skip to content
 
 
 

Správy z EP

Aktuálne správy a informácie z Európskeho parlamentu.

Európsky parlament každoročne udeľuje Cenu európskeho občana za výnimočné výkony v oblasti podpory vzájomného porozumenia a užšej integrácie medzi občanmi členských štátov EÚ.
Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku pravideľne spolupracuje s regionálnymi médiami a prináša vám najnovšie udalosti a komentáre z Európskej únie a Európskeho parlamentu.
Európsky parlament schválil tri právne predpisy v oblasti implementácie systému vlastných zdrojov EÚ, čím pripravil pôdu pre reformu financovania Únie a zavedenie nových zdrojov jej príjmov.
Väčšina poslancov Európskeho parlamentu 24. marca 2021 podporila návrh, aby sa návrh na vytvorenie digitálneho zeleného osvedčenia, známeho tiež ako covid pas, prerokoval prostredníctvom takzvaného naliehavého postupu. Ten umožní rýchlejšie schvaľovanie návrhov Európskej komisie v Európskom parlamente, a pritom plne rešpektuje demokratické postupy a právomoci EP.
Zapojte sa do Európskej filmovej ceny publika LUX - Pozrite si a ohodnoťte filmy Chľast od Thomasa Vinterberga, Kolektív od Alexandra Nanaua a Corpus Christi od Jana Komasu.
Poslanci Európskeho parlamentu 9. marca 2021 prijali nelegislatívne uznesenie, ktorým žiadajú zavedenie mechanizmu EÚ na kompenzáciu uhlíka na hraniciach. Požadujú, aby došlo k spoplatneniu emisií uhlíka pri niektorých tovaroch dovezených z krajín s nedostatočnou ochranou životného prostredia.
Poslanci Európskeho parlamentu v utorok 10. marca rokovali o dôležitosti slobodných médií pre demokraciu a potrebe zaistiť im nezávislosť od politického zasahovania.
Poslanci Európskeho parlamentu v utorok 9. marca schválili program EU4Health so sedemročným rozpočtom 5,1 mld. eur, ktorý by mal systémom zdravotnej starostlivosti v EÚ pomôcť pripraviť sa na budúce zdravotné hrozby a pandémie.
Poslanci EP dnes diskutovali so zástupcami farmaceutických spoločností, komisárom EK pre vnútorný trh Thierrym Bretonom a komisárkou pre zdravie Stellou Kyriakides o tom, ako zvýšiť výrobu a zlepšiť dodávku vakcín COVID-19. Členovia výborov pre verejné zdravie (ENVI) a priemysel, výskum a energetiku (ITRE) si vypočuli zástupcov farmaceutického priemyslu - AstraZeneca, Moderna, Novavax, CureVac, Johnson&Johnson, Pfizer Group, Sanofi  - zapojených do vývoja, výroby a nasadenia portfólia vakcín EÚ proti COVID-19.
Olympiáda ľudských práv (OĽP) získala Cenu európskeho občana za rok 2020. Ocitne sa tak medzi ďalšími laureátmi zo všetkých krajín Európskej únie. Rozhodla o tom porota súťaže zložená z poslancov Európskeho parlamentu, zástupcu národnej občianskej spoločnosti a zástupcu národnej mládežníckej organizácie.
Pandémia Covid-19 posilnila presvedčenie občanov, že Európska únia je tým správnym miestom na nachádzanie efektívnych riešení koronakrízy a jej dopadov.