Пазар на електричество: Мерките на ЕС за по-стабилни цени
ЕС въвежда промени в начина, по който работи пазарът на електрическа енергия. Те следва да осигурят предвидимост и да намалят риска от скокове в цените.
В продължение на около 20 години ЕС се радваше на стабилен и добре функциониращ пазар на електроенергия. Руското нашествие в Украйна и последвалата нестабилност на енергийния пазар обаче показаха, че Европа е прекалено зависима от внос на изкопаеми горива.
През април 2024 г. Европейският парламент прие промени в правилата за функционирането на пазара на електроенергия. Измененията целят да осигурят стабилност и устойчивост на енергийния пазар, като насърчават сключването на дългосрочни договори за доставка на енергия от неизкопаеми източници и увеличават прозрачността на пазара.
Предотвратяване на скокове в цените
ЕС иска да гарантира, че както производителите, така и потребителите на енергия, могат да разчитат на цени, които са предвидими. Един от инструментите за това са така наречените „двустранни договори за разлика“, които се използват при договарянето на нови инвестиции с публични средства в производството на енергия с ниски въглеродни емисии.
При договорите за разлика националните власти се споразумяват с производителите за диапазон на цените на електроенергията. Това е от полза за всички: производителят може да бъде сигурен, че ще може да продаде енергията си на предвидима цена, а потребителите получават нужната им енергия без риск от внезапни ценови шокове.
В областите, където двустранните договори за разлика не са приложими, се насърчават така наречените договори за изкупуване на енергия, които следва да осигурят дългосрочна стабилност за двете страни.
Преходът към система, основана на енергия от възобновяеми източници, е от съществено значение, за да се осигури устойчиво и независимо енергийно снабдяване в ЕС.
Европейският съюз има сериозни амбиции в тази област - с актуализираната през 2023 г. директива за енергията от възобновяеми източници се поставя за цел делът на енергията от възобновяеми източници в ЕС да достигне поне 42,5% до 2030 г.
Гъвкавост и защита за потребителите
Промените осигуряват възможност на потребителите да избират между сигурни дългосрочни договори или гъвкаво ценообразуване въз основа на настоящите условия на пазара. Правилата защитават уязвимите потребители и насърчават ефективното използване на енергийни ресурси.
Страните в ЕС трябва също така да работят за подобряване на гъвкавостта на енергийната си система. Те следва да направят оценка на нуждите си, да поставят цели за производството на енергия от неизкопаеми източници на енергия и да работят по проекти за съхранение на произведената енергия.
Пазарът на газ
Парламентът прие и законодателен акт., регулиращ вътрешните пазари за възобновяеми и природни газове, както и за водород. Актът насърчава използването на възобновяеми и нисковъглеродни газове като водорода и е част от усилията на ЕС в отговор на измененията на климата, както и за намаляване на зависимостта от Русия за изкопаеми горива.
Прочетете какво прави ЕС в областта на енергията:
Допълнителна информация
- Споразумение между Парламента и Съвета бе постигнато през декември 2023 г.
-
Реформата бе първоначално предложена от Комисията през март 2023 г.
отваря се в нов прозорец
-
Въпроси и отговори относно предложението на Комисията
отваря се в нов прозорец
- Парламентът прие план за защита на европейския енергиен пазар от манипулации