4.27. Odporność na katastrofy i ograniczenia ryzyka ich występowania w krajach rozwijających się (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie podejścia UE do kwestii odporności na katastrofy i ograniczenia ryzyka ich występowania w krajach rozwijających się: wyciąganie wniosków z kryzysu bezpieczeństwa żywnościowego [2013/2110(INI)] - Komisja Rozwoju. Sprawozdawca: Gay Mitchell (A7-0375/2013)
Sprawozdanie w sprawie kobiet niepełnosprawnych [2013/2065(INI)] - Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia. Sprawozdawczyni: Angelika Werthmann (A7-0329/2013)
Angelika Werthmann (sprawozdawczyni), przed głosowaniem.
4.29. Europejski plan działania na rzecz sektora detalicznego niosący korzyści wszystkim uczestnikom (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie europejskiego planu działania na rzecz sektora detalicznego niosącego korzyści wszystkim uczestnikom [2013/2093(INI)] - Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów. Sprawozdawca: Cornelis de Jong (A7-0374/2013)
Evelyne Gebhardt, w sprawie listy głosowania grupy S&D.
5. Wyjaśnienia dotyczące głosowania
Pisemne wyjaśnienia dotyczące głosowania:
Pisemne wyjaśnienia, złożone zgodnie z art. 170 Regulaminu, zamieszczone zostaną w pełnym sprawozdaniu z niniejszego posiedzenia.
Ustne wyjaśnienia dotyczące głosowania:
Zalecenie Inês Cristina Zuber - A7-0394/2013 Biljana Borzan, Claudette Abela Baldacchino, Peter Jahr, Daniël van der Stoep, Jim Higgins, Daniel Hannan i Joseph Cuschieri
Sprawozdanie Elmar Brok - A7-0447/2013 Ruža Tomašić, Dubravka Šuica, Andrzej Grzyb, Jim Higgins i Andrej Plenković
Sprawozdanie Reinhard Bütikofer - A7-0451/2013 Jim Higgins i Andrej Plenković
Sprawozdanie Eduard Kukan - A7-0449/2013 Dubravka Šuica, Zdravka Bušić, Davor Ivo Stier, Andrej Plenković i Elena Băsescu
Sprawozdanie Libor Rouček - A7-0445/2013 Dubravka Šuica, Adam Bielan, Oleg Valjalo, Ewald Stadler, Ivana Maletić, Andrej Plenković i Elena Băsescu
Sprawozdanie Antonio López-Istúriz White - A7-0446/2013 Dubravka Šuica, Zdravka Bušić, Jim Higgins i Andrej Plenković
Sprawozdanie Alexander Graf Lambsdorff - A7-0448/2013 Dubravka Šuica, Jim Higgins, Andrej Plenković i David Campbell Bannerman
Sprawozdanie Thijs Berman - A7-0450/2013 Ewald Stadler i Andrej Plenković
Sprawozdanie Marian Harkin - A7-0005/2013 Francesco De Angelis, Zofija Mazej Kukovič, Dubravka Šuica, Daniël van der Stoep, Jim Higgins, Paul Murphy, Ivana Maletić, Nikola Vuljanić, Elena Băsescu i Giommaria Uggias
Sprawozdanie George Sabin Cutaş - A7-0376/2013 Dubravka Šuica, Erminia Mazzoni i Jim Higgins
Sprawozdanie Eduard Kukan - A7-0418/2013 Dubravka Šuica, Adam Bielan, Davor Ivo Stier, Jim Higgins, Paul Murphy, Ewald Stadler i Elena Băsescu
Sprawozdanie Ramon Tremosa i Balcells - A7-0357/2013 Dubravka Šuica, Erminia Mazzoni, Jim Higgins, Ivana Maletić i Andrej Plenković.
6. Korekty do głosowania i zamiar głosowania
Korekty do głosowania i zamiary głosowania znajdują się na stronie „Séance en direct”, „Résultats des votes (appels nominaux) / Results of votes (roll-call votes)” oraz w wersji drukowanej załącznika „Wyniki głosowania imiennego”.
Wersja elektroniczna na stronie Europarl będzie regularnie aktualizowana maksymalnie przez dwa tygodnie od daty głosowania.
Po upływie tego terminu lista korekt do głosowania i zamiaru głosowania zostanie zamknięta w celu jej przetłumaczenia i opublikowania w Dzienniku Urzędowym.
(Posiedzenie zostało zawieszone o godzinie 14:25 i wznowione o 15:05.)
PRZEWODNICTWO: Miguel Angel MARTÍNEZ MARTÍNEZ Wiceprzewodniczący
Protokół poprzedniego posiedzenia został zatwierdzony.
