Koronavirus zkomplikoval zahraniční studijní pobyty

Pandemie ovlivnila i 170 tisíc mladých lidí zapojených do Erasmu+ a Evropského sboru solidarity. Jak jim v nečekané situaci může pomoct EU?

Erasmus: jak funguje během koronaviru?
165 tisíc mladých lidí z celé Evropy je v současné chvíli na Erasmu

Vzdělání obecně pandemie zasáhla velice citelně – včetně toho univerzitního. Vysoké školy zavřely a vlády jednotlivých zemí přísně omezily cestování. Pro zahraniční studenty, kteří už do svého nového dočasného domova dorazili, je to problém.

165 tisíc mladých lidí z celé Evropy je v současné chvíli na Erasmu. 5 tisíc dalších vycestovalo jako dobrovolníci v programech spadajících pod Evropský sbor solidarity.

Covid-19 a Erasmus: příběhy studentů

Studenti na Erasmu během pandemie*

 • 25 % studijních pobytů je zrušeno
 • 37,5 % studentů řešilo zásadní problém (nemohli se vrátit domů, potíže s ubytováním apod.)
 • polovina z těch, kteří na pobytu zůstali, studuje online
 • 35 % studuje částečně online, zbytek přednášek je odložený (*Zdroj: Erasmus Student Network)

Jak pomáhá EU

Aby studentům od komplikací co nejvíc ulevila, bude se Evropská komise snažit podmínky studijních programů a výměnných pobytů přizpůsobit do takové míry, kam až ji právní rámec pustí. Odpovědným národním organizacím doporučila, aby zohlednily zásah vyšší moci, proplatily studentům dodatečné náklady (například cestovní) až do maximální výše grantu a umožnily jim mobilitu v rámci programu Erasmus+ nebo v Evropském sboru solidarity odsunout až o 12 měsíců.

Parlamentní kulturní a vzdělávací výbor vyzval Komisi k tomu, aby udělala vše, co je v jejích silách proto, aby zahraniční studenti dostali včas všechny potřebné instrukce a informace.

V dopise pro komisařku Mariyu Gabriel z 15. dubna poslanci Komisi vyzvali, aby zajistila:

 • maximální možnou míru flexibility hlavně pro ty, kteří se kvůli bezpečnosti museli ze zahraničního pobytu vrátit domů
 • proplacení všech dodatečných nákladů spojených se zásahem koronaviru
 • že zahraničním studentům a účastníkům Evropského sboru solidarity zůstane zachován jejich status
 • že zahraniční studenti neztratí celý akademický rok – a že jim škola umožní získat kredity potřebné k ukončení semestru i za studium na dálku
„Je naší povinností postarat se o to, aby se ti, kteří se do těchto programů přihlásili, dostali podporu a pomoc, kterou teď, v tomto nestandardním roce, potřebují.”
Sabine Verheyen
Předsedkyně výboru pro kulturu a vzdělávání
Zdroj "„Je naší povinností postarat se o to, aby se ti, kteří se do těchto programů přihlásili, dostali podporu a pomoc, kterou teď, v tomto nestandardním roce, potřebují.”"

Erasmus

 • začal jako výměnný studijní program v roce 1987, od roku 2014 díky němu mohou cestovat i učitelé, stážisté a dobrovolníci v každém věku
 • v současnosti zahrnuje 33 zemí (27 evropských a k nim Spojené království, Turecko, Severní Makedonii, Norsko, Island a Lichtenštejnsko) a je otevřený i dalším partnerským zemím po celém světě
 • Erasmu+ se za uplynulých 30 let zúčastnilo víc než 9 milionů lidí – 800 tisíc z nich v roce 2017.

Poslanci vyzvali Komisi i k tomu, aby výbor informovala, kolik studentů se aktuálně mobility účastní, v jaké situaci v zahraničí jsou a jak je o ně postaráno. 4. května výbor současný stav probíral znovu, a to s komisařkou Mariyou Gabriel a komisařem Thierrym Bretonem.

Na přehled všeho, co Evropská unie proti koronaviru už podnikla, se podívejte zde.

Evropský sbor solidarity

 • vznikl v roce 2018 jako nástupce Evropské dobrovolné služby
 • umožňuje mladým lidem dobrovolničit na projektech doma nebo v zahraničí
 • pomáhá budovat inkluzivní a solidární společnost

Související články