Jak v Evropě zachránit biodiverzitu? (video)
K ochraně ohrožených druhů rostlin a živočichů, ale také lidského života, chce Unie zlepšit a zachovat stav biodiverzity na kontinentu. V našem videu zjistíte, jak toho má v plánu dosáhnout.
Evropská komise představila novou strategii EU pro biologickou rozmanitost do roku 2030 v květnu 2020. Parlament totiž už v lednu 2020 vyzval k řešení hlavních příčin, které stojí za úbytkem biologické rozmanitosti. Zároveň chce stanovit právně závazné cíle pro zlepšení situace.
Během plenárního zasedání v červnu 2021 přijal Parlament ke „strategii EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030 – Navrácení přírody do našeho života“ svůj postoj a trvá na tom, aby její implementace probíhala v souladu s dalšími evropskými strategiemi v rámci Zelené dohody pro Evropu, včetně strategie Farm to Fork (od zemědělce ke spotřebiteli).
Související: Příčiny a důsledky ztráty biologické rozmanitosti
Strategie EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030: co obsahuje?
Stanovení cílů EU v oblasti biologické rozmanitosti
V rámci své strategie pro biologickou rozmanitost do roku 2030 si EU pro příští desetiletí stanovila nové závazné cíle.
Poslanci důrazně podporují ochranu nejméně 30 % mořských a suchozemských oblastí EU (lesy, mokřady, rašeliniště, pastviny a pobřežní ekosystémy) a striktní ochranu dalších 10 % oceánů a půdy EU, včetně všech zbývajících původních lesů a pralesů a dalších ekosystémů bohatých na uhlík.
Chtějí, aby cíle byly závazné a aby při jejich provádění země EU na národní úrovni spolupracovaly s regionálními a místními orgány.
Obnova přírody
Parlament rovněž uvítal návrh na stanovení závazných cílů v otázce obnovy přírody. Poslanci vyzývají, aby cíl zahrnoval alespoň 30 % suchozemských a mořských oblastí EU.
Řešení úbytku opylovačů
Parlament zdůrazňuje, že pokles počtu včel a dalších opylovačů nemá negativní vliv jen na biologickou rozmanitost, ale zároveň představuje hrozbu také pro lidstvo v ohledu zajištění jídla a potravy. Poslanci proto požadují přezkum iniciativy EU týkající se opylovačů a zdůrazňují, že revidovaná iniciativa by měla zahrnovat nový celounijní rámec pro monitorování opylovačů s jasnými cíli a ukazateli.
Využívání zelených oblastí ve městech
Zelené městské oblasti mohou podle zprávy podpořit nejen biologickou rozmanitost, ale také fyzickou a duševní pohodu obyvatel.
Poslanci tak podporují zřízení platformy EU pro ekologizaci měst a zároveň vyzývají Komisi, aby stanovila závazné cíle rovněž pro biologickou rozmanitost ve městech. Požadují konrétní závazky pro:
- minimální podíl zelených střech na nových budovách
- podporu městského zemědělství
- zajištění toho, aby nebyly používány žádné chemické pesticidy
- snížení používání hnojiv v městských zelených oblastech EU
Snižování negativního dopadu zemědělství
Podle strategie by do roku 2030 mělo být nejméně 25 % zemědělské půdy spravováno ekologickým způsobem, což Parlament vítá. Toto číslo by se navíc ve střednědobém až dlouhodobém horizontu mohlo ještě zvýšit.
Poslanci proto souhlasili s cíli Komise snížit:
- používání nebezpečných a chemických pesticidů o 50 %
- využívání hnojiv nejméně o 20 %
- ztráty živin nejméně o 50 % do roku 2030
Jak EU chránila ohrožené druhy a biologickou rozmanitost v Evropě doposud?
Úsilí EU o zlepšení biologické rozmanitosti se promítlo v rámci strategie pro biologickou rozmanitost do roku 2020, která byla zavedena už v roce 2010. Co všechno bylo její součástí?
- Směrnice o ptácích: záchrana 500 druhů divokých ptáků, pro které je Evropa přirozeným prostředím¨
- Směrnice o stanovištích: ochrana vzácných, ohrožených nebo endemických druhů rostlin i živočichů, včetně 200 vzácných a pro dané prostředí charakteristických
- Natura 2000: největší síť chráněných oblastí na světě, jedny z posledních útočišť, kde se mohou ohrožené druhy nerušeně rozmnožovat
- Iniciativa EU týkajícíc se opylovačů: snaha přijít na to, proč opylovači tak rychle mizí a jejich úbytku zabránit
K tomu všemu bude ve financování projektů na zlepšení biologické rozmanitosti pokračovat také program LIFE. Ten kupříkladu pomohl populacím rysa iberského a poštolky obecné, kterým hrozilo vyhynutí.
Fakta a čísla o ohrožených druzích v Evropě
Další informace
- Tisková zpráva: Biologická rozmanitost: Poslanci požadují závazné cíle na ochranu lidí a přírody
- Biodiversity as a Human Right and its Implications for the EU’s External Action (v angličtině)
-
Tisková zpráva Evropské komise: Budování zdravého a udržitelného potravinového systému
otevře se v novém okně