8. Problemy konstytucyjne związane z wielopoziomowym sprawowaniem rządów w UE (debata)
Sprawozdanie w sprawie problemów konstytucyjnych związanych z wielopoziomowym sprawowaniem rządów w Unii Europejskiej [2012/2078(INI)] - Komisja Spraw Konstytucyjnych. Współsprawozdawcy: Roberto Gualtieri i Rafał Trzaskowski (A7-0372/2013)
Roberto Gualtieri (sprawozdawca) i György Schöpflin (zastępca sprawozdawcy) przedstawili swoje sprawozdania.
Głos zabrali: Sylvie Goulard (sprawozdawczyni komisji opiniodawczej ECON), Stephen Hughes (sprawozdawca komisji opiniodawczej EMPL), Elmar Brok w imieniu grupy PPE, Jo Leinen w imieniu grupy S&D, Andrew Duff w imieniu grupy ALDE, Gerald Häfner w imieniu grupy Verts/ALE, Ashley Fox w imieniu grupy ECR, Helmut Scholz w imieniu grupy GUE/NGL, John Stuart Agnew w imieniu grupy EFD, Francisco Sosa Wagner niezrzeszony, Jean-Paul Gauzès, Enrique Guerrero Salom, Anneli Jäätteenmäki, Ruža Tomašić, João Ferreira, Mara Bizzotto, Andreas Mölzer, Tamás Deutsch, Zita Gurmai, Charalampos Angourakis, Auke Zijlstra, Carlo Casini, Pervenche Berès, Zdravka Bušić, George Sabin Cutaş, Paulo Rangel i Sandra Petrović Jakovina.
Zgodnie z procedurą pytań z sali głos zabrali: Miroslav Mikolášik, Nikola Vuljanić i Andrew Henry William Brons.
Głos zabrali: Maroš Šefčovič, Roberto Gualtieri i György Schöpflin.
9. Stosunki Parlamentu Europejskiego z instytucjami reprezentującymi rządy państw członkowskich (debata)
Sprawozdanie w sprawie stosunków Parlamentu Europejskiego z instytucjami reprezentującymi rządy krajowe [2012/2034(INI)] - Komisja Spraw Konstytucyjnych. Sprawozdawca: Alain Lamassoure (A7-0336/2013)
Głos zabrali: György Schöpflin w imieniu grupy PPE, Zita Gurmai w imieniu grupy S&D, Andrew Duff w imieniu grupy ALDE, Gerald Häfner w imieniu grupy Verts/ALE, Oldřich Vlasák w imieniu grupy ECR, który odpowiedział również na pytanie zadane przez podniesienie niebieskiej kartki przez Bruna Gollnischa, Nikola Vuljanić w imieniu grupy GUE/NGL, John Stuart Agnew w imieniu grupy EFD, Bruno Gollnisch niezrzeszony, który odpowiedział również na pytanie zadane przez podniesienie niebieskiej kartki przez Angelikę Werthmann, Constance Le Grip, Roberto Gualtieri, Angelika Werthmann, James Nicholson, Jaroslav Paška, Andrej Plenković, Enrique Guerrero Salom, Dubravka Šuica, Jo Leinen, Paulo Rangel i Sandra Petrović Jakovina.
Zgodnie z procedurą pytań z sali głos zabrali: Marino Baldini i Andrew Henry William Brons.
11. Zmiana niektórych rozporządzeń dotyczących wspólnej polityki handlowej w odniesieniu do procedur przyjmowania niektórych środków ***II - Zmiana niektórych rozporządzeń dotyczących wspólnej polityki handlowej w odniesieniu do przyznania Komisji przekazanych uprawnień oraz uprawnień wykonawczych do przyjmowania niektórych środków ***II (debata)
Zalecenie do drugiego czytania dotyczące stanowiska Rady przyjętego w pierwszym czytaniu w celu przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego niektóre rozporządzenia dotyczące wspólnej polityki handlowej w odniesieniu do procedur przyjmowania niektórych środków [13283/1/2013 - C7-0411/2013- 2011/0039(COD)] - Komisja Handlu Międzynarodowego. Sprawozdawczyni: Godelieve Quisthoudt-Rowohl (A7-0421/2013)
Zalecenie do drugiego czytania w sprawie stanowiska Rady w pierwszym czytaniu dotyczącego przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego niektóre rozporządzenia dotyczące wspólnej polityki handlowej w odniesieniu do przekazanych uprawnień oraz uprawnień wykonawczych do przyjmowania niektórych środków [13284/1/2013 - C7-0408/2013- 2011/0153(COD)] - Komisja Handlu Międzynarodowego. Sprawozdawca: Jörg Leichtfried (A7-0419/2013)
Godelieve Quisthoudt-Rowohl i Jörg Leichtfried przedstawili zalecenia do drugiego czytania.
