skip to content
 
 
 

Tlačová konferencia laureáta Sacharovovej ceny za rok 2018 Olega Sencova

04-12-2019

V stredu 4. decembra 2019 sme v priestoroch Európskeho informačného centra privítali donedávna väzneného ukrajinského režiséra Olega Sencova, laureáta Sacharovovej ceny za rok 2018. Svoju cenu si osobne prevzal až v novembri 2019 počas slávnostného zasadnutia Európskeho parlamentu. Tlačová konferencia bola súčasťou jeho trojdňového programu na Slovensku, v rámci ktorého vystúpil aj na pôde OBSE či na diskusii s verejnosťou v Primaciálnom paláci.

Slovensko je v poradí siedmym štátom Európskej únie, ktorý Oleg Sencov od svojho prepustenia z väzenia navštívil. Počas tlačovej konferencie organizovanej Kanceláriou Európskeho parlamentu v Bratislave sa s novinármi podelil o svoj osobný príbeh aj názory na politiku Vladímira Putina, vojnu na Ukrajine a anexiu Krymu. Počas stretnutia vyjadril svoju ľútosť nad tým, že aj po piatich rokoch musí ľudí presviedčať, že vojna na Ukrajine nie je len fámou a dokonca naďalej pokračuje.

Stretnutia sa zúčastnil aj exposlanec Európskeho parlamentu Eduard Kukan, ktorý počas svojho mandátu Sencova na ocenenie nominoval. "Nominoval som ho preto, lebo spĺňal všetky kritéria. To, ako sa choval, proti čomu bojoval, angažoval sa za svojich priateľov a zachoval sa hrdinsky," uviedol pre TASR Kukan. Sencov si ocenenie veľmi váži. Práve aj medializácia spojená s udelením ceny mu pomohla dostať sa z väzenia skôr. Ako sám uviedol, svojím zviditeľnením sa stal doslova toxickým pre putinovský systém. 

Sencov zavítal na Slovensko vďaka pozvaniu Ukrajinsko-slovenskej iniciatívy. Jeho trojdňový program predstavila zástupkyňa organizácie Ľudmila Verbická.

Oleg Sencov bol z ruského väzenia prepustený začiatkom septembra 2019 vďaka výmene väzňov medzi Ruskom a Ukrajinou. Sacharovovu cenu zaňho v decembri minulého roku prevzala jeho sesternica a právnik.

Počas minulotýždňového slávnostného odovzdávania vyhlásil: „Je mi cťou dostať túto cenu a zároveň cítim veľkú zodpovednosť. Túto cenu prijímam nie ako osobnú poctu, ale ako cenu pre všetkých ukrajinských politických väzňov, ktorí boli väznení v Rusku, ako aj pre tých, ktorí tam ešte stále sú." Vo svojom prejave ocenil EÚ a jej demokratického hodnoty a kritizoval želanie Ruska vplývať na európsku a svetovú politiku prostredníctvom sily.

OLEG SENCOV

Ukrajinský režisér Oleg Sencov bol v Rusku odsúdený na trest odňatia slobody na dvadsať rokov za údajnú prípravu teroristických útokov proti faktickej ruskej moci na okupovanom Kryme. Podľa organizácie Amnesty International išlo o „nespravodlivý súdny proces pred vojenským súdom‟.

Oleg Sencov sa stal najznámejším predstaviteľom približne 87 občanov Ukrajiny, ktorí boli ruskou okupačnou mocou na Kryme zatknutí a odsúdení na dlhodobé tresty odňatia slobody. Od polovice mája 2018 držal protestnú hladovku, ktorú ukončil 6. októbra 2018 pod hrozbou núteného kŕmenia.

Viac informácií o laureátovi minuloročnej Sacharovovej ceny prináša video EP.

SACHAROVOVA CENA ZA SLOBODU MYSLENIA

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia udeľuje Európsky parlament každoročne výnimočným osobnostiam alebo organizáciám, ktoré bojujú za ľudské práva a základné slobody. Prvými laureátmi ceny, ktorá nesie meno sovietskeho fyzika a politického disidenta Andreja Sacharova, boli v roku 1988 Nelson Mandela a Anatolij Marčenko.

Medzi držiteľmi Sacharovovej ceny je aj Alexander Dubček. Tohtoročným laureátom ceny za slobodu myslenia je Ilham Tohti, ktorý bojuje za práva ujgurskej menšiny v Číne.

Viac informácií o cene aj laureátovi za rok 2019 nájdete na:

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia si prevezme Ilham Tohti