skip to content
 
 
 

Správy z EP

Aktuálne správy a informácie z Európskeho parlamentu.

Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku pravideľne spolupracuje s regionálnymi médiami a prináša vám najnovšie udalosti a komentáre z Európskej únie a Európskeho parlamentu.
Tohtoročnú Cenu európskeho občana získala za Slovensko platforma Zmudri. Ocitla sa tak medzi 28 laureátmi z 27 krajín Európskej únie. Slávnostné odovzdanie ceny je naplánované na jeseň.
Európsky parlament vo štvrtok dôrazne odsúdil zákon prijatý maďarským parlamentom, ktorý je namierený proti LGBTIQ osobám. Kritizoval tiež demontáž demokracie a právneho štátu v Maďarsku.
Poslanci sa počas júlového plenárneho zasadnutia vyjadrili aj k voľnému pohybu v rámci schengenského priestoru a k porušovaniu ľudských práv v Hongkongu.
Parlament v stredu vyhlásil grantovú výzvu pre tlačové agentúry a digitálne médiá zameranú na informovanie o Konferencii o budúcnosti Európy. Žiadosti možno predkladať do 1. septembra.
.
Poslanci EP v stredu schválili modernizovaný Nástroj na prepájanie Európy a vyčlenil nové finančné prostriedky na inovačné projekty v oblasti dopravy, digitalizácie a energetiky na roky 2021 – 2027.
 (11/06/2010)
Klimatický predpis EÚ: Parlament schválil dohodu na dosiahnutí klimatickej neutrality do roku 2050.
Poslanci EP vo štvrtok prostredníctvom nelegislatívneho uznesenia vyzvali členské štáty EÚ, aby chránili a podporovali sexuálne a reprodukčné zdravie a práva žien.
Európsky parlament schválil pravidlá fungovania troch fondov zameraných na posilnenie hospodárskej, sociálnej a teritoriálnej súdržnosti EÚ v celkovej hodnote 243 miliárd eur.
"Nestačí, aby boli roamingové služby dostupné, musia byť kvalitné a rovnaké pre všetkých," uviedol poslanec EP Robert Hajšel (S&D), tieňový spravodajca EP pre roaming.