Głos zabrał Neven Mimica (członek Komisji).
Głos zabrali: Daniel Caspary w imieniu grupy PPE, Vital Moreira w imieniu grupy S&D, Niccolò Rinaldi w imieniu grupy ALDE, i Salvatore Iacolino.
Zgodnie z procedurą pytań z sali głos zabrał Erik Bánki.
Głos zabrali: Neven Mimica, Godelieve Quisthoudt-Rowohl i Jörg Leichtfried.
Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie porównywalności opłat za prowadzenie rachunku płatniczego, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego [COM(2013)0266 - C7-0125/2013- 2013/0139(COD)] - Komisja Gospodarcza i Monetarna. Sprawozdawca: Jürgen Klute (A7-0398/2013)
Jürgen Klute przedstawił sprawozdanie.
Głos zabrał Neven Mimica (członek Komisji).
Głos zabrali: Evelyne Gebhardt (sprawozdawczyni komisji opiniodawczej IMCO), Dimitar Stoyanov (sprawozdawca komisji opiniodawczej JURI), Werner Langen w imieniu grupy PPE, Olle Ludvigsson w imieniu grupy S&D, który odpowiedział również na pytanie zadane przez podniesienie niebieskiej kartki przez Ollego Schmidta, Philippe De Backer w imieniu grupy ALDE, Sven Giegold w imieniu grupy Verts/ALE, Othmar Karas, Sergio Gaetano Cofferati, Sylvie Goulard, Theodor Dumitru Stolojan, Oleg Valjalo, Olle Schmidt, Sari Essayah i Olga Sehnalová.
13. Planowanie przestrzenne obszarów morskich oraz zintegrowane zarządzanie strefą przybrzeżną ***I (debata)
Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej ramy planowania przestrzennego obszarów morskich oraz zintegrowanego zarządzania strefą przybrzeżną [COM(2013)0133 - C7-0065/2013- 2013/0074(COD)] - Komisja Transportu i Turystyki. Sprawozdawczyni: Gesine Meissner (A7-0379/2013)
Gesine Meissner przedstawiła sprawozdanie.
Głos zabrał Neven Mimica (członek Komisji).
Głos zabrali: Isabelle Thomas (sprawozdawczyni komisji opiniodawczej PECH), Werner Kuhn w imieniu grupy PPE, i Spyros Danellis w imieniu grupy S&D.
PRZEWODNICTWO: Edward McMILLAN-SCOTT Wiceprzewodniczący
Głos zabrali: Izaskun Bilbao Barandica w imieniu grupy ALDE, Julie Girling w imieniu grupy ECR, Juozas Imbrasas w imieniu grupy EFD, Patricia van der Kammen niezrzeszona, Dubravka Šuica, Bogusław Liberadzki, Ruža Tomašić, Nikolaos Salavrakos, Seán Kelly i Andrej Plenković.
Zgodnie z procedurą pytań z sali głos zabrali: Erik Bánki, Tonino Picula i Marusya Lyubcheva.
Do przewodniczącego wpłynęły od grupy PPE następujące wnioski w sprawie nominacji:
- Delegacja do wspólnej komisji parlamentarnej UE - Była Jugosłowiańska Republika Macedonii: Frank Engel zamiast Georges'a Bacha
- Delegacja do spraw stosunków ze Szwajcarią i Norwegią, do wspólnej komisji parlamentarnej UE-Islandia oraz do wspólnej komisji parlamentarnej Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG): Georges Bach
Niniejsze nominacje zostaną uznane za ratyfikowane, jeśli począwszy od chwili obecnej do zatwierdzenia tego sprawozdania nie zostanie zgłoszone żadne zastrzeżenie.
15. Ogólne preferencje taryfowe (GSP +) (debata)
Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej (O-000133/2013) które skierował Vital Moreira, w imieniu Komisja Handlu Międzynarodowego do Komisji: Mechanizm monitorujący GSP+ i karty wyników GSP+ (2013/2959(RSP)) (B7-0527/2013)
Vital Moreira rozwinął pytanie.
Neven Mimica (członek Komisji) odpowiedział na pytanie.
