skip to content
 
 
 
09-10-2020

Online briefing: monitoring právneho štátu

Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku dnes zorganizovala online briefing na tému monitoringu právneho štátu s podpredsedníčkou Európskej komisie Věrou Jourovou a poslancom Európskeho parlamentu Michalom Šimečkom.

„Demokracia nie je perpetuum mobile,“ zdôraznila podpredsedníčka Jourová, ktorá na briefingu vysvetlila kroky, ktoré Komisia podniká pre posilnenie právneho štátu a princípov demokracie vo všetkých členských štátoch. Podľa europoslanca Šimečku je problematika právneho štátu momentálne jednou z najdiskutovanejších tém európskej politiky a nejde tu len o Maďarsko a Poľsko - problém sa už čiastočne objavuje aj v iných členských krajinách. „Nedemokratické režimy predstavujú pre EÚ tikajúcu bombu,“ upozornil Šimečka.
Obaja hostia sa zhodli, že práve zriadenie efektívneho mechanizmu EÚ na ochranu a posilnenie demokracie, právneho štátu a základných práv, ktorý včera schválil Európsky parlament, je spôsobom ako účinne bojovať proti nárastu a upevňovaniu autokratických a neliberálnych tendencií, ako aj proti korupcii a dezinformáciám v EÚ.
Hlavným princípom navrhovaného mechanizmu je podmienenosť čerpanie prostriedkov EÚ dodržiavaním zásad právneho štátu. „Táto kondicionalita je veľmi dôležitá pre osud európskeho spoločenstva, ako aj na ochranu peňazí všetkých daňových poplatkov,“ uzavrel Šimečka, ktorý dúfa, že medziinštitucionálna dohoda na mechanizme by mohla byť finálne schválená do konca tohto roka.