Vedoucí kandidáti: kdo by měl vést Evropskou komisi?

Evropské politické strany navrhly hlavní kandidáty na post předsedy Evropské komise. Sledujte rozpravu v Evropském parlamentu 23. května.

Více informací o letošních vedoucích kandidátech se dozvíte během debaty Eurovize 23. května. Debatu pořádá Evropská vysílací unie (EBU) a hostí ji Evropský parlament.

Jak probíhá proces výběru vedoucích kandidátů?


Proces vedoucích kandidátů dává voličům v evropských volbách možnost ovlivnit, kdo povede Evropskou komisi.

Strany před volbami navrhují kandidáty na tento post a lidé v EU pak mohou jejich favority podpořit hlasováním pro příslušnou stranu.

Jak proces výběru hlavního kandidáta funguje?


Od roku 2014 politické strany navrhují své vedoucí kandidáty pro evropské volby. K tomuto kroku se Parlament hlásí již delší dobu.

V posledním usnesení z prosince 2023 poslanci požadovali jasnou a důvěryhodnou vazbu mezi volbou provedenou voliči a volbou předsedy Komise. Tento proces by měl záviset na zajištění většiny v Parlamentu. Zákulisní dohody v Evropské radě by měly skončit, uvedli poslanci.

Kandidát evropské politické strany, která ve volbách získá nejvíce mandátů, je považován za kandidáta na šéfa Evropské komise, která je výkonným orgánem EU.

Smlouvy o EU stanovují, že po volbách země EU nominují kandidáta na post předsedy Evropské komise, musí však zohlednit výsledky evropských voleb.

Parlament volí nového předsedu Komise nadpoloviční většinou hlasů (polovina poslanců Evropského parlamentu plus jeden). Pokud kandidát nezíská dostatečný počet hlasů, musí země EU navrhnout jiného kandidáta.

Kdo jsou účastníci debaty Eurovize 23. května?


EBU vyzvala politické strany zastoupené v sedmi politických skupinách Evropského parlamentu, aby nominovaly jednoho kandidáta na post předsedy Komise a zúčastnily se debaty.

Svou účast v debatě potvrdili tito kandidáti:

  • Walter Baier (Evropská levice)
  • Sandro Gozi (Renew Europe Now)
  • Ursula von der Leyenová (Evropská lidová strana)
  • Terry Reintková (Evropská strana zelených)
  • Nicholas Schmit (Strana evropských socialistů)


Dvě strany, Evropští konzervativci a reformisté a Identita a demokracie, nenominovaly hlavní kandidáty na předsedu Evropské komise, a proto se podle pravidel stanovených pro rozpravu nemohou zúčastnit.

Jak sledovat debatu Eurovize 23. května a jak se jí zúčastnit?


Před debatou bude EBU na svých kanálech na sociálních sítích žádat hlasující o otázky pro hlavní kandidáty.

Lidé budou moci debatu sledovat a diskutovat o ní na sociálních sítích pomocí hashtagu #EurovisionDebate. K diskusi o evropských volbách obecně mohou také použít hashtagy #UseYourVote a #EUelections2024.

Debatu lze živě sledovat na následujících internetových stránkách: