RAPORT Ettepanek võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 223/2009 Euroopa statistika kohta

21.12.2012 - (COM(2012)0167 – C7‑0101/2012 – 2012/0084(COD)) - ***I

Majandus- ja rahanduskomisjon
Raportöör: Edward Scicluna


Menetlus : 2012/0084(COD)
Menetluse etapid istungitel
Dokumendi valik :  
A7-0436/2012

EUROOPA PARLAMENDI SEADUSANDLIKU RESOLUTSIOONI PROJEKT

ettepaneku kohta võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 223/2009 Euroopa statistika kohta

(COM(2012)0167 – C7‑0101/2012 – 2012/0084(COD))

(Seadusandlik tavamenetlus: esimene lugemine)

Euroopa Parlament,

–   võttes arvesse komisjoni ettepanekut Euroopa Parlamendile ja nõukogule (COM(2012)0167),

–   võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõiget 2 ja artikli 338 lõiget 1, mille alusel komisjon esitas ettepaneku Euroopa Parlamendile (C7‑0101/2012),

–   võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõiget 3,

–   võttes arvesse kodukorra artiklit 55,

–   võttes arvesse majandus- ja rahanduskomisjoni raportit (A7-0436/2012),

1.  võtab vastu allpool toodud esimese lugemise seisukoha;

2.  palub komisjonil ettepaneku uuesti Euroopa Parlamendile saata, kui komisjon kavatseb seda oluliselt muuta või selle muu tekstiga asendada;

3.  teeb presidendile ülesandeks edastada Euroopa Parlamendi seisukoht nõukogule ja komisjonile ning liikmesriikide parlamentidele.

Muudatusettepanek  1

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(1) Euroopa statistikasüsteem kui partnerlus on oma tegevust üldjoontes edukalt ühtlustanud eesmärgiga tagada Euroopa kvaliteetse statistika arendamine, koostamine ja levitamine, sealhulgas süsteemi juhtimise tõhustamise abil.

(1) Euroopa statistikasüsteem kui partnerlus on oma tegevust üldjoontes edukalt ühtlustanud eesmärgiga tagada Euroopa kvaliteetse, reguleeritud ja usaldusväärse statistika arendamine, koostamine ja levitamine, sealhulgas süsteemi juhtimise tõhustamise abil.

Muudatusettepanek  2

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(2) Siiski on hiljuti tuvastatud mõningad kitsaskohad, eelkõige statistika kvaliteedijuhtimise raamistiku osas.

(2) Siiski on hiljuti tuvastatud olulisi kitsaskohti, eelkõige statistika kvaliteedijuhtimise raamistiku osas, mille tõttu on esinenud ebatäpseid ja mõnel juhul valesid statistilisi andmeid.

Muudatusettepanek  3

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 2 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(2 a) Need struktuursed puudused on aidanud rõhutada vajadust tagada statistikaametite sõltumatus võimalikust poliitilisest survest riiklikul ja liidu tasandil.

Muudatusettepanek  4

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(3) Komisjon tegi ettepanekuid meetmete kohta, mida tuleks nimetatud puuduste kõrvaldamiseks võtta, 15. aprilli 2011. aasta teatises Euroopa Parlamendile ja nõukogule „Euroopa statistika tõhusa kvaliteedijuhtimise väljatöötamine”. Eelkõige soovitas komisjon teha Euroopa Parlamendi ja nõukogu Euroopa statistikat käsitlevasse 11. märtsi 2009. aasta määrusesse (EÜ) nr 223/2009 sihteesmärgiga piirduva muudatuse.

(3) Komisjon tegi ettepanekuid meetmete kohta, mida tuleks nimetatud puuduste kõrvaldamiseks ja Euroopa statistikasüsteemi haldamise tõhustamiseks võtta, 15. aprilli 2011. aasta teatises Euroopa Parlamendile ja nõukogule „Euroopa statistika tõhusa kvaliteedijuhtimise väljatöötamine”. Eelkõige soovitas komisjon teha Euroopa Parlamendi ja nõukogu Euroopa statistikat käsitlevasse 11. märtsi 2009. aasta määrusesse (EÜ) nr 223/2009 sihteesmärgiga piirduva muudatuse.

Muudatusettepanek  5

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 6

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(6) Kõnealused aspektid ei peaks piirduma ainult eelarve järelevalvesüsteemi ja ülemäärase eelarvepuudujäägi menetluse jaoks tehtud statistikaga, vaid neid tuleks kohaldada kõikidele Euroopa statistikatele, mida Euroopa statistikasüsteem arendab, koostab ja levitab.

(6) Kõnealused aspektid ei peaks piirduma ainult eelarve järelevalvesüsteemi ja ülemäärase eelarvepuudujäägi menetluse jaoks tehtud statistikaga, vaid neid tuleks kohaldada kõikidele Euroopa statistikatele, mida Euroopa statistikasüsteem arendab, koostab ja levitab, sealhulgas need, mis on seotud kasvu ja tööhõivega, võttes arvesse ja hinnates strateegia „Euroopa 2020” eesmärkide saavutamiseks kogutud statistikate lisandväärtust.

Muudatusettepanek  6

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 7

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(7) Igal aastal või mitmeaastasuse põhimõttel määratud ressursside piisavus on statistikaasutuste ametialase sõltumatuse vajalik eeltingimus.

(7) Igal aastal või mitmeaastasuse põhimõttel määratud ressursside piisavus on statistikaasutuste ametialase sõltumatuse ja statistiliste andmete kõrge kvaliteedi tagamise vajalik eeltingimus.

Muudatusettepanek  7

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 8

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(8) Sellepärast tuleks statistikaasutuste ametialast sõltumatust suurendada ning kehtestada miinimumnõuded eelkõige riiklike statistikaametite juhtide suhtes, kellele tuleks võimaldada konkreetsed tagatised statistiliste ülesannete täitmise, organisatsiooni juhtimise ja vahendite eraldamise seisukohast.

(8) Sellepärast tuleks statistikaasutuste ametialast sõltumatust suurendada ning kehtestada Euroopa tasandil ühtlustatud miinimumnõuded eelkõige riiklike statistikaametite juhtide suhtes, kellele tuleks võimaldada konkreetsed tagatised statistiliste ülesannete täitmise, organisatsiooni juhtimise ja vahendite eraldamise seisukohast. Seepärast on riikide parlamentidel eriti oluline roll seoses protsessi õiguspärasuse ja parlamentaarse kontrolliga.

Muudatusettepanek  8

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 8 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(8 a) Samal ajal kui usaldusväärne Euroopa statistika eeldab statistikutelt vanumatut ametialast sõltumatust, kuuluvad valdkonnad, milles statistikat tehakse, riikide ja liidu tasandil valitsuste ja parlamentide vastutusalasse.

Muudatusettepanek  9

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 8 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(8 b) Lisaks riiklike statistikaametite sõltumatuse tagamisele on vaja suurendada ka Eurostati sõltumatust ning seda tagada parlamentaarse järelevalve ja kontrolli abil.

Muudatusettepanek  10

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 9

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(9) Lisaks tuleks selgitada riiklikele statistikaametitele juba antud kooskõlastava rolli ulatust, et saavutada statistiliste meetmete tõhusam kooskõlastamine riiklikul tasandil, sealhulgas kvaliteedijuhtimise osas.

(9) Lisaks tuleks selgitada selle kooskõlastava rolli ulatust, mis on riiklikele statistikaametitele Euroopa statistikasüsteemi raames koostatud Euroopa statistika suhtes juba antud, et saavutada Euroopa statistikasüsteemis statistiliste meetmete tõhusam kooskõlastamine riiklikul tasandil, sealhulgas kvaliteedijuhtimise osas. Tuleb tõhustada riiklike statistikaametite ja Eurostati vahelist koordineerimist ja koostööd ning kõrvaldada kõik selles osas täheldatud puudujäägid.

Muudatusettepanek  11

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 9 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(9 a) Vastavalt määruse (EÜ) nr 223/2009 artiklile 9 ning nõukogu 23. novembri 1998. aasta määruse (EÜ) nr 2533/98 (statistilise teabe kogumise kohta Euroopa Keskpanga poolt)1 artiklile 2a teevad Euroopa statistikasüsteem ning Euroopa Keskpankade Süsteem omavahel tihedat koostööd, et tagada, et kaks statistikasüsteemi koostavad oma tööprogrammile vastavates pädevusvaldkondades täielikku ja sidusat statistikat. Eelkõige tuleb koostööd teha rahvamajanduse arvepidamise ja maksebilansiga seotud statistika vallas ning komisjoni nõustamisel ülemäärase eelarvepuudujäägi menetlusega seonduva statistika vallas.

 

______________

 

1 ELT L 318, 27.11.1998, lk 8.

Muudatusettepanek  12

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 10

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(10) Statistikaasutuste ja andmete esitajate koormuse vähendamiseks peaksid riiklikud statistikaametid ja muud riiklikud asutused pääsema kiiresti ja tasuta juurde muu hulgas elektroonilisel teel esitatud haldusandmetele ning saama neid andmeid oma statistikas kasutada.

(10) Statistikaasutuste ja andmete esitajate koormuse vähendamiseks peaksid riiklikud statistikaametid ja muud riiklikud asutused pääsema kiiresti ja tasuta juurde avalikele haldusandmetele, muu hulgas elektroonilisel teel esitatud haldusandmetele, ning saama neid andmeid oma statistikas kasutada.

Muudatusettepanek  13

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 10 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(10 a) Riiklikud ja Euroopa statistilised andmed peaksid olema hõlpsasti võrreldavad ja juurdepääsetavad ning neid tuleks ajakohastada viivitamata ja järjepidevalt, et tagada liidu poliitikavaldkondades ja rahastamisalgatustes Euroopa arengutega arvestamine, eelkõige majanduskriisi tagajärgede osas.

Muudatusettepanek  14

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 11

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(11) Riiklike statistikaametitega tuleks lisaks konsulteerida selliste uute haldusandmete väljakujundamise varases etapis, mida saab kasutada statistilistel eesmärkidel ja olemasolevate haldusallikate kavandatud muudatuste või nende allikate kasutamise lõpetamise üle. Ühtlasi peaksid riiklikud statistikaametid saama haldusandmete omanikelt vajalikke metaandmeid ja kooskõlastama standardimistegevust haldusandmete puhul, mis on seotud statistiliste andmete koostamisega.

(11) Riiklike statistikaametitega tuleks lisaks konsulteerida selliste uute haldusandmete väljakujundamise varases etapis, mida saab kasutada statistilistel eesmärkidel ja olemasolevate haldusallikate kavandatud muudatuste või nende allikate kasutamise lõpetamise üle. Ühtlasi peaksid riiklikud statistikaametid saama haldusandmete omanikelt vajalikke metaandmeid ja kooskõlastama standardimistegevust haldusandmete puhul, mis on seotud statistiliste andmete koostamisega. Riiklike statistikaametite ning muude asjaomaste riiklike asutuste tegevus seoses Euroopa Keskpankade Süsteemi haldusandmetele juurdepääsu, nende kasutamise, ühtlustamise, esialgse väljakujundamise, edasise arendamise ning kogumise lõpetamisega ei tohiks takistada Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklis 127 sätestatud Euroopa Keskpankade Süsteemi ülesannete täitmist või keskpankade sõltumatuse tagamist vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklile 130 ja artikli 282 lõikele 3 ning Euroopa keskpankade süsteemi ja Euroopa Keskpanga põhikirja käsitleva protokolli (nr 4) artiklitele 7 ja 37.

Muudatusettepanek  15

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 12

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(12) Haldusallikatest saadud andmete konfidentsiaalsus peaks olema kaitstud ühiste põhimõtete ja suuniste abil, mida kohaldatakse kõikide Euroopa statistika koostamiseks vajalike konfidentsiaalsete andmete suhtes. Ühtlasi tuleks kehtestada sellistele andmetele kohaldatavad kvaliteedi hindamisraamistikud.

(12) Haldusallikatest saadud andmete konfidentsiaalsus peaks olema kaitstud ühiste põhimõtete ja suuniste abil, mida kohaldatakse kõikide Euroopa statistika koostamiseks vajalike konfidentsiaalsete andmete suhtes. Ühtlasi tuleks kehtestada sellistele andmetele kohaldatavad ühtlustatud kvaliteedi ja läbipaistvuse hindamisraamistikud.

Muudatusettepanek  16

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 12 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(12 a) Kõikidel kasutajatel peaks olema ühel ajal juurdepääs ühtedele ja samadele andmetele ning embargodest tuleks rangelt kinni pidada. Riiklikud statistikaametid peaksid kehtestama siduvad kuupäevad perioodiliste andmete avaldamiseks.

Muudatusettepanek  17

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 13

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(13) Euroopa statistika kvaliteeti oleks võimalik tõsta ja kasutajate usaldust tugevdada liikmesriikide valitsuste kaasamise abil Euroopa statistika tegevusjuhise rakendamisse. Sel eesmärgil tuleks käivitada algatus „konfidentsiaalsete andmetega seotud kohustused” igas liikmesriigis ja lisada valitsuste poolsed konkreetsed kohustused tegevusjuhise ja kvaliteeditagamise riikliku raamistiku, sealhulgas enesehindamise ja parandusmeetmete rakendamiseks.

(13) Euroopa statistika kvaliteeti oleks võimalik tõsta ja kasutajate usaldust tugevdada liikmesriikide valitsuste kaasamise abil Euroopa statistika tegevusjuhise jõulisse rakendamisse. Sel eesmärgil tuleks käivitada algatus „konfidentsiaalsete andmetega seotud kohustused” igas liikmesriigis ja lisada valitsuste poolsed konkreetsed kohustused tegevusjuhise ja kõrge kvaliteedi tagamise riikliku raamistiku, sealhulgas enesehindamise ja parandusmeetmete rakendamiseks riikide parlamentide osalusel ja järelevalve all.

Muudatusettepanek  18

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 13 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(13 a) Kuna kvaliteedijuhtimise süsteem eeldab tihedat koordineerimist ja koostööd komisjoni (Eurostati) ning valitsemissektori rahanduse lähteandmete kontrollimise eest vastutavate siseriiklike asutuste vahel, on vaja reforme, et tugevdada riiklike kontrollikodade sõltumatust ja volitusi.

Muudatusettepanek  19

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 13 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(13 b) Komisjoni (Eurostati) veebileht peaks võimaldama lihtsat juurdepääsu terviklikele ja kasutajasõbralikele andmekogumitele ning peaks hõlmama kergesti mõistetavaid ja võrreldavaid värvilisi graafikuid. See peaks kehtima kõikidele andmekogumitele ning seejuures tuleks tagada nende kogumite võrdne nähtavus. Võimaluse korral tuleks korrapäraste uuenduste abil pakkuda iga liikmesriigi kohta teavet aastate ja kuude kaupa.

Selgitus

Aluseks on raportööri muudatusettepanek. Oluline on, et näiteks erasektori võlga käsitlevad andmed ja graafikud oleksid sama kättesaadavad kui need, mis seonduvad riigivõlaga.

Muudatusettepanek  20

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 18

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(18) On vaja ühetaolisi tingimusi juurdepääsuks konfidentsiaalsetele andmetele teaduslikel eesmärkidel. Komisjonile tuleks anda rakendamisvolitused, et kehtestada kord, eeskirjad ja tingimused, millega reguleeritakse nimetatud juurdepääsu liidu tasandil kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 182/2011 (millega kehtestatakse eeskirjad ja üldpõhimõtted, mis käsitlevad liikmesriikide läbiviidava kontrolli mehhanisme, mida kohaldatakse komisjoni rakendamisvolituste teostamise suhtes) artiklis 5 osutatud kontrollimenetlusega.

(18) On vaja ühetaolisi tingimusi juurdepääsuks konfidentsiaalsetele andmetele teaduslikel eesmärkidel, ilma et see kahjustaks läbipaistvust. Komisjonile tuleks anda rakendamisvolitused, et kehtestada kord, eeskirjad ja tingimused, millega reguleeritakse nimetatud juurdepääsu liidu tasandil kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 182/2011 (millega kehtestatakse eeskirjad ja üldpõhimõtted, mis käsitlevad liikmesriikide läbiviidava kontrolli mehhanisme, mida kohaldatakse komisjoni rakendamisvolituste teostamise suhtes) artiklis 5 osutatud kontrollimenetlusega.

Muudatusettepanek  21

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – punkt 2

Määrus nr 223/2009

Artikkel 5 – lõige 1 – lõik 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Riiklik statistikaasutus, mille iga liikmesriik on määranud Euroopa statistika arendamise, koostamise ja levitamisega seotud riikliku tasandi tegevuste koordineerimise eest vastutavaks asutuseks, tegutseb komisjoni (Eurostati) kontaktasutusena statistika küsimustes.

1. Riiklik statistikaasutus, mille iga liikmesriik on määranud käesoleva määruse alusel riiklikul tasandil Euroopa statistika arendamise, koostamise ja levitamisega seotud tegevuste koordineerimise eest vastutavaks asutuseks, tegutseb komisjoni (Eurostati) kontaktasutusena statistika küsimustes.

Muudatusettepanek  22

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – punkt 2

Määrus (EÜ) nr 223/2009

Artikkel 5 – lõige 1 – lõik 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Riiklike statistikaametite koordineerimiskohustus hõlmab kõiki muid riiklikke asutusi, mis vastutavad Euroopa statistika arendamise, koostamise ja levitamise eest. Riiklikud statistikaametid vastutavad riiklikul tasandil eelkõige statistika kavandamise ja sellealase aruandluse, kvaliteedi kontrollimise, metoodika, andmeedastuse ja Euroopa statistikasüsteemi statistikaalaste meetmete kohta teabe jagamise eest.

Riiklike statistikaametite koordineerimiskohustus hõlmab kõiki muid riiklikke asutusi, mis vastutavad käesoleva määruse alusel koostatud Euroopa statistika arendamise, koostamise ja levitamise eest. Riiklikud statistikaametid vastutavad riiklikul tasandil eelkõige statistika kavandamise ja sellealase aruandluse, kvaliteedi kontrollimise, selge metoodika, andmeedastuse ja Euroopa statistikasüsteemi statistikaalaste meetmete kohta teabe jagamise eest ning teevad koostööd asjaomase riigi keskpangaga, et tagada, et Euroopa statistikasüsteem ning Euroopa Keskpankade Süsteem koostavad oma asjaomastes pädevusvaldkondades terviklikku ja sidusat Euroopa statistikat.

Muudatusettepanek  23

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – punkt 3

Määrus (EÜ) nr 223/2009

Artikkel 5a – lõige 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Riiklike statistikaametite juhid on riiklikes statistikasüsteemides ainupädevad otsustama protsesside, statistiliste meetodite, standardite ja menetluste üle, nagu ka kõikide Euroopa statistikate sisu ja avaldamise ajastuse üle. Neile antakse volitus võtta vastu otsuseid kõigis riikliku statistikaameti juhtimisega seotud küsimustes. Samuti kooskõlastavad nad statistikaalast tegevust kõikide riiklike asutuste vahel, kes osalevad Euroopa statistika arendamises, koostamises ja levitamises. Nimetatud ülesandeid täidavad riiklike statistikaametite juhid sõltumatult; nad ei taotle ega võta vastu juhiseid üheltki valitsuselt ega mingilt muult organilt; nad hoiduvad igasugusest tegevusest, mis on nende ülesannete täitmisega vastuolus.

1. Riiklike statistikaametite juhid on riiklikes statistikasüsteemides ainupädevad otsustama protsesside, statistiliste meetodite, standardite ja menetluste koordineerimise üle, nagu ka kõikide Euroopa statistikate sisu ja avaldamise ajastuse üle. Neile antakse volitus võtta vastu otsuseid kõigis riikliku statistikaameti juhtimisega seotud küsimustes. Samuti kooskõlastavad nad statistikaalast tegevust kõikide riiklike asutuste vahel, kes osalevad Euroopa statistikasüsteemi raames koostatava Euroopa statistika arendamises, koostamises ja levitamises. Lisaks teevad nad Euroopa statistika koostamisega seonduvate Euroopa statistikasüsteemi ja Euroopa Keskpankade Süsteemi ühiste probleemide küsimuses koostööd asjaomaste riikide keskpankadega. Riiklikud statistikaametid vastutavad oma sisekorralduse eest käesoleva määruse järgimisel. Nimetatud ülesandeid täidavad riiklike statistikaametite juhid sõltumatult; nad ei taotle ega võta vastu juhiseid üheltki valitsuselt ega mingilt muult organilt; nad hoiduvad igasugusest tegevusest, mis on nende ülesannete täitmisega vastuolus.

Muudatusettepanek  24

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – punkt 3

Määrus (EÜ) nr 223/2009

Artikkel 5a – lõige 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Riiklike statistikaametite juhtide töölevõtmise, üleviimise ja töölt vabastamise menetlus on läbipaistev ning põhineb ainult kutsealastel kriteeriumidel.

2. Riiklike statistikaametite juhtide töölevõtmise, üleviimise ja töölt vabastamise menetlus on läbipaistev ja põhineb kutsealastel kriteeriumidel ning sellekohane menetluskord on kättesaadav nende veebilehtedel. Riikliku statistikaameti juhi nimetab ametisse valitsus pärast konsulteerimist riigi parlamendiga. Menetluskorraga tagatakse võrdsed võimalused, pidades silmas eelkõige soolist võrdõiguslikkust, ning nii naissoost kui ka meessoost kandidaatide olemasolu kõikidele ametikohtadele. Kandidaadid kutsutakse enne nende ametisse määramist riigi parlamendi asjaomaste komisjonide ette.

Muudatusettepanek  25

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – punkt 3

Määrus (EÜ) nr 223/2009

Artikkel 5a – lõige 2 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

2 a. Riikliku statistikaameti juhi töölt vabastamiseks tuleb esitada üksikasjalikud vabastamise põhjused. Tema töölt vabastamine ei saa toimuda poliitilistel põhjustel.

Muudatusettepanek  26

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – punkt 3

Määrus (EÜ) nr 223/2009

Artikkel 5a – lõige 3

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3. Riiklike statistikaametite juhid annavad riiklike statistikaametite statistikaalase tegevuse ja eelarve täitmise kohta aru; nad avaldavad aastaaruande ja võivad esitada arvamusi riiklike statistikaametite statistiliste meetmetega seotud eelarveeraldiste kohta.

3. Riiklike statistikaametite juhid annavad riiklike statistikaametite statistikaalase tegevuse ja eelarve täitmise kohta aru; nad avaldavad aastaaruande ning neid võib kutsuda riigi parlamendi asjaomase komisjoni ette, et arutada statistika haldamist käsitlevaid küsimusi, samuti võivad nad esitada arvamusi riikliku statistika tootjate statistiliste meetmetega seotud eelarveeraldisi puudutavates küsimustes.

Muudatusettepanek  27

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – punkt 4

Määrus (EÜ) nr 223/2009

Artikkel 6 – lõige 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Liidu tasandil on komisjon (Eurostat) Euroopa statistika koostamise tagamisel sõltumatu vastavalt kehtestatud eeskirjadele ja statistikaalastele põhimõtetele. Seoses sellega on ta ainupädev otsustama protsesside, statistiliste meetodite, standardite ja menetluste üle ning avaldatavate statistiliste andmete sisu ja avaldamise ajakava üle.

 

2. Liidu tasandil on komisjon (Eurostat) Euroopa statistika koostamise tagamisel sõltumatu vastavalt kehtestatud eeskirjadele ja statistikaalastele põhimõtetele ning teeb sealjuures koostööd riiklike statistikaametitega ja koordineerib oma tegevust nende omaga. Seoses sellega on tal peamine otsustuspädevus protsesside, statistiliste meetodite, standardite ja menetluste üle ning avaldatavate statistiliste andmete sisu ja avaldamise ajakava üle, ilma et see piiraks artikli 12 lõikes 2 osutatud seadusandlikke suuniseid.

Muudatusettepanek  28

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – punkt 4 a (uus)

Määrus (EÜ) nr 223/2009

Artikkel 6 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(4 a) Lisatakse järgmine artikkel:

 

„Artikkel 6a

 

Komisjoni (Eurostati) peadirektor

 

1. Komisjoni statistikabürood (Eurostati) juhib peadirektor. Peadirektori määrab ametisse komisjon lõikes 2 kirjeldatud menetluse kohaselt seitsmeaastaseks ametiajaks, mida ei ole võimalik pikendada.

 

2. Komisjon avaldab hiljemalt kuus kuud enne ametis oleva peadirektori ametiaja lõppu Euroopa Liidu Teatajas konkursiteate. Peadirektori töölevõtmise menetlus on läbipaistev ning põhineb ainult kutsealastel kriteeriumidel. Komisjon koostab sobiva kvalifikatsiooniga kandidaatide nimekirja, milles kumbki sugupool on esindatud vähemalt ühe kandidaadiga. Komisjon määrab peadirektori ametisse pärast konsulteerimist Euroopa Parlamendi ja nõukoguga.

 

3. Peadirektor on ainupädev otsustama protsesside, statistiliste meetodite, standardite ja menetluste üle, nagu ka kogu komisjoni (Eurostati) tehtud statistika sisu ja avaldamise ajastuse üle. Peadirektorile antakse volitused võtta vastu otsuseid kõigis komisjoni (Eurostati) sisemise juhtimisega seotud küsimustes. Nende ülesannete täitmisel tegutseb peadirektor sõltumatult ja ei taotle ega võta vastu juhiseid üheltki valitsuselt, institutsioonilt, organilt, ametilt ega asutuselt. Kui peadirektor leiab, et komisjoni võetud meede seab tema sõltumatuse kahtluse alla, teavitab ta sellest viivitamata ESGABi.

 

4. Peadirektor annab komisjoni (Eurostati) statistikaalase tegevuse ja eelarve täitmise kohta aru. Igal aastal astub ta statistikaalase dialoogi raames Euroopa Parlamendi asjaomase komisjoni ette, et arutada statistika haldamist, metoodikat ja statistikaalast innovatsiooni käsitlevaid küsimusi, samuti teeb ta märkusi komisjoni (Eurostati) statistikameetmetega seotud eelarvevahendeid puudutavate küsimuste kohta.

 

5. Enne peadirektorile mis tahes distsiplinaarkaristuse määramist konsulteerib komisjon Euroopa Parlamendiga. Mis tahes distsiplinaarkaristus määratakse peadirektorile põhjendatud otsusega, mis edastatakse teavitamise eesmärgil Euroopa Parlamendile, nõukogule ja ESGABile.”

 

 

Muudatusettepanek  29

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – punkt 4 b (uus)

Määrus (EÜ) nr 223/2009

Artikkel 7 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(4 b) Lisatakse järgmine artikkel:

 

„Artikkel 7 a

 

Koostöö kontrollikodadega

 

1. Tagamaks, et avalikku sektorit käsitlevad andmed on täpsed ning peegeldavad õiglaselt avaliku sektori rahanduse olukorda, teeb ESS tihedat koostööd kontrollikodadega, ilma et see piiraks nende sõltumatust.

 

2. Riiklikud statistikaametid avaldavad komisjonile (Eurostatile) mis tahes kahtlused, mis neil on seoses neile statistika koostamiseks esitatud toorandmete täpsusega. Juhul kui andmeid muudetakse märkimisväärses ulatuses, mille määrab kindlaks komisjon (Eurostat), lisatakse andmete kohta vastav allmärkus.”

Muudatusettepanek  30

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – punkt 4 c (uus)

Määrus (EÜ) nr 223/2009

Artikkel 7 b (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(4 c) Lisatakse järgmine artikkel:

 

„Artikkel 7b

 

Trahv statistika manipuleerimise eest

 

1. Kui nõukogu ei esita sellele kvalifitseeritud häälteenamusega vastuväiteid, võib komisjon määrata trahvi liikmesriigile, kes moonutab tahtlikult või raske hooletuse tõttu tõsiselt statistilisi andmeid.

 

2. Komisjon võib viia läbi kogu uurimise, mis on vajalik lõikes 1 viidatud moonutamise olemasolu tuvastamiseks. Komisjon võib otsustada uurimist alustada, kui ta leiab, et on selgeid viiteid andmete tõsise moonutamise kohta. Komisjon viib uurimise läbi, võttes arvesse uurimisaluseks oleva liikmesriigi poolt esitatud mis tahes märkuseid. Komisjon võib oma ülesannete täitmiseks nõuda, et uurimisaluseks olev liikmesriik esitaks talle teavet. Komisjon võib samuti läbi viia kohapealseid kontrolle ning tal peab olema juurdepääs kõikidele andmetele, mida riiklik statistikaamet on tootnud riiklikul, piirkondlikul ja kohalikul tasandil. Enne kohapealset kontrolli hangitakse õigusasutuselt luba, kui uurimisaluseks oleva liikmesriigi õiguses on nii sätestatud.

 

Uurimise lõppedes annab komisjon uurimisaluseks olevale liikmesriigile võimaluse esitada uuritavates küsimustes oma seisukohad. Komisjon lähtub oma otsuses üksnes asjaoludest, mille kohta liikmesriigil on olnud võimalus selgitusi anda.

 

Uurimise käigus austatakse täiel määral uurimisaluseks oleva liikmesriigi õigust kaitsele.

