skip to content
 

Ambasádorské školy Európskeho parlamentu - slávnostné ukončenie 6. ročníka

28-06-2022

V stredu 22.júna 2022 sme v Žiline slávnostne ukončili už 6.ročník úspešného programu Ambasádorská škola EP a ocenili laureátov. Najúspešnejším bol tím z Gymnázia Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici.

 

Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku v rámci šiesteho ročníka programu Ambasádorská škola Európskeho parlamentu (EPAS) ocenila desať zo štrnástich prihlásených škôl prevažne z Žilinského a Banskobystrického samosprávneho kraja. Spolu 18 pedagógov a 90 študentov získalo certifikát senior a junior ambasádorov Európskeho parlamentu. Školy zároveň získali titul Ambasádorskej školy EP.

Na prvom mieste skončilo Gymnázium Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici, druhé miesto obsadila Spojená škola v Sečovciach, tretie miesto patrí Súkromnému Banskobystrickému gymnáziu a na štvrtom mieste sa umiestnilo Gymnázium Ivana Kraska v Rimavskej Sobote.

 

Titul Ambasádorskej školy EP za školský rok 2021/2022 okrem toho získali:

- Gymnázium Tvrdošín,

- SOŠ Revúca,

- Gymnázium, Detva,

- Súkromná spojená škola EDUCO, Námestovo,

- Hotelová akadémia Brezno,

- Súkromná SOŠ, Revúca.

Všetkým úspešným školám sa prihovorili traja poslanci Európskeho Parlamentu pomocou krátkych video vstupov. Všetci traja ambasádorom poďakovali za ich prácu, gratulovali k úspešnému ukončeniu programu a zaželali všetko dobré do budúcnosti. Michal Wiezik (RENEW, SK) navyše skonštatoval, že úroveň vedomostí mládeže o Európskej únii neustále rastie aj vďaka programu EPAS. Vladimír Bilčík (EPP, SK) vyslovil presvedčenie, že angažovanosť zapojených škôl v európskych záležitostiach nekončí, ale len začína. Martin Hojsík (RENEW, SK) odkázal ambasádorom: “Pre mňa ste víťazmi všetci.

 

Súčasťou tohtoročného záverečného ceremoniálu EPAS bolo aj predstavenie Bábkového divadla Žilina Dejiny Európy. Stretnutie sme uzavreli spoločným obedom v neďalekej Novej Synagóge, kde senior a junior ambasádori mali príležitosť na vzájomné spoznávanie sa, výmenu poznatkov a nápadov, prípadne nadviazanie bližšej spolupráce. Networking a spolupráca medzi ambasádorskými školami sú dôležitou súčasťou tohto programu.

 

Ciele programu EPAS

Program Ambasádorská škola EP je vzdelávací program zameraný na žiačky a žiakov stredných a odborných škôl. Jeho cieľom je šíriť informácie o Európskej únii, európskej parlamentnej demokracii, úlohe Európskeho parlamentu a európskych hodnotách medzi mladými ľuďmi za pomoci ambasádorov a ambasádoriek na vybraných školách.

Nejde len o učenie sa faktov o EÚ, ale aj o priamu skúsenosť s európskym občianstvom - čo táto skutočnosť znamená pre každodenný život mladých ľudí, ako možno zmeniť Európu v budúcnosti podľa ich predstáv či prečo je dôležité zúčastňovať sa na európskych voľbách.

 

 

Priebeh programu

Vzdelávací program sa realizuje pomocou aspoň jednej učiteľky či učiteľa za každú zúčastnenú školu, a žiackym spolupracujúcim tímom, ktorý okolo seba vytvorí. Učiteľ sa stáva senior ambasádorom, študenti junior ambasádormi.

Učitelia majú na starosti vzdelávací aspekt zameraný najmä na európsku parlamentnú demokraciu, využívať pritom môžu interaktívne vzdelávacie materiály EP, simulačné hry či kvízy pre triedy. Spolu so študentmi následne realizujú informačné a propagačné aktivity v rámci svojej školy.

Ak škola uspokojivo splní požiadavky stanovené v programe, bude certifikovaná ako škola - Ambasádor Európskeho parlamentu a získa plaketu, ktorá môže byť vystavená na poprednom mieste v budove školy.

Okrem toho býva žiačkam a žiakom štyroch najaktívnejších škôl ponúknutá cesta do sídla Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Učiteľky a učitelia bývajú pozvaní na odborný seminár do Bruselu.

Prihláste sa aj vy!

Máte chuť zapojiť sa do programu Ambasádorská škola EP aj vy? Máte jedinečnú príležitosť, od septembra otvárame 7. ročník. Viac informácií nájdete tu, a ak máte hocijaké otázky, radi vám ich zodpovieme a povzbudíme vás.