Sacharovova cena 2021: Parlament vyznamenal Alexeje Navalného

Dcera Alexeje Navalného Darja převzala jménem svého vězněného otce Sacharovovu cenu Evropského parlamentu. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil 15. prosince.

Parlament udělil Sacharovovu cenu za rok 2021 Alexeji Navalnému

Alexej Navalnyj je již více než celé desetiletí jednou z předních osobností ruské opozice, a to hlavně za svůj boj proti korupci a porušování lidských práv ze strany Kremlu. V současné době je režimem vězněn.

Hned v úvodu slavnostního předávání Sacharovovy ceny za svobodu myšlení ocenil předseda Parlamentu David Sassoli odvahu Alexeje Navalného. „Bylo mu vyhrožováno, byl mučen, otráven, zatčen, uvězněn, ale nedokázali ho přimět k tomu, aby přestal mluvit... Jak sám jednou řekl, korupci se daří tam, kde nejsou respektována lidská práva, a já věřím, že má pravdu. Věřím, že boj proti korupci je také bojem za dodržování všeobecných lidských práv. Je to určitě boj za lidskou důstojnost, za řádnou správu věcí veřejných a za právní stát,“ uvedl Sassoli a vyzval k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění opozičního lídra.

Cenu jménem Navalného převzala jeho dcera Darja. Kritizovala ty, kteří v zájmu pragmatismu ustupují diktátorům, a trvala na tom, že Evropa musí zůstat věrná svým ideálům. „Když jsem napsala svému otci a zeptala se: co přesně chceš, abych ve svém projevu řekla z tvého pohledu, odpověděl: řekni, že si nikdo nemůže dovolit ztotožňovat Rusko s Putinovým režimem. Rusko je součástí Evropy a my usilujeme o to, abychom se stali její součástí. Zároveň ale chceme, aby Evropa usilovala o samu sebe, o ty úžasné myšlenky, které jsou jejím jádrem. Usilujeme o Evropu idejí, oslavu lidských práv, demokracii a integritu.“ 

Slavnostního ceremoniálu ve Štrasburku se účastnil také Leonid Volkov, jeden z politických poradců Navalného, a Kira Jarmyšová, mluvčí opozičního politika.

Mezi další finalisty Sacharovovy ceny za rok 2021 patří afghánské ženy bojující za svá práva v zemi a bolivijská politička Jeanine Áñezová.

O Alexeji Navalném


O laureátovi Sacharovovy ceny rozhodl předseda Parlamentu Sassoli společně s lídry politických skupin 20. října 2021. Alexej Navalnyj vstoupil do mezinárodního povědomí organizováním demonstrací proti ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi a jeho vládě, kandidováním na úřad a obhajováním protikorupčních reforem.

V srpnu 2020 byl Navalnyj otráven a měsíce se zotavoval v Berlíně. Při svém návratu do Moskvy v lednu 2021 byl zatčen a nyní je v přísně střežené trestanecké kolonii, kde mu zbývají ještě více než dva roky vězeňské služby. Navalnyj držel koncem března 2021 dlouhou hladovku na protest proti nedostatečné lékařské péči.

Navalného protikorupční organizaci (Fond boje proti korupci, FBK) a její regionální kanceláře označil v červnu 2021 ruský soud za „extremistické skupiny“.

V usnesení přijatém v lednu 2021 poslanci požadovali okamžité a bezpodmínečné propuštění Navalného a všech dalších lidí zadržených při protestech za jeho propuštění. Opakované též vyzývali země EU, aby posílily sankce proti Rusku.

Sacharovova cena Evropského parlamentu


Sacharovovu cenu za svobodu myšlení uděluje Evropský parlament každý rok. Vyhlášena byla v roce 1988 na počest jednotlivců a organizací hájících lidská práva a základní svobody. Je pojmenována po sovětském fyzikovi a politickém disidentovi Andreji Sacharovovi. Její vítěz získá certifikát a finanční odměnu ve výši 50 000 eur.

V roce 2020 udělil Parlament cenu demokratické opozici v Bělorusku.

Jak probíhá výběr laureáta Sacharovovy ceny? Zjistěte to v naší infografice.

Sacharovova cena 2021: Parlament vyznamenal Alexeje Navalného
Sacharovovu cenu převzala dcera Navalného Darja

Související články