Poslanci chtějí prodloužit životnost výrobků

Výrobky naší denní spotřeby by měly podle návrhů Parlamentu vydržet déle, abychom je nemuseli vyměňovat tak často, a měly by se dát opravit.

Je rychlé opotřebování záměr výrobců?

Koupíte si novou pračku, po třech letech se vám rozbije a technik vám řekne, že opravit nelze anebo by to bylo vlastně dražší, než si koupit novou. To je scénář, který bohužel není nijak výjimečný, ale Parlament chce takovému plýtvání zamezit. Jednak by měly mít výrobky delší životnost a také by měly být konstruovány tak, aby se daly opravovat. Navíc o všech podobných charakteristikách by měl mít spotřebitel jasné informace. Poslanci hlasují v úterý 4.7. o zprávě, která navrhuje potřebná opatření.


Víc než tři Evropané ze čtyř by podle průzkumu porouchaný výrobek raději nechali opravit, než vyhodili a koupili nový. Podle studie Think tanku EP je přitom průměrná životnost drobné elektroniky, hraček nebo oblečení jenom jeden až dva roky. Notebooky nebo kola vám v průměru taky nevydrží o moc déle a většinou se porouchají po třech až čtyřech letech. Že je to plýtvání penězi, energií a zdroji asi není třeba dodávat.


Parlament přijal usnesení o delší životnosti výrobků v úterý 4. července.

77%

Evropanů upřednostňuje opravu rozbitého zboží před nákupem nových výrobků

Odolnost, spolehlivost a opravitelnost


Poslanci by chtěli s podporou evropských orgánů pro standardizaci zavést minimální normy, díky nimž by se dostávaly na trh produkty s delší životností. Dalším pokrokem by podle autora zprávy, francouzského poslance za Zelené, Pascala Duranda, bylo vylepšit design výrobků tak, aby byly konstruovány modulárně. V případě poruchy jedné části by ji bylo možno nahradit. Souvisí to s typem užitých materiálů (ne všechny lze snadno vyměnit) i způsobem sestrojení (například spojovat jednotlivé části sešroubovatelně spíš než tavit dohromady nebo slepovat).


Plánovaná porucha


Dalším nešvarem, proti kterému chce Parlament zakročit, je zabudovaná defektnost. Výrobce může svůj produkt konstruovat tak, aby se pokazil po určitém počtu použití. Takový záměr je ovšem většinou těžké prokázat a proto poslanci žádají Evropskou komisi, aby vytvořila nezávislý systém, který by podobné praktiky odhaloval.

 

Jasnější označování


Víc než 90 % Evropanů souhlasí, že by měla životnost výrobků být jasněji udávána na jejich etiketách. Poslanci to také považují za důležité a požadují vytvoření odpovídajícího systému označování.


„Když má spotřebitel před sebou výrobek, který je o třicet až čtyřicet procent levnější a vypadá, že je stejně výkonný jako dražší varianty, tak si ten levnější pochopitelně vybere, zvlášť když neví, že se ten přístroj porouchá po dvou letech, namísto aby vydržel deset roků,“ vysvětluje zpravodaj Pascal Durand.

Stínovou zpravodajkou nárhu je také česká poslankyně Dita Charanzová.

Je delší životnost v zájmu výrobců?


Sestrojit odolnější výrobek může být pro výrobce složitější, ale je to příležitost zvlášť pro malé a střední podniky, které nemohou soutěžit nízkou cenou, nicméně jejich přidaná hodnota je právě v kvalitě.


Snaha Parlamentu podpořit delší životnost výrobků zapadá do konceptu oběhového hospodářství, jehož cílem je posunout se od modelu získat - vyrobit – použít – vyhodit k šetrnějšímu a efektivnějšímu zužitkování zdrojů díky znovuvyužití, recyklaci a opravování.