Sacharovova cena 2020: kdo jsou finalisté

Běloruská demokratická opozice, ochránci přírody z Hondurasu a arcibiskup z iráckého Mosulu jsou finalisté nominací na lidskoprávní Sacharovovu cenu.

Sacharovova cena 2020 - finalisté: Zleva: běloruská demokratická opozice, Berta Cáceresová (Honduras), Monsignore Nadžíb Míchaíl (Irák)
Zleva: běloruská demokratická opozice, Berta Cáceresová (Honduras), Monsignore Nadžíb Míchaíl (Irák)

Finalisté nominovaní na Sacharovovu cenu za svobodu myšlení pro rok 2020 jsou:


  • Demokratická opozice v Bělorusku zastoupená Koordinační radou, iniciativou statečných žen a osobnostmi politické a občanské společnosti
  • Aktivisté z Guapinolu a Berta Cáceresová, Honduras
  • Monsignore Nadžíb Míchaíl, mosulský arcibiskup, IrákTito tři byli vybráni společným hlasováním zahraničního a rozvojového výboru dne 12. října 2020.

Demokratická opozice v Bělorusku je zastoupená Koordinační radou, která vznikla na základě iniciativy několika statečných žen, jako ­ jsou Svjatlana Cichanouská, laureátka Nobelovy ceny za literaturu Svjatlana Aleksijevičová, hudebnice a politická aktivistka Maryja Kalesnikavová, aktivistky Volha Kavalková a Veranika Capkalová, a rovněž dalších představitelů politického života a občanské společnosti, jako jsou Sjarhej Cichanouski, video bloger a politický vězeň, Ales Bjaljacki, zakladatel běloruské organizace na ochranu lidských práv Vjasna, Sjarhej Dyleuski, Scjapan Pucila, zakladatel kanálu na Telegramu NEXTA a Mikalaj Statkevič, politický vězeň a kandidát na prezidenta v roce 2010.


Evropský parlament odsoudil násilné potlačení poklidných protestů ze strany běloruských orgánů v usnesení přijatém v září 2020.


Ochránci životního prostředí z Guapinolu jsou členy městského výboru pro ochranu veřejných statků města Tocoa. Jsou to Porfirio Sorto Cedillo, José Avelino Cedillo, Orbin Naún Hernández, Kevin Alejandro Romero, Arnold Javier Aleman, Ever Alexander Cedillo, Daniel Marquez a Jeremías Martínez Díaz. Již rok jsou drženi ve vyšetřovací vazbě kvůli své účasti na poklidných protestech proti těžební společnosti, jejíž činnost vedla ke znečištění řek Guapinol a San Pedro, ačkoliv obžaloba nepředložila žádné důkazy, které by toto zadržení odůvodnily.

Spoluzakladatelka organizace COPINH (Rada domorodých obyvatel Hondurasu) Berta Cáceresová byla odvážná ekoložka a významná aktivistka domorodé komunity Lenků. Více než dvacet let bojovala proti zabírání půdy, nelegální těžbě dřeva a dalším velkým projektům, jako je vodní elektrárna Agua Zarca. V roce 2016 byla zavražděna ve svém vlastním domě.


Monsignor Nadžíb Míchaíl pomohl syrským a chaldejským křesťanům dostat se z Mosulu do iráckého Kurdistánu, když v srpnu 2014 město dobyl Islámský stát. Kromě lidí zachránil obrovský počet historických dokumentů napsaných v aramejštině, syrštině, arabštině a arménštině. Monsignor Nadžíb pracuje na zachování tohoto kulturního dědictví. Manuskripty datující z období od třináctého do devatenáctého století byly digitalizovány a vystaveny ve Francii a Itálii.

Co bude následovat

 

Ze třech navržených finalistů vybere jednoho laureáta politické vedení Parlamentu - Konference předsedů složená z předsedy EP a předsedů politických skupin. Bude hlasovat 22. října a cena bude následně slavnostně předána během plenárního zasedání 16. prosince 2020.


Ocenění obhájců lidských práv

 

Sacharovova cena za svobodu myšlení, pojmenovaná na počest sovětského fyzika a politického disidenta Andreje Sacharova, je od roku 1988 každoročně udělována jednotlivcům a organizacím hájícím lidská práva a základní svobody.

Laureátem Sacharovovy ceny za rok 2019 byl ujgurský ekonom Ilham Tohti, vězněný v Číně v rámci represí proti Ujgurům.

Související články