skip to content
 
 
 

Správy z EP

Aktuálne správy a informácie z Európskeho parlamentu.

Európsky parlament je odhodlaný pomôcť európskym krajinám bojovať s koronavírusom a riešiť socio-ekonomické dopady krízy. Dňa 26. marca sa bude konať plenárne zasadanie, na ktorom by mal EP schváliť legislatívu zameranú na pomoc v boji proti následkom pandémie.
Preseda EP Davis Sassoli
„Takejto kríze sme nečelili od konca 2. svetovej vojny“ – odznelo z úst predsedu EP Davida Sassoliho. Sľubuje, že EP bude urýchlene pracovať na súbore opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 predložených Európskou komisiou.
V nadväznosti na vytvorenie internej bezpečnostnej služby v Bruseli a v Štrasburgu plánuje Európsky parlament prijať bezpečnostných pracovníkov aj do svojich priestorov v Luxemburgu.
Eye logo
Nepremeškajte prihlasovanie na European Youth Event #EYE2020, ktorý sa uskutoční 29. - 30. mája v Európskom parlamente v Štrasburgu.
Európsky parlament ponúka od novembra 2019 stáže venované pamiatke investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Prví Kuciakovi stážisti začnú pracovať v Európskom parlamente v marci 2020.
Európsky parlament predstavil meno laureáta Sacharovovej ceny za slobodu myslenia za rok 2019. Víťazom sa stal Ilham Tohti, obhajca práv ujgurskej menšiny v Číne. Vlani cenu zíslal ukrajinský režisér Oleg Sencov, ktorý bol len nedávno prepustený z ruskej väznice. Cenu si osobne prevezme tento rok počas slávnostného ceremoniálu.  
Zdroj: A. Spinelli Prize for Outreach. Rules of Contest
Európska komisia zverejnila výzvu na predloženie žiadosti o cenu Altiera Spinelliho za šírenie informácií a poznatkov o Európe. 
Cena Jeana Monneta je určená pre talentovaných jednotlivcov a skupiny, ktoré prispeli k posilneniu alebo podpore európskej integrácie a federalizmu. Každý rok máte možnosť zapojiť sa do súťaže a získať prestížnu cenu! 
Spoločne sme si zvolili nový Európsky parlament. To bol len začiatok. Je čas stretnúť sa, diskutovať a pomáhať budovať Európu, akú si želáme. Pripoj sa k rastúcej komunite, pretože Európu tvoríme spoločne.   
Dobrovoľníci, influenceri, neziskové organizácie aj magistráty miest a súkromné firmy sa zapájajú do kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu 2019. V predvolebnom období zorganizovali viac ako 2.000 podujatí, niektoré z nich sa ešte budú konať aj priamo pred voľbami.