Głos zabrali: Tokia Saïfi w imieniu grupy PPE, David Martin w imieniu grupy S&D, Niccolò Rinaldi w imieniu grupy ALDE, Franziska Keller w imieniu grupy Verts/ALE, Cristiana Muscardini w imieniu grupy ECR, Paul Murphy w imieniu grupy GUE/NGL, Peter Šťastný, który odpowiedział również na pytanie zadane przez podniesienie niebieskiej kartki przez Vitala Moreirę, Phil Bennion, Sajjad Karim, który odpowiedział również na pytanie zadane przez podniesienie niebieskiej kartki przez Davida Martina, i Michael Gahler.
Zgodnie z procedurą pytań z sali głos zabrali: Peter Skinner, Josefa Andrés Barea i João Ferreira.
Głos zabrał Neven Mimica.
Projekty rezolucji złożone na podstawie art. 115 ust. 5 Regulaminu na zakończenie debaty:
- Franziska Keller i Yannick Jadot w imieniu grupy Verts/ALE, Helmut Scholz i Paul Murphy w imieniu grupy GUE/NGL, w sprawie rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr …/… z dnia 28 sierpnia 2013 r. ustanawiającego załącznik III do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 978/2012 wprowadzającego ogólny system preferencji taryfowych (C(2013)05541 - 2013/2815(DEA)) (2013/2663(RSP)) (B7-0546/2013)
- Vital Moreira, w imieniu Komisja Handlu Międzynarodowego, w sprawie niewyrażania sprzeciwu wobec rozporządzenia delegowanego Komisji z dnia 30 października 2013 r. zmieniającego załączniki I, II i IV do rozporządzenia (UE) nr 978/2012 wprowadzającego ogólny system preferencji taryfowych (C(2013)07167 - 2013/2929(DEA)) (2013/2663(RSP)) (B7-0547/2013).
Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej (O-000094/2013) które skierował Salvatore Tatarella, Edite Estrela, Gerben-Jan Gerbrandy, Sandrine Bélier, Anna Rosbach i Kartika Tamara Liotard, w imieniu komisji ENVI, do Komisji: Opracowanie polityki zielonej infrastruktury w UE (2013/2663(RSP)) (B7-0525/2013)
Salvatore Tatarella rozwinął pytanie.
Neven Mimica (członek Komisji) odpowiedział na pytanie.
PRZEWODNICTWO: Othmar KARAS Wiceprzewodniczący
Głos zabrali: Christa Klaß w imieniu grupy PPE, Edite Estrela w imieniu grupy S&D, Gerben-Jan Gerbrandy w imieniu grupy ALDE, Sandrine Bélier w imieniu grupy Verts/ALE, João Ferreira w imieniu grupy GUE/NGL, Roger Helmer w imieniu grupy EFD, Bogusław Sonik, Eija-Riitta Korhola, Dubravka Šuica i Vladimir Urutchev.
Zgodnie z procedurą pytań z sali głos zabrał Jaroslav Paška.
Głos zabrał Neven Mimica.
Projekt rezolucji złożony na podstawie art. 115 ust. 5 Regulaminu na zakończenie debaty:
- Salvatore Tatarella w imieniu grupy PPE, Edite Estrela w imieniu grupy S&D, Gerben-Jan Gerbrandy w imieniu grupy ALDE, Sandrine Bélier w imieniu grupy Verts/ALE, Anna Rosbach w imieniu grupy ECR, i Kartika Tamara Liotard w imieniu grupy GUE/NGL, w sprawie zielonej infrastruktury – zwiększania kapitału naturalnego Europy 2013/2663(RSP) (B7-0549/2013)
- Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) zmieniające załączniki II i III do rozporządzenia (UE) nr 1169/2011 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności w odniesieniu do niektórych zbóż powodujących alergie lub reakcje nietolerancji oraz żywności z dodatkiem fitosteroli, estrów fitosteroli, fitostanoli lub estrów fitostanoli (C(2013)07978 – 2013/2968(DEA)) odesłano komisja przedm. właśc.:odesłano do komisji przedmiotowo właściwej: ENVI
Termin zgłoszenia sprzeciwu: 2 miesięce, licząc od daty otrzymania - 22 listopada 2013 r.
- Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 168/2013 w odniesieniu do konstrukcji pojazdów i wymogów ogólnych dotyczących homologacji pojazdów dwu- lub trójkołowych oraz czterokołowych (C(2013)07994 – 2013/2966(DEA)) odesłano komisja przedm. właśc.: IMCO
Termin zgłoszenia sprzeciwu: 2 miesięce, licząc od daty otrzymania - 21 listopada 2013 r.
