Mikroplasty: původ, dopady a řešení

Odkud pocházejí mikroplasty a jaké jsou jejich dopady? Seznamte se s nejdůležitějšími fakty o mikroplastech a zjistěte, na jakých řešeních EU pracuje.

Co jsou mikroplasty a odkud pocházejí?


Mikroplasty jsou drobné kousky plastového materiálu, které jsou obvykle menší než pět milimetrů. Podle jejich původu je lze rozdělit do dvou hlavních kategorií:

Primární mikroplasty

  • Přímo uvolňované do životního prostředí ve formě malých částic
  • Odhaduje se, že tvoří 15–31 % mikroplastů v oceánech
  • Hlavní zdroje: praní syntetického oblečení (35 % primárních mikroplastů); oděr pneumatik při jízdě (28 %); záměrně přidávané mikroplasty do výrobků osobní hygieny, například mikroperličky v pleťových peelinzích (2 %)

Sekundární mikroplasty

  • Vznikají rozkladem větších plastových předmětů, jako jsou plastové tašky, láhve nebo rybářské sítě
  • Tvoří 69–81 % mikroplastů nalezených v oceánech

Jaké jsou účinky mikroplastů?


Mikroplasty se v oceánech vyskytují v rostoucím množství. Podle OSN je v mořích až 51 bilionů mikroplastových částic, což je 500krát více, než kolik je hvězd v naší galaxii.

Mikroplasty nalezené v moři se mohou stát potravou mořských živočichů. Plast se pak hromadí a může se prostřednictvím potravinového řetězce dostat do lidského organismu

Mikroplasty již byly nalezeny v potravinách a nápojích, a to včetně piva, medu a vody z vodovodu. Není překvapením, že plastové částice byly nedávno objeveny také v lidské stolici.

Účinky na lidské zdraví nejsou zatím známy, ale plasty často obsahují přísady, jako jsou stabilizátory nebo retardéry hoření, a další potenciálně toxické chemické látky, které mohou být škodlivé pro zvířata nebo lidi, kteří je požijí.


Ilustrační obrázek mikroplastů: ruka sbírající kus plastu z písku
Obavy ohledně dopadu mikroplastů rostou

Na jakých řešeních pracuje EU?


V září 2018 poslanci schválili strategii pro plasty, jejímž cílem je zvýšit míru recyklace plastového odpadu v EU. Kromě toho vyzvali Evropskou komisi, aby do roku 2020 zavedla celoevropský zákaz úmyslného přidávání mikroplastů do výrobků, jako jsou kosmetika a detergenty, a přijala opatření k minimalizaci uvolňování mikroplastů z textilií, pneumatik, barev a cigaretových nedopalků.

V říjnu 2018 Parlament podpořil zákaz některých jednorázových plastových výrobků, které se hojně vyskytují v mořích a pro které již existují náhrady z jiných materiálů než z plastu. Poslanci přidali na seznam zakázaných výrobků také oxo-rozložitelné plasty. Jedná se o běžné plasty, které se díky přidaným látkám snadno rozpadají na drobné kousky a přispívají k znečištění oceánů mikroplasty.

V roce 2015 Parlament hlasoval pro omezení lehkých plastových tašek v EU.