Pochopení rozdílů v odměňování žen a mužů: definice a příčiny
Pracující ženy v EU vydělávají v průměru o 12,7 % méně na hodinu než muži. Zjistěte, jak se tento rozdíl v odměňování žen a mužů vypočítává a jaké jsou jeho příčiny.
Přestože zásada stejné odměny za stejnou práci byla zavedena v Římské smlouvě v roce 1957, rozdíly v odměňování žen a mužů stále přetrvávají a v posledních letech se podařilo dosáhnout jen nepatrného zlepšení.
Co je to rozdíl v odměňování žen a mužů a jak se vypočítává?
Rozdíl v odměňování žen a mužů je rozdíl v průměrném hrubém hodinovém výdělku žen a mužů. Vychází z mezd vyplácených přímo zaměstnancům před odečtením daně z příjmu a příspěvků na sociální zabezpečení. Při výpočtu se berou v úvahu pouze podniky s 10 a více zaměstnanci. Průměrný rozdíl v odměňování žen a mužů v EU činil v roce 2021 12,7 %.
Některé z důvodů rozdílů v odměňování žen a mužů jsou strukturální a souvisejí s rozdíly v zaměstnanosti, úrovni vzdělání a pracovních zkušenostech. Pokud tuto část odstraníme, to, co zůstane, se nazývá upravený rozdíl v odměňování žen a mužů.
Rozdíl v odměňování žen a mužů v EU
V rámci EU se rozdíly v odměňování žen a mužů značně liší, přičemž v roce 2021 byly nejvyšší v následujících zemích: Estonsko (20,5 %), Rakousko (18,8 %), Německo (17,6 %), Maďarsko (17,3 %) a Slovensko (16,6 %). Lucembursko rozdíly v odměňování žen a mužů odstranilo. Dalšími zeměmi s nižšími rozdíly v odměňování žen a mužů v roce 2021 jsou: Rumunsko (3,6 %), Slovinsko (3,8 %), Polsko (4,5 %), Itálie (5,0 %) a Belgie (5,0 %).
Přečtěte si o boji Evropského parlamentu za rovnost žen a mužů
Interpretace čísel není tak jednoduchá, jak se zdá, protože menší rozdíl v odměňování žen a mužů v konkrétní zemi nemusí nutně znamenat větší rovnost žen a mužů. V některých zemích EU bývají nižší rozdíly v odměňování způsobeny tím, že ženy mají méně placenou práci. Vysoké rozdíly bývají spojeny s vysokým podílem žen pracujících na částečný úvazek nebo soustředěných v omezeném počtu profesí. Přesto lze identifikovat některé strukturální příčiny rozdílů v odměňování žen a mužů.
Podívejte se na další údaje o rozdílech v odměňování žen a mužů
jsou manažerky v největší nevýhodě
Příčiny rozdílů v odměňování žen a mužů
Práce na částečný úvazek
Ženy v průměru odpracují více hodin neplacené práce, jako je péče o děti nebo domácí práce.
To ponechává méně času na placenou práci. Podle údajů z roku 2020, téměř třetina žen (28 %) pracuje na částečný úvazek, zatímco pouze 8 % mužů pracuje na částečný úvazek. Při zohlednění neplacené i placené práce pracují ženy více hodin týdně než muži.
Volba povolání ovlivněná rodinnými povinnostmi
Ženy jsou také mnohem častěji těmi, kdo přerušují kariéru: v roce 2018 měla třetina zaměstnaných žen v EU přerušenou práci z důvodu péče o děti, zatímco u mužů to bylo 1,3 %. Některá kariérní rozhodnutí zaměstnaných žen jsou ovlivněna pečovatelskými a rodinnými povinnostmi.
Více žen v málo placených odvětvích
Přibližně 24 % celkového rozdílu v odměňování žen a mužů lze vysvětlit nadměrným zastoupením žen v relativně málo placených odvětvích, jako je péče, zdravotnictví nebo vzdělávání. Zvýšil se počet žen ve vědě, technice a inženýrství. V roce 2021 tvořily ženy 41 % pracovní síly .
Méně a hůře placených manažerek
Ženy také zastávají méně vedoucích pozic: v roce 2020 tvořily třetinu (34 %) manažerů v EU, ačkoli představují téměř polovinu zaměstnanců. Pokud se podíváme na rozdíly v jednotlivých profesích, jsou manažerky v největší nevýhodě: vydělávají o 23 % méně na hodinu než muži manažeři.
Kombinace faktorů
Ženy nejenže vydělávají méně na hodinu, ale také vykonávají více neplacené práce a méně placených hodin a jsou častěji nezaměstnané než muži. Všechny tyto faktory dohromady způsobují, že rozdíl v celkových výdělcích mezi muži a ženami dosahuje v EU téměř 37 % (v roce 2018).
Snižování rozdílů: výhody
Rozdíl v odměňování žen a mužů se zvyšuje s věkem v průběhu kariéry a spolu s rostoucími nároky na rodinu, zatímco při vstupu žen na trh práce je poměrně nízký. S menším množstvím peněz na úspory a investice se tyto rozdíly kumulují a ženy jsou v důsledku toho ve vyšším věku více ohroženy chudobou a sociálním vyloučením. V roce 2020 činil rozdíl v důchodech žen a mužů v EU více než 28 %.
Snížení rozdílů v odměňování žen a mužů vytváří větší rovnost žen a mužů a zároveň snižuje chudobu a stimuluje ekonomiku. Snížením rozdílu by se zvýšil daňový základ a částečně by se snížila zátěž systémů sociálního zabezpečení. Z hodnocení vyplývá, že snížení rozdílů v odměňování žen a mužů o jeden procentní bod by zvýšilo hrubý domácí produkt o 0,1 %.
Opatření Parlamentu proti rozdílům v odměňování žen a mužů
V prosinci 2022 se vyjednavači Parlamentu a zemí EU dohodli, že společnosti v EU budou povinny zveřejňovat informace, které usnadní porovnávání platů osob pracujících u stejného zaměstnavatele, což pomůže odhalit rozdíly v odměňování žen a mužů. V březnu 2023 Parlament tato nová pravidla o závazných opatřeních týkajících se transparentnosti odměňování přijal . Pokud bude z hlášení o platech vyplývat, že rozdíly v odměňování žen a mužů dosahují alespoň 5 %, budou muset zaměstnavatelé ve spolupráci se zástupci zaměstnanců provést společné hodnocení platů.
Země EU budou muset zaměstnavatelům, kteří tato pravidla poruší, ukládat sankce, například pokuty. Oznámení o volných pracovních místech a názvy pracovních míst budou muset být genderově neutrální.
Návrh nových pravidel navazuje na usnesení Evropského parlamentu o strategii EU pro rovnost žen a mužů z ledna 2021, v němž poslanci vyzvali Komisi, aby vypracovala nový ambiciózní akční plán s jasnými cíli pro země EU na snížení rozdílů v odměňování žen a mužů v příštích pěti letech.
Kromě toho chce Parlament usnadnit ženám a dívkám dosažení vedoucích pozic a posílit rovnost žen a mužů ve správních radách podniků. V listopadu 2022 poslanci schválili pravidla, jejichž cílem je zavést transparentní výběrová řízení tak, aby do konce června 2026 bylo alespoň 40 % nevýkonných ředitelských postů nebo 33 % všech ředitelských postů obsazeno ženami.
Zjistěte více o tom, co Parlament dělá pro řešení rozdílů v odměňování žen a mužů