Как да намалим пластмасовите отпадъци: стратегията на ЕС
Научете за мерките, приети от Европейския парламент за намаляване на пластмасовите отпадъци и насърчаване на рециклирането.
Пластмасата е траен и наглед евтин материал и това я прави широко използвана навсякъде в икономиката. Цената, която плащаме обаче, са растящите количества пластмасови отпадъци и замърсяването на моретата, които застрашават природата и човешкото здраве.
През 2021 година всеки човек, живеещ в ЕС, средно е генерирал 36,1 кг отпадъци от пластмасови опаковки. Приблизително 14,7 кг от тях са били рециклирани. В периода между 2010 и 2021 година обемът на отпадъците от пластмасови опаковки, генерирани на човек, е нараснал с около 29% (ръст от 8,1 кг на човек).
Пластмасовите отпадъци, които не се рециклират, отиват на сметището, биват изгаряни или, в още по-лошия случай, остават несъбрани и замърсяват нашите гори, брегове, реки и морета.
ЕС стартира няколко инициативи за борба със замърсяването от пластмасови опаковки и пластмасови микрочастици през 2023 г. Тези усилия допълниха по-ранните мерки, които бяха взети, като забраната на пластмасови продукти за еднократна употреба през 2019 година.
През януари 2018 г. Европейската комисия предложи стратегия за пластмасите, която поставя като цел до 2030 г. всички пластмасови опаковки на пазара в ЕС да подлежат на повторна употреба или на рециклиране. Употребата на еднократни пластмасови продукти и на пластмасовите микрочастици ще бъде постепенно ограничена.
Отпадъци от пластмасови опаковки
През април 2024 г Европейският парламент прие нови правила за намаляване, повторна употреба и рециклиране на отпадъците от опаковки. Преди влизането им в сила е необходимо Съветът също да даде официалното си одобрение.
Новите правила включват:
- Нови цели за намаляване на отпадъците от опаковки: страните от ЕС трябва да да намалят с 5% отпадъците от опаковки до 2030 г в сравнение с 2018 г, след това с 10% до 2035 г и с 15% до 2040 г.
- Забрана на определени пластмаси за еднократна употреба: от 1 януари 2030 г определени видове еднократни пластмасови опаковки ще бъдат забранени, включително пластмасови торбички, използвани за пресни плодове и зеленчуци, или опаковки за храни и напитки в кафенета и ресторанти.
- Почти всички опаковки ще трябва да бъдат годни за рециклиране. Всяка пластмасова опаковка ще трябва да включва минимален процент на рециклирано съдържание от пластмасови отпадъци. Страните от ЕС ще трябва да предприемат мерки за постигане на конкретни цели за рециклирането на отпадъци от опаковки.
- Системи за събиране на опаковките за рециклиране: до 2029 г 90% от еднократните пластмасови и метални опаковки за напитки трябва да бъдат събирани отделно, за да има по-ефективен процес на рециклиране.
Микрочастици пластмаса
Микрочастиците пластмаса са парченца с дължина под 5 милиметра. Все по-често такива парченца се откриват в океаните, но също и в храни и напитки.
През април 2024 г, депутатите приеха позицията си по законодателно предложение, което следва да задължи компаниите, които се занимават с обработка на пластмасови гранули, да избягват и минимизират загубите или изпускането на частици по веригата на доставка. Законодателният акт ще бъде окончателно приет от новия парламент след европейските избори през юни 2024 г.
Пластмасови продукти за еднократна употреба
През 2019 г Европейският парламент прие нов закон, който забрани пластмасови продукти за еднократна употреба като прибори, чинии и дръжки за балони. Компаниите за производство на опаковки ще трябва да допринасят за почистването на изхвърлени пластмаси.
Законодателство за ограничаване на използването на найлонови торбички в ЕС бе прието от Парламента през 2015 г.