skip to content
 
 
 
05-05-2017
 .

Deň Európy v Košiciach

 .
 .
 .

Dňa 5. mája 2017 sme pri Dolnej Bráne v Košiciach spolu s Vami oslávili Deň Európy.

Celodenné oslavy Dňa Európy v Košiciach sprevádzali hudobné vystúpenia, diskusie, workshopy, súťaže a tombola. Vystúpil podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič a poslanci Európskeho parlamentu Monika Smolková a Ivan Štefanec.

Deň Európy je pripomenutím významnej udalosti, ktorá sa odohrala pred 67 rokmi a položila základy dnešnej Európskej únie. Presnejšie dňa 9. mája 1950 predniesol v Paríži vtedajší francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman deklaráciu, v ktorej vyzval európske mocnosti ako Francúzsko, Nemecko či Taliansko k tomu, aby spojili svoju výrobu uhlia a ocele. Niekdajší rivali tak vytvorili nadnárodnú európsku inštitúciu na spoločné riadenie tohto odvetvia. Práve uhlie a oceľ predstavovali v tom čase základ celej vojenskej moci a prispievali k možnosti vytvárania konfliktov.

Po dohode čelných predstaviteľov EÚ na milánskom samite v roku 1985 bol 9. máj vyhláseny za Deň Európy. Popri vlajke a hymne - Óde na radosť - sa stal ďalším zo symbolov zjednotenej Európy. Zároveň je to príležitosť pripomenúť si pôvodnú príčinu vzniku spojenia európskych národov a priblížiť občanom hodnoty EÚ.

 

 

 

 

Organizátori podujatia: Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku, Zastúpenie Európskej komisie a mesto Košice.

 

 

Fotogaléria z podujatia

TTIV_Lucia TTIV_Marco
 .

Videozáznamy z podujatia

 .
 .