Борба с безработицата: ключови факти и мерки на ЕС

Разберете как са се променяли нивата на безработица в Европа и какви мерки взема ЕС за справяне с предизвикателствата на пазара на труда.

Мъж преглежда обяви за работа във вестник
Намаляването на безработицата остава сред основните цели на ЕС © AP Images/European Union - EP

Макар че пазарът на труда постепенно се подобри след икономическата криза от 2008 г., борбата срещу безработицата остава една от основните цели на ЕС.

Европейските институции работят усърдно за намаляване на безработицата, защита на съществуващите работни места, създаване на нови позиции, подкрепа на уязвимите групи в обществото и подобряване на социалното приобщаване. Инициативите на ЕС целят:

  • да помогнат на младите хора да навлязат на пазара на труда;
  • да намалят трайната безработица;
  • да подобрят уменията на търсещите работа;
  • да подобрят свободното движение на работещите в ЕС.

Еволюцията на нивото на безработица в ЕС


Икономическата криза от 2008 г. значително повиши нивото на безработица в ЕС, като то достигна максимална стойност от 11,7% през април 2013 г. През март 2020 г., в началото на пандемията от COVID-19, нивото на безработица беше спаднало до 6,5%, но след това се повиши и достигна най-висока точка от 7,8% през август на същата година.

През януари 2025 г., нивото на безработица в ЕС бе на стойноост 5,8%, малко по-ниско от измерените нива от 6,1% през януари 2023 г. и януари 2024 г.

Въпреки че средното ниво на безработица в ЕС спада, има значителни разлики в измерените стойности сред държавите членки. През януари 2025 г. най-високите нива на безработица бяха измерени в Испания (10,4%) и Швеция (9,7%), а най-ниските – в Чехия и Полша (2,6%). Нивото на безработица в България през същия месец бе 3,9%.

Инфографиката показва промените в коефициента на безработица в ЕС и всички  27 страни членки от  2008 г. до май 2024 г.
Нивата на безработица са се променяли по различен начин в отделните страни през последните години

Европейска стратегия за заетостта


Въпреки че отделните страни в ЕС носят основна отговорност за националната политика в социалната област и заетостта, ЕС активно подкрепя усилията за намаляване на безработицата и създаване на работни места.

Съгласно член 9 на Договора за функционирането на ЕС, при изготвянето и изпълнението на своите политики ЕС трябва да взема предвид целта за постигане на висока степен на заетост.

Европейската стратегия за заетост определя общи цели и ключови показатели при създаването на държавни политики за заетостта в страните от ЕС. Европейската комисия следи изпълнението на стратегията, което става чрез годишния цикъл на координация на икономическите и трудови политики в ЕС, известен като Европейския семестър.

Комисията отправя конкретни препоръки към различните държави за реализирането на напредък към възложените цели.

Европейският парламент редовно прави оценки и предложения относно годишните планове за съгласуване на политиките в ЕС относно заетостта. През март 2025 г. евродепутатите призоваха за по-големи инвестиции в сферата на образованието и професионалното обучение с цел справяне с недостига на работна ръка. Депутатите също така поставиха акцент върху развитието на уменията на работещите.

Ключови предизвикателства на европейския пазар на труда


Намаляване на младежката безработица


Коефициентът на младежка безработица достигна близо 25% през 2013 г., но спадна до 14,6% през януари 2025 г.

14,6%

Коефициент на младежка безработица в Европейския съюз, януари 2025 г.

ЕС цели да създаде възможности за работа на младите хора. Сред мерките на ЕС за намаляване на младежката безработица са:

  • Европейската гаранция за младежта - държавите в ЕС са поели ангажимент да осигурят на всеки човек на възраст под 30 години качествена оферта за работа, продължаване на обучението, осъществяване на практика или на стаж. Това трябва да се случи в рамките на 4 месеца от момента, в който той става безработен или приключва образованието си.
  • Европейският корпус за солидарност - инициатива за финансиране на доброволчески проекти, стажове и работни места за млади хора, полагащи грижи за общности и хора из Европа.

Проблемът с дългосрочната безработица


Когато хората останат без работа за повече от година, нараства значително рискът те да не успеят да се върнат на пазара на труда и да попаднат в капана на бедността. Нивото на дългосрочна безработица в ЕС намалява през последните години: от 5,4% през 2014 г. на 2,1% през 2023 г.

За да бъдат реинтегрирани тези хора на трудовия пазар, държавите членки одобриха препоръки през 2016 г. Тези препоръки включват:

  • регистрацията на дългосрочно безработните;
  • извършването на задълбочен анализ на техните нужди;
  • изготвянето на конкретен план за връщането им на работа.

