Koronavirus: Pomoc sociálně slabým

Lidé bez příjmů nebo bez domova budou i nadále dostávat potřebnou pomoc. Umožní to nově schválené změny pravidel Fondu evropské pomoci nejchudším osobám.

Kvůli koronavirové krizi se zvýšil počet lidí ohrožených chudobou. Ve středu 21. ledna proto poslanci odhlasovali, že členským státům budou poskytovány další zdroje v rámci iniciativy REACT-EU i v letech 2021 a 2022. Parlament chce tímto krokem pomoci zemím sedmadvacítky řešit jejich zásadní problémy v době obnovy po pandemii prostřednictvím Fondu evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD).

Kdo byl před koronavirovou krizí ohrožen chudobou a sociálním vyloučením, je mnohdy dnes ještě zranitelnější. Nejsou to jen bezdomovci, ale také třeba rodiče samoživitelé, kdo dnes zůstávají odkázáni především na pomoc ostatních. Aby fungovala i v časech pandemie, odhlasoval Parlament 17. dubna také změny pravidel pro čerpání Fondu evropské pomoci nejchudším osobám.

Jednotlivé vlády si díky změně samy upravují systém pomoci nejchudším. V první řadě tak, aby je chránily před nákazou koronavirem. Jídlo a věci každodenní potřeby můžou zajistit například pomocí elektronických poukázek – či poukázek v jakékoli jiné formě. Součástí této základní pomoci by měly v současné situaci být také ochranné a hygienické pomůcky.

Fond evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD)

  • Od roku 2014 pomáhá nejchudším obyvatelům Evropy: těm, kteří nemají co jíst, chudým dětem, lidem bez domova.
  • Zajišťuje jak jídlo, oblečení a hygienické potřeby, tak psychologickou pomoc; podporuje sociální začleňování.
  • Pomoc zprostředkovávají partnerské organizace, ty ji přizpůsobují místním podmínkám. Například v Chorvatsku díky fondu dostalo základní potraviny víc než 11 tisíc lidí. Slovinská charita z něj zase financovala programy pro děti z nejchudších rodin.
  • Každý rok pomůže fond přibližně 13 milionům lidí.

Na základě změn, které Parlament schválil, však budou členské země moci žádat o 100% financování z rozpočtu EU.


Co dalšího EU pro zvládnutí ekonomické obnovy po krizi už udělala jsme shrnuli v přehledném článku.