Как ЕС използва търговската си политика, за да защитава човешките права по света

Правата на човека са основна ценност за ЕС. В търговските си отношения Европа се опитва да насърчи добрите практики и да ограничи бизнеса с проблемни стоки.

Текстилни работнички във фабрика в Азия
Парламентът иска да гарантира, че внасяните в ЕС текстилни продукти са произвеждани при хуманни условия

Международната търговия помага за подобряването на икономическите перспективи и създава работни места както в ЕС, така и в страните по света. Търговската политика на ЕС обаче си поставя амбициозни цели и в областта на правата на човека. Тази тема е външнополитически приоритет и ЕС използва своята търговско-икономическа тежест, за да оказва натиск за утвърждаване на фундаменталните човешки права.

Схема на общи тарифни преференции


Един от важните инструменти на ЕС за защита на правата на човека в други страни е схемата на общи тарифни преференции. Тази схема осигурява на 90 развиващи се страни преференциален достъп до европейския пазар.

Сред условията за ползване на преференциалния достъп е и зачитането на правата на човека. Това означава, че при нарушения в тази област ЕС си запазва правото да ограничи достъпа до своя пазар за съответната страна.

Стратегията на ЕС е да насърчава постепенния напредък чрез диалог и наблюдение. Санкциите се използват само в крайни случаи: досега преференциите са били спирани само за Мианмар през 1997 г., за Беларус през 2007 г. и за Шри Ланка през 2010 г.

В резултат от прилагането на схемата някои страни са направили законодателни и институционални промени, за да защитят правата на човека на своя територия, но в други страни напредъкът е по-бавен.

Ограничения на търговията


В някои случаи ЕС налага ограничения или забрана на износа на стоки поради опасения, че те могат да бъдат използвани за нарушения на правата на човека в други страни.

Вносът на някои продукти също може да бъде ограничаван, когато производственият процес е свързан с нарушения на правата на човека - например при добива на полезни изкопаеми в конфликтни зони, при използването на детски труд и др.

Забрана за внос на полезни изкопаеми от конфликтни зони


Добивът на определени суровини в страни извън ЕС се контролира от въоръжени групировки, които използват приходите от продажбата за финансиране на своята дейност. Освен това те често се отнасят жестоко към работещите в отрасъла и ги лишават от всякакви права.

Европейският съюз осъзнава, че с вноса на продукти от зони, в които оперират подобни групировки, може да улеснява косвено извършването на нарушения на човешките права. Затова са приети правила, които да ограничават или забраняват вноса на някои суровини.

От 2002 г. е забранен вносът на необработени диаманти, за които липсва сертификат за произход. През 2017 г. пък бяха приети изисквания към вносителите на калай, волфрам, тантал и злато в ЕС да извършват проверки по цялата верига на доставки. Тези изисквания ще се прилагат изцяло от 2021 г.

„ЕС не трябва да доставя инструменти за изтезания“

Забрана на износ на продукти, които могат да се ползват за мъчения


Правилата на ЕС се стремят да предотвратят търговията със стоки и услуги, които могат да бъдат използвани за изтезания или екзекуции.

От 2004 г. се прилага система за контрол на износа, която проверява и спира износа на стоки с потенциал да бъдат използвани срещу хора. Когато даден предмет може да бъде използван за легитимни цели, но също така и за нарушения на правата на човека (например, някои медицински вещества), се изисква разрешение за износа.

Правилата също така забраняват продажбата и транзитния пренос на предмети, които нямат друго практическо приложение освен за екзекуции и изтезания - например, електрически столове и автоматични системи за инжектиране.

ЕП призовава за по-строг контрол върху износа на шпионски софтуер

Контрол на износа на стоки с двойна употреба


Някои предмети, технологии и софтуерни продукти могат да бъдат използвани не само за целта, за която са предназначени, но и за извършването на нарушения на правата на човека ‒ например, за следене на хора, за инфилтриране на компютри и телефони, за производство на оръжия или за извършване на терористични актове.

Контролът върху износа на подобни предмети се улеснява от общ списък на ЕС за стоките с двойна употреба. ЕС работи и по обновяване на съществуващите ограничения предвид развитието на технологиите през последните години.

Човешката цена за бързата мода: казус за обвързващи правила

Предотвратяване на експлоатацията на работници


През 2017 г. Парламентът призова за правила, които ще заставят доставчиците на облекло и платове да уважават правата на работниците. Депутатите предложиха ЕС да изисква от другите страни, които искат да сключат търговско споразумение, да спазват нормите на ЕС за етично и устойчиво производство на платове.

Парламентът също така иска ЕС да налага в търговските си отношения стандартите на Световната организация по труда относно заплатите и работното време в сектора.

Борба с детския и принудителния труд


Резолюция на Парламента от 2016 г. предлага забраната на внос на стоки, произведени с детски труд и даването на търговски преференции на страни, които спазват определени трудови стандарти. Въвеждането на система за ефективно проследяване на произхода на стоки би помогнало в тази насока, посочват депутатите.

Те искат борбата срещу детския и принудителния труд да залегне във всички търговски споразумения на ЕС.

ЕС и глобализацията


Европейският съюз е решен да извлече възможните ползи от глобализацията и търговските си отношения с други страни. Прочетете:
•    какво представлява търговската политика на ЕС и как тя функционира;
•    ключови факти за ползите от глобализацията;
•    какво е мястото на ЕС в световната търговия
•    как ЕС работи за ограничаване на отрицателните ефекти от глобализацията върху заетостта


Статии по темата