skip to content
 
Streda 15-02-2017
 .

Reakcie poslancov EP zvolených za SR na schválenie obchodnej dohody CETA

Plenárne zasadnutie EP 15.02.2017
Plenárne zasadnutie EP 15.02.2017
 .

Obchodná dohoda bola schválená poslancami na februárovom plenárnom zasadnutí EP dňa 15.2.2017. Predbežne by sa mohla začať uplatňovať už od apríla 2017. Prečítajte si reakcie poslancov EP zvolených za SR.

„Túto dohodu podporujem. Som presvedčený o tom, že ide o najprogresívnejšiu obchodnú dohodu s našim dlhoročným strategickým partnerom a s jednou z najvyspelejších demokracií na svete. Pre Slovensko je výhodná z dvoch dôvodov: pre exportný charakter našej ekonomiky a pre zjednodušenie prístupu na pracovný trh,‟ uviedol poslanec Eduard Kukan (EPP, SK).

„EÚ má obchodné dohody s desiatkami krajín. Kanada je z nich najvyspelejšia. Je jednou z krajín s najvyššou kvalitou života na svete. Slovensko má s ňou podpísanú starú obchodnú dohodu, ktorá zvýhodňuje kanadských investorov pred našimi firmami. Teraz máme šancu to zmeniť a zachovať prísne európske normy a štandardy,‟ uviedol poslanec Vladimír Maňka (S&D, SK).

„CETA je pre EÚ strategickou šancou. Dohoda o slobodnejšom obchodovaní s Kanadou neprináša len lepší výber, nižšie ceny, nové trhy a viac pracovných miest, ale teraz, keď USA zavádzajú celoplošné clá a odrezávajú si obchodné partnerstvá, je šancou, aby sme sa stali lídrom svetového obchodu a globalizácie, ktorú nemožno zastaviť,‟ uviedol poslanec József Nagy (EPP, SK).

„CETA otvára našim firmám nielen nové príležitosti pre export, ale aj možnosť uchádzať sa v Kanade o verejné zákazky. Osobitne slovenské automobilky môžu očakávať ďalšie zvyšovanie dopytu. Dohodu sme schválili, a to napriek odporu podivnej koalície komunistov a extrémistov,‟ uviedol poslanec Ivan Štefanec (EPP, SK).

„CETA je dôležitá ekonomicky aj geopoliticky. Posilňuje naše spojenectvo, exportéri v EÚ ušetria každoročne vyše 500 miliónov eur na daniach a clách a uľahčí sa pohyb pracovníkov. Navyše, Kanada sa zaväzuje prevziať množstvo európskych štandardov, takže nie je dôvod na obavy spotrebiteľov a investorov,‟ uviedla poslankyňa Jana Žitňanská (ECR, SK).

 

Viac informácií o obchodnej dohode CETA nájdete v tlačovej správe Európskeho parlamentu.