° ° ° °
Projekty aktów delegowanych, w stosunku do których przedłużono termin zgłaszania sprzeciwu:
- Ustanowienie załącznika III do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 978/2012 wprowadzającego ogólny system preferencji taryfowych (C(2013)05541 – 2013/2815(DEA)) odesłano komisja przedm. właśc.: INTA
Termin zgłoszenia sprzeciwu: 2 miesięce, licząc od daty otrzymania - 28 sierpnia 2013 r.
Przedłużenie terminu wyrażenia sprzeciwu: dodatkowe 2 miesiące z inicjatywy Parlamentu Europejskiego.
- Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) w sprawie modelowego rozporządzenia finansowego dla organów realizujących partnerstwa publiczno-prywatne, o których mowa w art. 209 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 (C(2013)06284 – 2013/2863(DEA)) odesłano komisja przedm. właśc.: BUDG, CONT
Termin zgłoszenia sprzeciwu: 2 miesięce, licząc od daty otrzymania - 30 września 2013 r.
Przedłużenie terminu wyrażenia sprzeciwu: dodatkowe 2 miesiące z inicjatywy Parlamentu Europejskiego.
- Rozporządzenie Komisji (UE) ustanawiające kodeks sieci dotyczący bilansowania gazu w sieciach przesyłowych (D028021/04 - 2013/2987(RPS) - termin: 07/03/2014) odesłano komisja przedm. właśc.: ITRE
- Rozporządzenie Komisji (UE) zmieniające rozporządzenie Komisji (UE) nr 965/2012 ustanawiające wymagania techniczne i procedury administracyjne odnoszące się do operacji lotniczych zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 216/2008 (D028098/03 - 2013/2986(RPS) - termin: 05/03/2014) odesłano komisja przedm. właśc.: TRAN
- Rozporządzenie Komisji (UE) ustanawiające wymagania techniczne i procedury administracyjne dotyczące operacji lotniczych prowadzonych przez operatorów z państw trzecich zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 216/2008 (D028099/03 - 2013/2965(RPS) - termin: 20/02/2014) odesłano komisja przedm. właśc.: TRAN
- Rozporządzenie Komisji (UE) zmieniające załączniki II i V do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych (D029474/02 - 2013/2969(RPS) - termin: 26/02/2014) odesłano komisja przedm. właśc.: ENVI
- Rozporządzenia Komisji (UE) w sprawie opłat i honorariów pobieranych przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 593/2007 (D029685/02 - 2013/2972(RPS) - termin: 28/02/2014) odesłano komisja przedm. właśc.: TRAN
- Rozporządzenie Komisji (UE) zmieniające załącznik II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 w odniesieniu do stosowania kopolimeru poliwinylopirolidonu-octanu winylu w dodatkach do żywności w postaci stałej oraz załącznik do rozporządzenia Komisji (UE) nr 231/2012 w odniesieniu do jego specyfikacji (D029998/03 - 2013/2975(RPS) - termin: 28/02/2014) odesłano komisja przedm. właśc.: ENVI
- Rozporządzenie Komisji (UE) zmieniające załącznik II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 oraz załącznik do rozporządzenia Komisji (UE) nr 231/2012 w odniesieniu do stosowania diwodorodifosforanu magnezu jako substancji spulchniającej i regulatora kwasowości (D030001/02 - 2013/2977(RPS) - termin: 28/02/2014) odesłano komisja przedm. właśc.: ENVI
- Rozporządzenie Komisji (UE) zmieniające załącznik I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1334/2008 w odniesieniu do usunięcia z unijnego wykazu niektórych środków aromatyzujących (D030003/03 - 2013/2976(RPS) - termin: 28/02/2014) odesłano komisja przedm. właśc.: ENVI
- Rozporządzenie Komisji (UE) zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 295/2008 w sprawie statystyk strukturalnych dotyczących przedsiębiorstw oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 251/2009 i (UE) nr 275/2010 w odniesieniu do serii danych, które mają być tworzone, oraz kryteriów oceny jakości statystyk strukturalnych dotyczących przedsiębiorstw (D030105/02 - 2013/2971(RPS) - termin: 27/02/2014) odesłano komisja przedm. właśc.: ECON
- Wniosek dotyczący rozporządzenia Komisji (UE) zmieniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1099/2008 w sprawie statystyki energii w odniesieniu do wdrażania rocznych statystyk dotyczących zużycia energii w gospodarstwach domowych (D030122/01 - 2013/2978(RPS) - termin: 28/02/2014) odesłano komisja przedm. właśc.: ITRE
19. Porządek obrad następnego posiedzenia
Ustalono porządek obrad posiedzenia w następnym dniu (dokument „Porządek obrad” PE 524.086/OJJE).