Подобряване на професионалните умения, мобилност и защита на работни места


ЕС помага на хората да намерят добри професионални възможности, като насърчава придобиването на нови умения, създава условия за лесно сравняване на квалификациите на хората и споделя информация за нуждите от определени умения, както и за свободни позиции.

Стартиралата през 2016 г. Нова програма за умения в Европа се състои от 10 основни мерки за предоставяне на възможности за обучение и подкрепа и за обновяване на съществуващи инструменти като европейския формат за автобиографии Europass.

При икономически трудности и кризи ЕС набляга на нуждата от програми за защита на заетостта. Европейският съюз също така създава Фонда за справедлив преход, чиято цел е да помага в плавния преход към климатично неутрална икономика.

В резолюция от март 2025 г. Европейският парламент призова за по-добра защита на правата на работниците при преструктурирането на компании или организации. В приетия текст се подчертава нуждата да бъде оказана подкрепа на работниците при прехода към нови позиции.

Подкрепа за уязвимите общности и равните възможности за половете


За да задържи на работа и да възстанови работоспособността на хората със здравословни проблеми, Европейският парламент предложи поредица от мерки през 2018 г., над които държавите-членки да съсредоточат усилията си. Те включват:

  • създаване на по-приспособими работни места чрез програми за развитие на умения,
  • подсигуряване на гъвкави условия за работа,
  • подкрепа за работниците (включително чрез наставничество и грижа за психичното здраве).


През януари 2025 г. нивото на безработица при жените в ЕС бе на стойност 6%, малко по-високо от това при мъжете (5,6%).

ЕС работи за осигуряването на равни възможности за рбаота на половете и повишаване на заетостта при жените. През 2019 г. бяха приети правила относно отпуските във връзка със семейството и семейната грижа, както и правила за по-гъвкави работни условия.

6%

Коефициент на безработица при жените в Европейския съюз, януари 2025 г.

Подкрепа за свободното движение на работници


Подобряването на мобилността на хората също може да бъде решение за проблема с безработицата. В ЕС съществуват поредица от общи правила, които защитават правата на хората при преместване от една държава членка в друга. Правилата са свързани с помощите за безработица, здравни грижи, майчинството и бащинството, семейните помощи и др.

Съществуват и други форми на подкрепа:

  • Европейският орган по труда цели да подобрява сътрудничеството между страните от ЕС и да помага за справедливо и ефективно прилагане на нормите на ЕС относно трудовата мобилност и координацията на системите за социално подпомагане.
  • Правилата за командироването на работници защитават принципа на еднакво заплащане при еднаква работа на едно и също място.
  • Европейският портал за търсене на работа (EURES) подпомага свободното движение на работници, като осигурява на работодателите и работниците информация за свободни работни позиции и стажове.

142,7 милиарда евро

Бюджет на Европейския социален фонд плюс за 2021 - 2027 г.

Финансови инструменти за борба с безработицата


Европейският социален фонд плюс


Европейският социален фонд плюс (ЕСФ+) разполага с бюджет от 142,7 млрд. евро за 2021-2027 г. и е основният финансов инструмент в социалната област, който се съсредоточава върху обучението през целия живот, равноправния достъп до качествени работни места, социалното приобщаване и борбата с бедността.

За бюджетния период 2021-2027 г. към фонда бяха добавени допълнителни инициативи:

  • Програмата на ЕС за заетост и социални иновации помага за осъвременяването на трудовите и социални политики, подобряването на достъпа до финансиране за социалните предприятия или за хора от уязвими общности, които желаят да създадат малка компания. Програмата също така допринася към свободния обмен на работна ръка чрез мрежата EURES;
  • Фондът за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица подпомага държавите в ЕС при осигуряването на храна и материална помощ за хора в тежко положение;
  • Инициативата за младежка заетост подпомага изпълнението на Гаранцията за младежта.


През март 2025 г. Европейският парламент настоя в дългосрочния бюджет на ЕС, който ще започне да действа от 2028 г., да бъде заложено функционирането на силен и самостоятелен фонд за подкрепа на социалната политика.

Европейският фонд за приспособяване към глобализацията


Европейският фонд за приспособяване към глобализацията подкрепя работници, които са изгубили работата си вследствие на процесите на глобализация. Това може да се случи, когато компаниите банкрутират или преместват производството си извън ЕС, както и при икономически кризи.

Фондът цели да подпомага съкратените работници в това да си намерят нова работа или да създадат собствена компания.

Европейски инвестиционен фонд


Европейският инвестиционен фонд помага на малки предприятия да се снабдят с нужното финансиране за разрастването на бизнеса си и по този начин спомага за създаването на работни места.