10 kroků EU ke zvládnutí koronaviru

Jak Evropská unie zmírňuje dopady pandemie koronaviru? Jak chrání obyvatele, jak pomáhá jednotlivým ekonomikám a jak podporuje solidaritu mezi zeměmi?

Co dělá EU v boji proti koronaviru a jeho následkům?
Deset oblastí, kde EU pomáhá proti koronaviru

1. Zpomalit šíření viru

EU uzavřela zatím s platností do 15.6. své vnější hranice, aby minimalizovala cestování jen na to skutečně neodkladné. Zároveň se stará o to, aby přes vnitřní hranice plynule proudily zásoby potravin a zboží. K tomu slouží takzvané zelené pruhy rychlého odbavení pro náklaďáky. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí neustále aktualizuje epidemiologickou situaci, aby mohlo včas varovat před novými riziky. V návaznosti na jeho doporučení se Evropská komise snaží koordinovat rušení hraničních kontrol uvnitř Schengenu, aby se mohl volný pohyb bezpečně obnovit.


2. Dodávky zdravotnického materiálu

Díky systému RescEU mají členské státy přístup k zásobám zdravotnických pomůcek, včetně nejpotřebnějších masek a ventilátorů. K tomu EU zřídila velký mezinárodní tendr na společné nákupy léků a dalšího vybavení a mobilizovala 3,08 miliardy eur na testování a podporu péče o pacienty v jednotlivých zemích. Evropská unie také uspořádala online dárcovskou konferenci díky níž vybrala 7, 4 miliardy eur na společný vývoj a zpřístupnění diagnostických prostředků, léčebných postupů a vakcín proti koronaviru po celém světě. 


3. Podpora výzkumu

151 týmů z Evropy i mimo ni se podílí na osmnácti výzkumných projektech financovaných z programu Horizont 2020. Vědci pracují na vývoji vakcíny proti novému koronaviru. Hledají i metody rychlejšího testování nemoci a účinný lék.

4. Posílení evropské solidarity

Až 800 milionů eur celkem získají členské státy díky nové působnosti Fondu solidarity EU. Evropský parlament posvětil rozšíření podmínek, za kterých lze o peníze žádat. Nově mezi ně kromě přírodních katastrof typu požárů nebo zemětřesení patří i zdravotní krize, jako je právě ta současná.5. Zotavení po krizi

Evropa se potřebuje zotavit z hospodářského a sociálního dopadu krize koronaviru: Evropská komise proto předložila nový návrh dlouhodobého rozpočtu EU na období 2021–2027, který obsahuje podpůrný balíček pro znovunastartování ekonomiky ve výší 750 miliard eur. Schvalovat tento rozpočet budou europoslanci. Ti chtějí na stůl dostat takový ozdravný balíček, který bude financovaný z navýšeného dlouhodobého rozpočtu EU, z existujících fondů a z finančních nástrojů EU. Jeho součástí by měly být i dluhopisy garantované rozpočtem EU.


Podívejte se také na přehled opatření EU proti koronaviru na časové ose členěné podle jednotlivých oblastí.

6. Peníze do rozpočtů a ekonomiky

EU předkládá balíček 540 miliard eur na podporu členských států, podniků a ekonomiky. Evropská centrální banka navíc poskytuje 750 miliard eur na snížení veřejných dluhů během krize, dalších 120 miliard eur z kvantitativního uvolňování plus 20 miliardy eur na nákup dluhopisů.

37 miliard eur členským státům poputuje ze stávajících strukturálních fondů Unie. Pro Českou republiku je v rámci nich vyhrazeno v přepočtu 30 miliard korun.


7. Podpora zaměstnanosti

Udržet si práci i tam, kde by jinak firmy kvůli současným omezením musely propouštět, pomůže nový balíček, se kterým přišla Evropská komise 3. dubna. Jde o systém státní podpory kontraktů typu "kurzarbeit"  se zkratkou SURE, který má dosáhnout až do výše 100 miliard eur. Tyto peníze pomohou státům pokrýt náklady na vytváření nebo rozšiřování režimů zkrácené pracovní doby. Díky nim dostanou zaměstnanci finanční náhradu za hodiny, které neodpracují, protože současná situace přinutila jejich zaměstnavatele pracovní dobu zkrátit nebo dokonce pozastavit. Komise a Evropský investiční fond dál uvolní 8 miliard eur pro 100 000 malých a středních podniků.

8. Repatriace

Desítky tisíc se Evropanů díky unijnímu mechanismu civilní ochrany dostaly domů ze zemí po celém světě, kde kvůli pandemii uvízli. Aktualizované počty repatriovaných jsou k dispozici na těchto stránkách Evropské komise.


9. Pomoc také mimo Evropu

Komise dala dohromady 20 miliard eur na pomoc partnerským zemím jako součást balíčku EU pro koordinovanou globální reakci na řešení covid-19.


10. Zajistit spolehlivé informace

Po vypuknutí epidemie koronaviru se raketovým tempem začala šířit nejenom nákaza, ale taky dezinformace. Poslanci proto například vyzvali sociální média, aby sama proti šíření poplašných zpráv a nenávisti na svých kanálech zakročila. Chtějí také, aby Evropané měli přístup k přesným a ověřeným informacím o koronaviru ve svém jazyce.

Další informace

Deset kroků, které EU podniká v boji proti koronaviru

Související články