Jednotná nabíječka: USB typu C bude do roku 2024 standardem v celé EU

Parlament a přijal nová pravidla, díky nimž se do konce roku 2024 stane USB typu C jednotným standardem pro nabíjení malých elektronických zařízení. Zjistěte, co přesně to znamená pro vás.

Mít různé nabíječky pro různá zařízení je jednak nepříjemné pro spotřebitele, jednak produkuje mnoho tun zbytečného elektronického odpadu. EU se proto rozhodla pro zavedení jednotné nabíječky. Ta pomůže Unii dosáhnout jejích environmentálních cílů a sníží náklady.

84 %

Procento spotřebitelů, kteří se v předchozích dvou letech potýkali s problémy souvisejícími s nabíječkami telefonů (podle studie Evropské komise z roku 2019).

Jaké změny to přinese v praxi?


Zařízení, kterých se jednotná nabíječka týká


Legislativa zahrnuje mobilní telefony, tablety, digitální fotoaparáty, sluchátka (určité druhy), ruční konzole pro videohry, přenosné reproduktory, elektronické čtečky, klávesnice, myši a přenosná navigační zařízení. Notebooky se budou muset požadavkům přizpůsobit do 40 měsíců poté, co zákon vstoupí v platnost. 

Přizpůsobení se novým technologiím


Aby bylo možné udržet krok s nejnovějším technologickým vývojem, Komise může upravit šíři působnosti směrnice, zejména pokud jde o řešení bezdrátového nabíjení.

Nákup nového zařízení neznamená novou nabíječku


Podle nové legislativy mají spotřebitelé možnost koupit si produkt buď s nabíjecím zařízením nebo bez něj. 

Nové technologie


Soulad zákonů s novými technologiemi nabíjení by měl být pravidelně přezkoumáván.

Souvislosti


Parlament prosazuje jednotnou nabíječku pro přenosná zařízení již více než 10 let. Ačkoli některé společnosti představily své vlastní dobrovolné iniciativy, které snížily počet typů nabíječek, zdaleka to nestačilo ke splnění cílů EU v oblasti snižování elektronického odpadu. Evropská komise prezentovala návrh společné nabíječky v září 2021.

Parlament a členské státy dosáhly prozatímní dohody 7. června 2022 a poslanci pravidla formálně shválili 4. října. Poté, co je oficiálně odsouhlasí i Rada, budou mít vlády EU dva roky na to, aby pravidla vnesly do národní legislativy. Zákon se zároveň nebude dotýkat produktů, které byly uvedeny na trh před začátkem platnosti nových pravidel.