Възобновяеми източници на енергия: целите на ЕС
Европейският парламент работи за ускорено въвеждане на по-чисти технологии в енергетиката като възобновяемите източници на енергия.
Енергийната криза, породена от руското нашествие в Украйна, показа спешната нужда от намаляване на зависимостта на ЕС от руски полезни изкопаеми. ЕС трябва да гарантира енергийните си ресурси, като заложи на собствени, екологични алтернативи, сред които са слънчевите лъчи, вятърът и други възобновяеми източници. Това също така би ускорило зеления преход в отговор на климатичната криза.
Прочетете за мерките на ЕС за стимулиране на добиването на енергия от възобновяеми източници.
Възобновяеми източници на енергия
- неизкопаеми източници на енергия - например, вятър, слънчева и геотермална енергия, приливи, вълни, води, биомаса, биогазове
Целите на ЕС относно възобновяемите източници на енергия
Амбициите на ЕС в областта на климата са изложени в законодателния пакет „Подготвени за цел 55“ и Европейския зелен пакт. ЕС иска да намали емисиите си на парникови газове с 55% до 2030 г. спрямо 1990 г. и да постигне нетни нулеви емисии до 2050 г.
Част от законодателния пакет са и промени в директивата за възобновяемите източници на енергия, които Парламентът прие през септември 2023 г. Промените ревизират желания дял на възобновяемите източници в общото потребление. До този момента целта беше 32% към 2030 г., но новата цел е 42,5%.
Страните в ЕС се насърчават да постигнат дял на въообновяемите източници от 45% до 2030 г. – цел, посочена и в плана REPowerEU за енергиен преход, представен през май 2022 г. от Европейската комисия. Планът е свързан със стремежа за намаляване на зависимостта от руски полезни изкопаеми.
Новото законодателство ускорява издаването на разрешителни за нови мощности от възобновяеми източници на енергия, включително слънчеви панели и вятърни турбини.
23%
дял на възобновяемите източници на енергия в енергийното потребление на ЕС към 2022 г.
Научете повече за законодателния пакет „Подготвени за цел 55“ и за Европейския зелен пакт.
Целите за възобновяемите източници на енергия по сектори
Директивата за възобновяемите източници на енергия включва и конкретни цели в някои сектори:
- 49% от използваната енергия в сградите трябва да идва от възобновяеми източници към 2030 г.;
- промишленост – въвежда се цел за годишен ръст на дела на възобновяемите източници с 1,6 процентни пункта.
Законодателният текст отразява желанието на Парламента страните в ЕС да направят така, че поне 5% от новоинсталираните мощности от възобновяеми източници използват иновативни технологии. Създава се и рамка за трансгранично сътрудничество по енергийни проекти, което е друго предложение на депутатите.
Исканията на Парламента за по-строги критерии за използването на биомаса, намаляване на риска от финансиране на практики, които са опасни за околната среда, и намаляване на неблагоприятните ефекти от развитието на сектора върху качеството на почвите и биоразнообразието, също бяха приети.
Използването за възобновяеми източници на енергия по държави
Делът на възобновяемите източници в общото потребление на енергия достигна 23% през 2022 г., като се увеличи спрямо 21,8% през 2021 г.
С най-голям дял е била Швеция (66%), като основните източници са били водите, вятърът, твърди и течни биогорива. Следват Финландия (47,9%) и Латвия (43,3%). В България делът на възобновяемите източници в общото потребление е бил 19,1% през 2022 г.
Вижте числата за други страни от ЕС в нашата инфографика.
Научете повече за мерките на ЕС за стимулиране на развитието на възобновяемите източници на енергия:
- Подкрепа за използване на водорода като екологично чист източник на енергия
- Прекратяване на финансирането на трансгранична енергийна инфраструктура, използваща изкопаеми горива
- Подкрепа за уязвимите групи при осъществяване на прехода към използване на чисти източници на енергия
Материалът бе първоначално публикуван през ноември 2017 г. и е претърпял значителни изменения, за да отрази законодателната работа на ЕС по отношение на възобновяемите източници на енергия.
Допълнителна информация
-
Въпроси и отговори на Европейската комисия относно промените в директивата за възобновяемите източници на енергия
отваря се в нов прозорец
-
Съобщение за медиите на Европейската комисия относно предложените промени в директивата (юли 2021 г.)
отваря се в нов прозорец
- Материал на Изследователската служба на ЕП (септември 2022 г.) (EN)
-
Статистически данни на Евростат за възобновяемите източници на енергия
отваря се в нов прозорец