 

3. Komisjonile antakse volitused võtta artikli 26a kohaselt vastu delegeeritud õigusakte, milles käsitletakse:

 

a) trahvisumma määramise üksikasjalikke kriteeriume ning

 

b) lõikes 2 viidatud uurimise üksikasjalikke menetluseeskirju, uurimismenetlusega seotud meetmeid ja teavitamist, sh üksikasjalikke sätteid, mis käsitlevad õigust kaitsele, juurdepääsu toimikule, seadusjärgset esindamist, konfidentsiaalsust, ajalisi piiranguid ja trahvisummade kogumist.

 

4. Euroopa Liidu Kohtul on täielik pädevus vaadata läbi otsused, millega komisjon on määranud trahvid vastavalt lõikele 1. Kohus võib määratud trahvi tühistada, seda vähendada või suurendada.”

Muudatusettepanek  31

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – punkt 4 d (uus)

Määrus (EÜ) nr 223/2009

Artikkel 7 c (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(4 d) Lisatakse järgmine artikkel:

 

„Artikkel 7c

 

Andmete edastamine ja nende kvaliteet

 

Kui komisjon ei ole rahul riikliku statistikaameti andmeedastusega Eurostatile või andmete kvaliteediga, esitab komisjon asjaomasele liikmesriigile avaliku hoiatuse, mis avaldatakse komisjoni (Eurostati) veebilehel ning millele viidatakse ka asjaomases andmekogumis. Kui probleemid ei ole kuue kuu jooksul pärast hoiatuse avaldamist lahendatud, võib komisjon määrata trahvi vastavalt artiklile 7 b.”

Muudatusettepanek  32

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – punkt 5

Määrus (EÜ) nr 223/2009

Artikkel 11 – lõige 3 – lõik 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3. Liikmesriigid võtavad kõik vajalikud meetmed Euroopa statistika tegevusjuhise rakendamiseks, et säilitada oma statistika usaldusväärsus. Selleks allkirjastavad ja rakendavad kõik liikmesriigid, keda esindavad nende valitsused, algatuse „konfidentsiaalsete andmetega seotud kohustused”, mille kohaselt võetakse konkreetsed poliitilised kohustused tegevusjuhise rakendamiseks ja kvaliteeditagamise riiklike raamistike, sealhulgas enesehindamiste ja parandusmeetmete, kehtestamiseks. Komisjon annab algatusele kaasallkirja.

3. Liikmesriigid võtavad kõik vajalikud meetmed Euroopa statistika tegevusjuhise rakendamiseks, et säilitada oma usaldusväärne osalus Euroopa statistikasüsteemi toodetavas Euroopa statistikas. Selleks allkirjastavad ja rakendavad kõik liikmesriigid, keda esindavad nende valitsused, algatuse „konfidentsiaalsete andmetega seotud kohustused”, mille kohaselt võetakse konkreetsed poliitilised kohustused tegevusjuhise rakendamiseks ja kõrge kvaliteedi tagamise riiklike raamistike, sealhulgas enesehindamiste ja parandusmeetmete kehtestamiseks, mille üle riikide parlamendid teostavad hoolsat järelevalvet. Komisjon annab algatusele kaasallkirja ning algatus koos kodanikele mõeldud kokkuvõttega avaldatakse riikliku statistikaameti ja Eurostati veebilehtedel. Riiklikud statistikaametid avaldavad oma veebilehtedel teabe selle kohta, kas nende liikmesriigis kehtivad kõnealused konfidentsiaalsete andmetega seotud kohustused või mitte.

Muudatusettepanek  33

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – punkt 5

Määrus (EÜ) nr 223/2009

Artikkel 11 – lõige 3 – lõik 2 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Komisjon ergutab vastastikust hindamist ja riiklike statistikaametite vahelist parimate tavade vahetamist ning töötab välja asjaomase korra.

Muudatusettepanek  34

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – punkt 6

Määrus (EÜ) nr 223/2009

Artikkel 12 – lõige 2 – lõik 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Konkreetsed kvaliteedinõuded, nagu sihtväärtused ja statistika koostamise miinimumstandardid, võib sätestada valdkondlikes õigusaktides. Kui valdkondlikes õigusaktides vastavaid sätteid pole, võib komisjon kõnealused konkreetsed kvaliteedinõuded vastavalt artiklile 26a delegeeritud õigusaktidega heaks kiita.”

Konkreetsed kvaliteedinõuded, nagu sihtväärtused ja statistika koostamise miinimumstandardid, võib sätestada valdkondlikes õigusaktides.

Selgitus

Kvaliteedinõuded võivad näiteks hõlmata täpsusnõudeid, millel on suur mõju statistilise inflatsiooni, kasvavate kulude ja andmete esitajatele kehtestatava koormuse osas. Need peaksid olema hõlmatud rakendusakti, mitte delegeeritud õigusaktidega.

Muudatusettepanek  35

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – punkt 6 a (uus)

Määrus (EÜ) nr 223/2009

Artikkel 12 – lõige 3 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(6 a) Artiklisse 12 lisatakse järgmine lõige:

 

„3 a. „Komisjon (Eurostat) teatab avalikult ja kiiresti, kui tal on tõsiseid kahtlusi edastatud andmete kvaliteedi osas.

 

Komisjon (Eurostat) teatab avalikult tegevusjuhise rasketest rikkumistest.”

Muudatusettepanek  36

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 7 a (uus)

Määrus (EÜ) nr 223/2009

Artikkel 16 – lõige 1a

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(7 a) Artikli 16 lõike 1 punkt a asendatakse järgmisega:

 

„a) koondnäitajate kättesaadavuse maksimeerimine Euroopa tasandil ning seeläbi ka pereettevõtete ja kolmanda sektori, sh sotsiaalse ettevõtluse majandustegevuse täiendav hõlmamine, samuti Euroopa statistika ajakohasuse parandamine, eriti strateegia „Euroopa 2020” eesmärkidega seotud näitajate puhul;”

Muudatusettepanek  37

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – punkt 8

Määrus (EÜ) nr 223/2009

Artikkel 17a – lõige 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(1) Andmete esitajate koormuse vähendamiseks on riiklikel statistikaametitel, artiklis 4 sätestatud muudel riiklikel asutustel ja komisjonil (Eurostat) õigus kõikidele haldusandmetele kiiresti ja tasuta juurde pääseda ning neid kasutada ja statistikasse integreerida Euroopa statistika arendamiseks, koostamiseks ja levitamiseks vajalikul määral.

