skip to content
 
 
 

Roadshow - Tentoraz idem voliť

Príďte sa presvedčiť, že zúčastniť sa volieb do Európskeho parlamentu má zmysel. V bohatom programe vám predstavíme projekty, ktoré rozvíjajú región, o skvelú zábavu sa postarajú miestni speváci, tanečníci a hudobníci a diskuťovat budete môcť so zástupcami európskych inštitúcií.

Kancelária Európskeho parlament a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku spoločne odštartovali roadshow s názvom ,,Tentoraz idem voliť - Doma v EÚ". V rámci okružnej jazdy po Slovensku postupne navštívia 17 okresných a krajských miest. Začínajú v piatok 26. apríla v Martine a končia 21. mája v Trenčíne a 22. mája v Krupine - tri dni pred eurovoľbami.

Zástupcovia inštitúcií EÚ budú v rámci kampane diskutovať so študentami aj občanmi jednotlivých miest o tom, čo znamená členstvo v EÚ a o čom sa v eurovoľbách 25. mája vlastne rozhoduje. Súčasťou programu na námestiach bude aj predstavenie dobrovoľníkov a aktivistov, programov určených pre mladých ľudí, ale aj úspešných projektov, o ktorých ľudia často nevedia, že sa v regióne zrealizovali vďaka eurofondom. Pripravené budú súťaže, kvízy a o skvelú zábavu sa postarajú miestni umelci –  vystúpia tanečníci, speváci aj hudobníci zo základných umeleckých škôl, speváckych zborov, folklórnych súborov a regionálnych hudobných kapiel, ako aj hudobníci známi z televíznych obrazoviek.

Slovensko je súčasťou Európskej únie od roku 2004. Odvtedy sa konali voľby do Európskeho parlamentu už trikrát. Chceme, aby Európa a eurovoľby boli pre občanov Slovenska atraktívne a aby sa nezopakovala 13-percentná volebná účasť, ktorá nás zaradila na poslednú priečku európskeho rebríčka,“ povedal Dionýz Hochel, poverený riadením Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku. „Cieľom turné po regiónoch je diskutovať s občanmi, priblížiť im EÚ a vysvetľovať prečo je dôležité sa na eurovoľbách zúčastniť. V nadchádzajúcich európskych voľbách totiž budeme rozhodovať o tom, v akej Európe budeme žiť,“ dodal D. Hochel.

„Verím, že Slováci si uvedomujú, že v týchto voľbách ide naozaj o veľa. Európsky parlament hlasuje o všetkých zásadných právnych normách EÚ a kvalita zvolených europoslancov rozhoduje aj o miere akou dokážeme tento proces ovplyvniť. Svojou účasťou v týchto voľbách budeme rozhodovať aj o podiele antisystémových a deštruktívnych síl v budúcom parlamente, ako aj o tom, čomu chceme dať v budúcej EÚ prednosť. No, a okrem toho verím, že Slováci v ničom nechcú byť úplne poslední – a že budú chcieť ukázať, že vo volebnej účasti máme naviac ako pred piatimi rokmi,“ uviedol Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Roadshow „Tentoraz idem voliť – Doma v EÚ“ je vlajkovou aktivitou zameranou na informovanie o eurovoľbách a EÚ. Okrem nej sú súčasťou mobilizačnej kampane aj diskusie so študentami na vysokých školách a širokou verejnosťou, zapojenie influencerov a tiež iniciatíva „Tentoraz idem voliť“. Prostredníctvom nej sa podarilo vybudovať vyše 250.000-tisícovú komunitu európskych priaznivcov, ktorí pomáhajú podporiť vyššiu účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu.

Aktivity v rámci roadshow dopĺňa aj séria online videí a infografík, ktoré ilustrujú ako EÚ funguje a čo Slovensku a Slovákom prináša.

Aké výhody nám prináša členstvo v EÚ?

Neekonomické výhody 

 • Najdlhšie mierové obdobie v histórii európskeho kontinentu – 70 rokov
 • Ako súčasť EÚ je aj Slovensko globálnym hráčom - sedí pri stole pri všetkých zásadných rozhodnutiach
 • možnosť študovať a získavať skúsenosti v zahraničí – Erasmus+
 • spoločné riešenie globálnych problémov – klimatické zmeny, ochrana životného prostredia a prírody
 • posilnenie demokratických hodnôt v krajine
 • zvýšenie bezpečnosti vďaka  justičnej a policajnej spolupráci
 • rozvoj vedy, výskumu a vývoja
 • spoločné celoeurópske riešenie odborných problémov, na ktoré jednotlivé štáty samostatne nemajú dosť prostriedkov ani expertov - napríklad navigačný systém Galileo, Európska lieková agentúra

Ekonomické výhody

 • polmiliardový spoločný trh bez bariér - voľný pohyb kapitálu, tovarov a služieb
 • možnosť pracovať kdekoľvek v EÚ
 • zvýšenie konkurencieschopnosti vo všetkých oblastiach hospodárstva
 • tlak na modernizáciu a zavádzanie high-technológií
 • odbúranie nákladov spojených s ochranou hraníc
 • rozvoj spolupráce s výrobcami v EÚ pri prenikaní na „tretie trhy”
 • nové podnikateľské príležitosti v EÚ a EÚ v našej krajine
 • posilnenie dôveryhodnosti krajiny a podpora vstupu zahraničného kapitálu
 • nepriame účinky – vplyv na sociálnu oblasť a zamestnanosť
 • vyšší objem nenávratných prostriedkov z EÚ
 • silnejšia pozícia pri vyjednávaní s globálnymi aktérmi – napr. internetové giganty Facebook, Google, mobilní operátori
 • eurofondy – hospodárska solidarita – vyrovnávanie regionálnych rozdielov
 • podpora poľnohospodárstva a vidieka

 

Roadshow upozorňuje na dôležitosť volieb do Európskeho parlamentu, ktoré sa na Slovensku uskutočnia už v sobotu 25. mája 2019. Pripravený je zaujímavý program pre všetky vekové kategórie, diskusie, súťaže a workshopy. Stretneme sa v 17 mestách po celom Slovensku.

Časový harmonogram:

APRÍL 

26. 4.    Martin

29. 4.    Liptovský Mikuláš

30. 4.    Prešov

30. 4.    Bardejov

 

MÁJ                               

2. 5.      Michalovce

3.5.       Košice

4.-5.5.   Bratislava

6. 5.      Žilina

6. 5.      Trnava

7. 5.      Nové Mesto nad Váhom

13. 5.    Banská Bystrica

14. 5.    Spišská Nová Ves

16. 5.    Nové Zámky

17. 5.    Nitra

20. 5.    Detva

21. 5.    Trenčín

22. 5.    Krupina

 

Srdečne Vás očakávame aj vo Vašom meste!

 

Aktuálne informácie nájdete priamo na podujatí na facebooku.

Flower