Solidarita: Evropa si navzájem pomáhá zvládat koronavirus

Od darování plicních ventilátorů až po péči o kriticky nemocné pacienty ze sousedních zemí. V době krize nabízejí země unie pomoc jedna druhé.

Koronavirus zasáhl všechny a země Evropy jsou odhodlané se mu společně postavit. Nejde přitom jen o dary v podobě zdravotnického vybavení, jako jsou ventilátory nebo roušky a respirátory. Státy si navzájem pomáhají i v péči o kriticky nemocné pacienty nebo hledají cesty, jak dostat domů turisty a cestovatele, kteří uvízli v zahraničí.

Přispívá každý - bez ohledu na velikost. Francie poskytla roušky a respirátory, Německo poslalo Itálii vybavení pro zdravotníky, Lucembursko se stará o kriticky nemocné pacienty z Francie a Česká republika darovala Itálii a Španělsku ochranné obleky.


Státy také navzájem koordinují návrat těch, kteří uvízli v zahraničí. Od vypuknutí nákazy se díky jejich snaze domů dostaly tisíce Evropanů. Každý třetí navrácený přitom nepocházel ze země, která let zařídila. Počítají i s tím, že ne všichni se ještě vrátili - a místa v letadlech se jim budou snažit zajišťovat i nadále.

Podle informací Ministerstva zahraničních věcí ČR se domů do začátku dubna vrátilo 4 500 Čechů - hlavně díky repatriačním letům. Menším skupinám úředníci pomáhají se zajištěním míst v letadlech, která vypravují jiné členské státy. Podle ministerstva jde o největší podobnou akci v českých dějinách.


Evropská unie mezitím investuje do vývoje vakcíny a léčby, koordinuje nákup zdravotnických prostředků, poskytuje zemím 37 miliard eur na pomoc v krizi a mnoho dalšího.

Další informace

Související články