Den Evropy 2023: Oslava evropské jednoty

I letos, stejně jako každý rok, slaví Evropská unie 9. května Den Evropy. Během něj si připomíná výročí Schumanovy deklarace podepsané v roce 1950.

Schumanova deklarace položila před více než 70 lety základy Evropské unie. Den Evropy je příležitostí oslavit myšlenku jednoty EU a spolupráce mezi evropskými národy. 

Při této příležitosti uspořádaly instituce EU a jejich zastupitelské kanceláře po celém světě řadu aktivit, které mají lidem pomoci dozvědět se více o Evropské unii a poznat její kulturní rozmanitost.
Evropský parlament není výjimkou a jeho budovy v Bruselu, Lucemburku a Štrasburku nabídnou návštěvníkům 6. května, 9. května a 13. května hned několik akcí.

Kontaktní kanceláře Parlamentu navíc zvou všechny k účasti na oslavách i v dalších zemích EU. V Česku budete mít možnost zapojit se do Dne Evropy hned dvakrát – v pátek 5. května v Praze na Střeleckém ostrově a v sobotu 13. května v Mariánských Lázních.

V úterý 9. května přivítá předsedkyně Parlamentu Roberta Metsolová německého kancléře Olafa Scholze, který bude na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku diskutovat s poslanci o budoucnosti Evropy. Debata bude desátou ze série „Toto je Evropa“, v níž se setkávají vedoucí představitelé EU a poslanci EP, aby diskutovali o svých názorech a řešeních týkajících se evropských problémů.

EU se společně snaží řešit nejzávažnější problémy, kterým kontinent čelí, a vytvořit lepší budoucnost pro všechny Evropany. Akce v rámci Dne Evropy ukazují sílu demokracie a význam spolupráce a jednoty pro dosažení společných cílů.

Navštivte webové stránky Dne Evropy a zjistěte, jaké akce se konají ve vašem okolí.