Mikroplasty: Odkud se berou, co způsobují a jak se jich zbavit?

V poslední době se čím dál víc hovoří o mikroplastech a jak nám škodí. Připravili jsme proto přehled základních informací o mikroplastech a jak se EU snaží jejich množství snížit.


Co jsou mikroplasty a odkud se berou?

Jako mikroplasty se označují velmi malé kousky plastů, které jsou menší než pět milimetrů. Dále se mohou dělit do dvou skupin podle svého původu.

Primární mikroplasty:

  • Do přírody se dostaly rovnou jako malé částečky a předpokládá se, že tvoří 15 až 31 procent mikroplastů v oceánech
  • Hlavní zdroje mikroplastů:
  • Praní syntetického oblečení – 35 % primárních mikroplastů
  • Sjíždění pneumatik – 28 % primárních mikroplastů
  • Záměrné používání mikroplastů v kosmetice (například mikroperly v krémech nebo abrazivní částice v peelingových přípravcích) – 2 %

Sekundární mikroplasty:

  • Vznikají rozpadem větších kusů plastových produktů jako plastových tašek, lahví či rybářských sítí
  • Tvoří většinu mikroplastů v oceánech, jejich podíl se odhaduje mezi 69 až 81 procenty

V oceánu i v pivu


V oceánech nacházíme stále více mikroplastů. Podle dat OSN z roku 2017 plave v mořích až 51 bilionů částic mikroplastů, což je 500krát víc, než kolik je v naší galaxii hvězd.

Mikroplasty v mořích se mohou stát potravou mořských živočichů. V některých případech zvířata kvůli tomu uhynou, protože si jimi v podstatě "zalepí" vnitřnosti. Tím, že mikroplasty vstřebává mořská fauna do svých těl, objeví se nakonec i na našem talíři.

Mikroplasty již byly nalezeny v jídle i pití včetně piva, medu nebo kohoutkové vody. Samozřejmě pak není překvapením, že se objevují i v lidské stolici.


Co mikroplasty způsobují


Konkrétní dopady na lidské zdraví zatím nejsou přesně známy. Lze usuzovat, že mikroplasty mohou být škodlivé, protože často obsahují různé stabilizátory, zpomalovače hoření a další chemické látky. Výzkumy například naznačují, že znečištění mikroplasty vede u některých živočišných druhů k neplodnosti.

Jaká řešení připravuje EU?


V září poslanci schválili strategii, jak zvýšit recyklaci plastového odpadu v EU. Navíc vyzvali Komisi, aby připravila unijní zákaz některých záměrně používaných mikroplastů v kosmetice a čisticích prostředcích od roku 2020. Zároveň Parlament navrhl minimalizovat množství mikroplastů z textilií, pneumatik, barev a cigaretových nedopalků.

V říjnu se pak Parlament postavil za unijní zákaz určitých plastů na jedno použití, které nejčastěji končí v mořích a k nimž již existuje neplastová alternativa. Poslanci přidali na tento seznam také oxo-rozložitelné plasty, které se díky speciálním přísadám snadno rozpadají na malé kousky a přispívají ke znečištění oceánů mikroplasty.

V roce 2015 Parlament rovněž hlasoval pro omezení tenkých plastových tašek v EU.

Prohlédněte si naši infografiku s fakty o plastovém odpadu a jeho recyklaci.