1. Andmete esitajate koormuse vähendamiseks on riiklikel statistikaametitel, artiklis 4 sätestatud muudel riiklikel asutustel ja komisjonil (Eurostat) õigus kõikidele haldusandmetele kiiresti ja tasuta juurde pääseda ning neid kasutada ja statistikasse integreerida kuid ainult sel määral, kui see on vajalik käesoleva määruse alusel toodetud Euroopa statistika arendamiseks, koostamiseks ja levitamiseks.

Muudatusettepanek  38

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – punkt 8

Määrus (EÜ) nr 223/2009

Artikkel 17a – lõige 3

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3. Riiklike statistikaametite, muude riiklike asutuste ja komisjoni (Eurostati) juurdepääs ja kaasamine vastavalt lõigetele 1 ja 2 piirdub haldusandmetega nende vastavate haldussüsteemide raames.

3. Vajaduse korral kehtestavad liikmesriigid ja komisjon (Eurostat) oma vastavates pädevusvaldkondades tõhusa juurdepääsu praktilise korra ja tingimused. Seoses Euroopa Keskpankade Süsteemi koostatud ja hallatavate haldusandmetega ei tohi riiklike statistikaametite, muude riiklike asutuste ja komisjoni (Eurostati) lõigetes 1 ja 2 osutatud pädevuse rakendamine takistada Euroopa Keskpankade Süsteemi Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklis 127 sätestatud ülesannete täitmist ning keskpankade sõltumatuse ja ametisaladuste hoidmise tagamist, mis on sätestatud Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklis 130 ja artikli 282 lõikes 3 ning Euroopa keskpankade süsteemi ja Euroopa Keskpanga põhikirja käsitleva protokolli (nr 4) artiklites 7 ja 37.

Muudatusettepanek  39

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – punkt 8

Määrus (EÜ) nr 223/2009

Artikkel 17a – lõige 4

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

4. Riiklikud statistikaametid saavad statistilistel eesmärkidel kasutatavate haldusandmete omanikelt vajalikke metaandmeid.

4. Riiklike statistikaametite, muude riiklike asutuste ja komisjoni (Eurostati) juurdepääs andmetele ja nende andmete kasutamine vastavalt lõigetele 1, 2 ja 3 piirdub haldusandmetega nende endi avaliku halduse süsteemis.

Muudatusettepanek  40

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – punkt 8

Määrus (EÜ) nr 223/2009

Artikkel 17a – lõige 4 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

4 a. Haldusandmete omanikud esitavad riiklikele statistikaametitele vajalikud metaandmed statistilistel eesmärkidel kasutamiseks.

Muudatusettepanek  41

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – punkt 11

Määrus (EÜ) nr 223/2009

Artikkel 26 a – lõige 5

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

5. Artikli 12 lõike 2 alusel vastu võetud delegeeritud õigusakt jõustub üksnes juhul, kui Euroopa Parlament ega nõukogu ei ole kahe kuu jooksul pärast õigusakti teatavakstegemist Euroopa Parlamendile ja nõukogule esitanud selle suhtes vastuväiteid või kui Euroopa Parlament ja nõukogu on enne selle tähtaja möödumist komisjonile teatanud, et nad ei esita vastuväiteid. Kõnealust ajavahemikku pikendatakse Euroopa Parlamendi või nõukogu taotlusel kahe kuu võrra.”

5. Artikli 12 lõike 2 alusel vastu võetud delegeeritud õigusakt jõustub üksnes juhul, kui Euroopa Parlament ega nõukogu ei ole kolme kuu jooksul pärast õigusakti teatavakstegemist Euroopa Parlamendile ja nõukogule esitanud selle suhtes vastuväiteid või kui Euroopa Parlament ja nõukogu on enne selle tähtaja möödumist komisjonile teatanud, et nad ei esita vastuväiteid. Kõnealust ajavahemikku pikendatakse Euroopa Parlamendi või nõukogu taotlusel kolme kuu võrra.”

Muudatusettepanek  42

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas. Määrus tehakse konsolideeritud tekstina kättesaadavaks kolme kuu jooksul alates selle jõustumisest.

SELETUSKIRI

Usaldusväärsel ja täpsel Euroopa statistikal on avaliku hüvena kaks olulist otstarvet: poliitikud saavad sellest lähtuvalt otsuseid teha ning see on baromeeter, mis näitab meie majanduse ja ühiskonna olukorda, pakkudes kindlust teistele valitsustele ja finantsturgudele.

Viimastel aastatel toimunud sündmused on üldsuse ja turgude kindlustunnet õõnestanud. Eurobaromeetri 2008. aasta küsitlus näitas, nende kodanike osakaal, kes ei usalda majandusstatistikat, on praktiliselt niisama suur (45%) nagu nendel, kes seda usaldavad (46%).

Sestsaadik oleme näinud, kuidas eksitav ja vale statistika võib poliitilisi ja majandusprobleeme süvendada. Riikide võlakriisi on kindlasti süvendanud üldsuse ja turgude skeptilisus valitsussektori võlga ja eelarvepuudujääki käsitleva statistika täpsuse suhtes. Võime vaid arvata, et kui 2008. aasta küsitlust korrata, näitaks see, et kindlustunne on veelgi vähenenud. See peaks olema meile hoiatuseks, sest üldsuse usaldus statistika vastu on hädavajalik, kui me soovime tõenditel põhinevat poliitikat ja vastutust.

