Zákaz prodeje nových benzinových a naftových aut v EU od roku 2035: Co to znamená v praxi?

Všechny nové osobní a dodávkové automobily prodávané v EU od roku 2035 by neměly produkovat žádné emise CO2. Co to znamená v praxi? Podívejte se na nejčastěji kladené dotazy a zjistěte to.

Pohled na nabíjecí sloup pro elektromobily a v pozadí částečný pohled na automobil
Co znamená zákaz prodeje nových benzinových a naftových aut v EU od roku 2035 v praxi?

Aby EU dosáhla svého cíle klimatické neutrality do roku 2050, přijímá opatření ke snížení emisí z automobilů. Důvodem toho je fakt, že se silniční doprava na emisích CO2 v EU podílí jednou pětinou. V červnu 2022 Parlament podpořil návrh Evropské komise na nulové emise z nových osobních automobilů a dodávek do roku 2035. Průběžné cíle snížení emisí pro rok 2030 by podle návrhu byly stanoveny na 55 % pro osobní automobily a 50 % pro dodávky.

Nizozemský europoslanec Jan Huitema (skupina Obnova Evropy), který vypracoval zprávu o revizi norem EU pro emise CO2 u nových osobních automobilů a dodávek, se v červenci zapojil do živého vysílání na Facebooku, které se týkalo nových emisních pravidel. Z rohovoru přinášíme odpovědi na nejčastěji kladené otázky. 

Kdy dojde k zákazu prodeje nových automobilů, které vypouštějí emise CO2, včetně benzinových a naftových aut?

Od roku 2035 by všechny nové automobily, které přijdou na trh, neměly vypouštět žádné emise CO2. To má zajistit, že se do roku 2050 stane odvětví dopravy uhlíkově neutrálním.

Co se stane se současnými benzinovými a naftovými automobily? Budeme jimi moci jezdit i po roce 2035?

Ano, stále můžete řídit svůj současný automobil. Nová pravidla neznamenají, že do roku 2035 budou muset být všechna auta na silnicích bez emisí CO2. Tato pravidla se netýkají stávajících automobilů. Pokud si nyní koupíte nové auto, můžete s ním jezdit až do konce jeho životnosti. Protože však průměrná životnost automobilu je 15 let, musíme začít v roce 2035 usilovat o to, aby do roku 2050 byly všechny automobily bez emisí CO2.

Bude možné i po roce 2035 kupovat a prodávat ojetá benzinová a naftová auta a získávat pro ně palivo?

Ano, to vše bude stále možné. Mohou se však zvýšit celkové náklady na vlastnictví – náklady na palivo, údržbu, nákup a pojištění.

Jakým typem automobilů s nulovými CO2 emisemi bude jezdit většina lidí?

Trendem jsou především vozidla na baterie, protože celkové náklady na vlastnictví jsou nižší než u alternativ. Například výroba vodíku a e-paliv – vyráběných z elektřiny a vodíku a přeměňovaných na syntetický benzin – je dražší, protože vyžaduje velké množství elektřiny. Baterie jsou však těžké, což znamená, že některé dopravní prostředky nelze snadno pohánět bateriemi. Vodík nebo e-paliva proto mohou být vhodným řešením pro lodě, letadla nebo těžká nákladní vozidla.

Budou elektromobily cenově dostupné?

Využívání vozidel na elektrický pohon je nákladově efektivnější, protože ceny elektřiny jsou v současné době nižší než ceny benzínu a elektromobily vyžadují méně údržby. Po zakoupení jsou tedy celkové náklady na vlastnictví automobilu poháněného bateriemi stejné nebo levnější než u automobilu na benzin nebo naftu. V současné době jsou však elektromobily drahé. Nová pravidla by měla podpořit větší konkurenci a povzbudit výrobce k investicím do výzkumu a inovací, což by mělo snížit pořizovací cenu.

Dalším problémem je trh s ojetými automobily, který se pro elektromobily dosud nerozvinul.

Co se stane s odpadem z elektrických baterií?

Tuto otázku budou řešit další právní předpisy – například směrnice o obnovitelných zdrojích energie a nové nařízení o bateriích. Ty zajistí, že výrobní proces bude neutrální z hlediska emisí CO2, nebude mít nepříznivý vliv na životní prostředí a že budeme baterie recyklovat. Hodně se také pracuje na inovacích baterií, a to nejen pro automobily.

Existuje dostatečná infrastruktura pro automobily s nulovými CO2 emisemi? Je to jen pro lidi žijící ve městech?

Výrobci v současné době pracují na automobilech s dojezdem přes 600 kilometrů. Zlepšuje se účinnost, aby se auta nemusela tak často nabíjet nebo aby se mohla nabíjet běžnou domácí zásuvkou. Parlament také nedávno schválil svůj postoj k infrastruktuře pro alternativní paliva, aby bylo k dispozici více elektrických nabíjecích a vodíkových čerpacích stanic.

Jaké jsou další kroky?

Parlament a země EU dosáhly dohody o konečné podobě pravidel v říjnu 2022. Dohoda byla schválena Parlamentem v únoru 2023 a musí být ještě formálně schválena Radou.

Další informace o emisích z dopravy:


Níže se podívejte na videorozhovor s Janem Huitemou. ↓