skip to content
 

Pracovný deň Euroscola v Štrasburgu očami študentov Gymnázia v Dubnici nad Váhom

11-01-2023

Po takmer trojročnej odmlke Európsky parlament opäť organizuje pravidelné pracovné dni Euroscola pre študentov z celej Európy. Aké je to stať sa na deň europoslankyňou či europoslancom? Prečítajte si zážitky účastníkov decembrovej Euroscoly, študentov Gymnázia Dubnica nad Váhom.

Program dňa bol vskutku nabitý. Prítomným sa najskôr na diaľku prihovorila predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsola a nasledovala diskusia s nemeckou poslankyňou Delarou Burkhardt, ktorá ukázala, že ak je človek cieľavedomý a aktívny v témach, ktoré ho zaujímajú a napĺňajú, nie je ani nízky vek prekážkou k tomu stať sa poslancom alebo poslankyňou Európskeho parlamentu. Predobedný program zakončil krátky workshop so Stefanom Kraussom, predsedom skupiny pre ľudské práva. Úlohou pre účastníkov bolo vymyslieť možné opatrenia, ktoré by mohla Európska únia zaviesť s cieľom ochrany ľudských práv mimo jej vlastných hraníc.


Po krátkej obednej prestávke v parlamentnej jedálni program pokračoval interaktívnym workshopom na tému európskych volieb v roku 2024. Prítomní si vypočuli krátku prednášku o dôležitosti európskych volieb pre každého obyvateľa Únie a následne mali možnosť navrhnúť kroky k zvýšeniu volebnej účasti či podeliť sa o svoju predstavu Európskej únie v blízkej i ďalekej budúcnosti. Následne sa celý parlament premiešal, aby každý účastník mohol spoznať nových priateľov z krajín naprieč celou Európou. Program potom uzavrel krátky kvíz s možnosťou vyskúšať si hlasovanie pomocou oficiálnych hlasovacích zariadení.


Po ukončení programu zostal ešte krátky čas na spoznávanie krás Štrasburgu. Očarujúce výhľady na celé mesto zo strechy katedrály Notre-Dame, predieranie sa priľahlými úzkymi uličkami a krásnymi námestiami, či nasávanie vianočnej atmosféry na trhoch v meste, kde vznikla tradícia vianočných stromčekov, to všetko a ešte viac bolo súčasťou návštevy Štrasburgu na Euroscola day.


Za text a fotografie ďakujeme Martinovi Romaňákovi a Adriánovi Koníčkovi, študentom Gymnázia Dubnica nad Váhom.

Ak sa aj vaša škola chce zúčastniť pracovného dňa Euroscola v sídle Európskeho parlamentu v Štrasburgu, zapojte sa do našej súťaže Euroscola, ktorú organizujeme pravideľne na jeseň, alebo sa staňte našou Ambasádorskou školou.