Selles mõttes saabub käesolev määrus õigel ajal. Me peame taastama usalduse statistiliste andmete vastu. Öeldakse, et niipea kui statistika muutub poliitiliseks, kaotab ta kiiresti väärtuse. Seepärast on tähtis poliitika statistika tegemisest eemal hoida. Näiteks tehakse käesolevas raportis ettepanek, et liikmesriikidel peaks olema keelatud perioodiliste andmete avaldamist edasi lükata.

See lähtub ka statistika raamprogrammi (2013–2017) määrusest. Kui programmis keskendutakse sellele, milliseid andmeid peaks ESS koguma ja kuidas nende eest tuleks maksta, siis käesolevas määruses keskendutakse eeskirjadele, mis reguleerivad statistikaameteid ja nende toimimist.

Euroopa Kontrollikoja septembris avaldatud aruanne annab soovitusi ning on kooskõlas paljude raportööri ettepanekutega. Kontrollikoda soovitab kasutusele võtta „Euroopa statistika, mis tagaks ametialase sõltumatuse, piisavad vahendid ning tõhusa järelevalve, sh karistused juhtudel, kui kvaliteedinõudeid ei järgita.”

Küsimus, millele tuleks käesolevas raportis vastata, on järgmine: kuidas kõige paremini tagada, et ESSi toimimine on järjepidev, usaldusväärne ja läbipaistev?

Mõned põhireeglid statistika tegemiseks on selged: riiklikud statistikaametid peavad olema vabad igasugusest poliitilisest sekkumisest riiklikul ja Euroopa tasandil. Riiklike statistikaametite juhtide määramine peaks toimuima läbipaistvalt ja õiglaselt ning parlamentaarse järelevalve all.

Lisaks tuleb kehtestada kontrolli- ja tasakaalumehhanismid, et nii riiklikud statistikaametid, Eurostat kui ka riikliku ja Euroopa tasandi audiitorid kontrolliksid statistika tegemist.

Samal ajal on vaja ka kontrollide ja vastastikuse hindamise süsteemi ning – juhul kui statistikaasutus on süüdi andmete tõsises moonutamises – võimalikke sanktsioone, et statistika tegemise standardid oleksid püsivalt kõrgel tasemel. Kõigi riiklike statistikaametite tööd tuleks võimaluse korral kaks korda aastas üksikasjalikult kontrollida.

Euroopa Komisjon on surunud läbi mõned julgustavad algatused, kuid neid on vaja tugevdada. Komisjoni ja liikmesriikide vahel kokku lepitud statistika Euroopa tegevusjuhist tuleb rakendada ja rangelt jõustada.

Eurostati peadirektori roll peaks samuti hõlmama tihedamat suhtlust Euroopa Parlamendiga, et tõsta demokraatliku kontrolli ja vastutuse taset. Peadirektori sõltumatuse tagamiseks tuleks ta ametisse määrata fikseeritud kestusega ametiajaks, mida ei ole võimalik pikendada, pärast konsulteerimist Euroopa statistika haldamise nõuandekogu (ESGAB), Euroopa Parlamendi ja nõukoguga. Lisaks sellele peaks Eurostati peadirektor ELi peastatistikuna esinema parlamendi ees, et arutada statistika tegemise ja haldamisega seotud poliitikat.

Samal ajal peaksime kohaldama neid nõudeid ka riiklike statistikaametite juhtide suhtes – mitte ainult selleks, et tagada nende tegevuse sõltumatus ja poliitiline erapooletus, vaid ka nende aruandekohustus oma riigi parlamendi ees.

Eurostat on komisjoni väike, kuid väga vajalik osa. Selle ligi 800 ametnikku koordineerivad Euroopa statistikasüsteemis (ESS) ligikaudu 50 000 statistikaametnikku riiklikul ja Euroopa tasandil. Samal ajal eraldatakse Eurostatile ELi eelarvest keskmiselt 90 miljonit eurot. ESSi töö peaks olema Euroopa poliitikakujundamise selgroog.

Kahel viimasel aastal oleme näinud ELi majanduse juhtimise terviklikke reforme, mille eesmärk on suurendada usaldust süsteemi vastu. Nüüd vaja sedasama teha Euroopa statistikasüsteemiga.

MENETLUS

Pealkiri

Euroopa statistika

Viited

COM(2012)0167 – C7-0101/2012 – 2012/0084(COD)

EP-le esitamise kuupäev

10.4.2012

 

 

 

Vastutav komisjon

       istungil teada andmise kuupäev

ECON

20.4.2012

 

 

 

Arvamuse esitaja(d)

       istungil teada andmise kuupäev

REGI

20.4.2012

 

 

 

Arvamuse esitamisest loobumine

       otsuse kuupäev

REGI

21.6.2012

 

 

 

Raportöör(id)

       nimetamise kuupäev

Edward Scicluna

7.5.2012

 

 

 

Arutamine parlamendikomisjonis

10.7.2012

6.11.2012

6.12.2012

 

Vastuvõtmise kuupäev

18.12.2012

 

 

 

Lõpphääletuse tulemus

+:

–:

0:

38

0

1

Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed

Burkhard Balz, Elena Băsescu, Jean-Paul Besset, Sharon Bowles, Udo Bullmann, George Sabin Cutaş, Leonardo Domenici, Derk Jan Eppink, Diogo Feio, Elisa Ferreira, Ildikó Gáll-Pelcz, Jean-Paul Gauzès, Sven Giegold, Sylvie Goulard, Liem Hoang Ngoc, Gunnar Hökmark, Wolf Klinz, Rodi Kratsa-Tsagaropoulou, Philippe Lamberts, Werner Langen, Astrid Lulling, Ivari Padar, Alfredo Pallone, Antolín Sánchez Presedo, Olle Schmidt, Edward Scicluna, Peter Simon, Theodor Dumitru Stolojan, Kay Swinburne, Sampo Terho, Marianne Thyssen, Pablo Zalba Bidegain

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed

Herbert Dorfmann, Sari Essayah, Vicky Ford, Ashley Fox, Robert Goebbels, Sophia in ‘t Veld, Thomas Mann

Esitamise kuupäev

21.12.2012