6

výsledky

Slovo (slova)
Druh publikace
Oblast
Klíčové slovo
Datum

Pod drobnohledem: Duální vzdělávání: most přes rozbouřenou řeku?

15-10-2014

Firmy si vysoce cení pracovních zkušeností, a jejich nedostatek tudíž představuje pro uchazeče o první zaměstnání významnou překážku. Mnoho mladých lidí se tak ocitá v začarovaném kruhu: nedaří se jim najít první zaměstnání, avšak první zaměstnání ani nemohou získat pro nedostatek pracovních zkušeností. Je prokázáno, že firemní praxe mají rozsáhlý pozitivní dopad na zaměstnanost mladých lidí a jsou hlavním důvodem nízké míry nezaměstnanosti mladých v některých evropských zemích. Evropská komise ...

Firmy si vysoce cení pracovních zkušeností, a jejich nedostatek tudíž představuje pro uchazeče o první zaměstnání významnou překážku. Mnoho mladých lidí se tak ocitá v začarovaném kruhu: nedaří se jim najít první zaměstnání, avšak první zaměstnání ani nemohou získat pro nedostatek pracovních zkušeností. Je prokázáno, že firemní praxe mají rozsáhlý pozitivní dopad na zaměstnanost mladých lidí a jsou hlavním důvodem nízké míry nezaměstnanosti mladých v některých evropských zemích. Evropská komise ve svém sdělení Přehodnocení vzdělávání i ve sdělení o nezaměstnanosti mladých lidí z roku 2013 vyzvala členské státy, aby zintenzivnily své úsilí o rozvoj odborného vzdělávání a přípravy na světové úrovni, které zlepší kvalitu odborných dovedností, o podporu programů učení zaměřených na praxi, včetně kvalitních stáží, firemní praxe a duálních systémů. Podobně Evropský parlament (EP) zveřejnil na základě požadavku Výboru pro kulturu a vzdělávání (CULT) studii, která zkoumá přednosti i slabší stránky duálního vzdělávání a podrobně se věnuje vývoji v této politické oblasti v EU-28 s ohledem na zavádění nebo zdokonalování tohoto typu učení.

Focus on: European Qualifications Framework

16-09-2013

The EQF is a translation grid for qualifications around Europe and at its core are eight reference levels, covering basic to most advanced qualifications. Each country is expected to classify its national qualifications into the eight EQF levels by means of its National Qualifications Framework (NQF) or the levels of its national qualifications system. The EQF is a concrete instrument to promote lifelong learning, mobility, skills and jobs of citizens throughout Europe, indispensable for achieving ...

The EQF is a translation grid for qualifications around Europe and at its core are eight reference levels, covering basic to most advanced qualifications. Each country is expected to classify its national qualifications into the eight EQF levels by means of its National Qualifications Framework (NQF) or the levels of its national qualifications system. The EQF is a concrete instrument to promote lifelong learning, mobility, skills and jobs of citizens throughout Europe, indispensable for achieving more and better jobs and growth, as Europe faces the challenges of becoming an advanced, knowledge-based economy.

Focus on: Early School Leaving in the European Union

15-04-2013

Investment in education and training contributes significantly to economic growth and is pivotal to the EU's current and future competitiveness, while enhancing active citizenship, personal development and well-being. Still, many young Europeans are currently lacking a perspective for their future. Some of them leave the education system without having the skills or qualifications which are now seen as necessary to make a successful transition to the labour market and for active participation in ...

Investment in education and training contributes significantly to economic growth and is pivotal to the EU's current and future competitiveness, while enhancing active citizenship, personal development and well-being. Still, many young Europeans are currently lacking a perspective for their future. Some of them leave the education system without having the skills or qualifications which are now seen as necessary to make a successful transition to the labour market and for active participation in today's knowledge-based economy.

Structural and Cohesion Policies for 2020 : Tools to Overcome the Crisis

15-11-2011

This note illustrates the crucial contribution of structural and cohesion policies to the "Europe 2020" strategy. It also highlights the role that the Parliament could play in strengthening these policies, which are all subject to the ordinary legislative procedure and will all undergo a far-reaching reform by 2014.

This note illustrates the crucial contribution of structural and cohesion policies to the "Europe 2020" strategy. It also highlights the role that the Parliament could play in strengthening these policies, which are all subject to the ordinary legislative procedure and will all undergo a far-reaching reform by 2014.

'Western Balkans - Towards a more integrated Europe' - Working documents of Joint Parliamentary Meeting held on 13-14 April 2011

15-03-2011

Working group I : Cooperation in the area of freedom security and justice - 'Western Balkans - Towards a more integrated Europe' This briefing note provides background information for the Joint Parliamentary Meeting Working Group discussions on "cooperation in the Area of Freedom Security and Justice" between the European Union and the Western Balkans. The paper covers various issues, such as borders, visas, migration and asylum, as well as police and judicial cooperation in criminal matters. Working ...

Working group I : Cooperation in the area of freedom security and justice - 'Western Balkans - Towards a more integrated Europe' This briefing note provides background information for the Joint Parliamentary Meeting Working Group discussions on "cooperation in the Area of Freedom Security and Justice" between the European Union and the Western Balkans. The paper covers various issues, such as borders, visas, migration and asylum, as well as police and judicial cooperation in criminal matters. Working group II : Integration of citizens - 'Western Balkans - Towards a more integrated Europe' This briefing note provides background information for the Joint Parliamentary Meeting Working Group discussions on "Integration of Citizens" between the European Union and the Western Balkans. The paper covers issues related to cultural diversity and education aspects as crucial factors to the success of the integration process of the Western Balkans to the European Union.

Strukturální politika a politika soudržnosti po vstupu Lisabonské smlouvy v platnost

15-02-2010

Lisabonská smlouva přináší zjevné závažné důsledky pro strukturální politiku a politiku soudržnosti. Studie rozebírá změny politiky, které spadají do kompetence oddělení B generálního ředitelství pro vnitřní politiky Evropského parlamentu (změny institucionální, procesní, finanční a změny právního základu).

Lisabonská smlouva přináší zjevné závažné důsledky pro strukturální politiku a politiku soudržnosti. Studie rozebírá změny politiky, které spadají do kompetence oddělení B generálního ředitelství pro vnitřní politiky Evropského parlamentu (změny institucionální, procesní, finanční a změny právního základu).

Chystané akce

07-12-2020
Health and environmental impacts of 5G
Seminář -
STOA
07-12-2020
What role can trade policy play to advance the objectives of the Green Deal?
Slyšení -
INTA
07-12-2020
Public Hearing on Women's Rights Defenders
Slyšení -
FEMM

Partneři