Co bude následovat po volbách do Evropského parlamentu?

Po evropských volbách se ustaví nový Evropský parlament, poslanci schválí novou Evropskou komisi a obnoví práci na právních předpisech EU.

Budova Evropského parlamentu ve Štrasburku
Budova Evropského parlamentu ve Štrasburku

Od 6. do 9. června budou Evropané volit své zástupce do Evropského parlamentu. Výsledky rozhodnou o tom, jak bude vypadat nový Parlament a kdo bude stát v čele nové Evropské komise.

Nové volební období začne tím, že europoslanci budou pokračovat v práci na legislativních spisech, které nebyly dokončeny ve volebním období 2019–⁠2024. Jakmile bude sestavena nová Komise, začne také předkládat nové legislativní návrhy, které bude mít Parlament možnost posoudit a pozměnit.

Co se stane v týdnech po volbách


Během týdnů po volbách budou nově zvolení poslanci Evropského parlamentu vytvářet politické skupiny podle sdíleného politického přesvědčení. Každá skupina v Parlamentu musí mít nejméně 23 poslanců ze sedmi zemí EU.

Evropské politické strany, které se zúčastní voleb, se mohou rozhodnout, zda budou mít v Parlamentu vlastní politickou skupinu, nebo zda vytvoří společnou skupinu se zástupci jiných stran.

Skupiny se sejdou, aby rozhodly o svém složení před prvním novým plenárním zasedáním, které začne 16. července.

Sestavení nového Parlamentu


Během tohoto prvního plenárního zasedání poslanci zvolí svého nového předsedu či předsedkyni, místopředsedy a kvestory a rozhodnou o počtu poslanců, kteří budou zasedat v jednotlivých parlamentních výborech.

Po ustavujícím plenárním zasedání se pak uskuteční první schůze výborů, na nichž budou zvoleni jejich předsedové a místopředsedové.

Kdy Evropský parlament pokračuje v práci?


Nové volební období bude oficiálně zahájeno 16. července, v první den prvního plenárního zasedání nového Parlamentu.

Hlavními úkoly Parlamentu je přijímání právních předpisů, rozhodování o rozpočtu EU a kontrola ostatních orgánů EU.

Nový Parlament bude muset rozhodnout, jak naložit se spisy, které nebyly dokončeny před volbami. Mezi tyto spisy patří mimo jiné boj proti korupci, odpovědnost umělé inteligence, boj proti sexuálnímu zneužívání dětí, přeprava zvířat a dobré životní podmínky koček a psů.

Komise začne navrhovat nové legislativní spisy v momentě, kdy bude ustavena.

Složení Evropské komise


Později budou poslanci Evropského parlamentu hlasovat také o volbě nového předsedy Evropské komise, kterého nominují vedoucí představitelé zemí EU. Parlament zvolí předsedu Komise absolutní většinou hlasů v tajném hlasování.

Pokud kandidát nezíská potřebnou většinu, budou muset vedoucí představitelé zemí EU do jednoho měsíce navrhnout nového kandidáta a Parlament bude o novém kandidátovi znovu hlasovat.

Nově jmenovaný předseda či předsedkyně Komise a země EU následně navrhnou kandidáty na nové komisaře. Parlament uspořádá slyšení kandidátů na komisaře tak, aby poslanci z příslušných parlamentních výborů mohli posoudit vhodnost kandidátů pro jimi navrhovaná portfolia.

Proces v Parlamentu bude zakončen hlasováním na plenárním zasedání, které se očekává na podzim a na němž budou muset poslanci rozhodnout, zda schválí složení Komise jako celku.

Evropská rada


Nového předsedu Evropské rady volí její členové, hlavy států a předsedové vlád zemí EU, kvalifikovanou většinou a funkce by se měl ujmout 1. prosince.

Jak mohu hlasovat v evropských volbách?


Demokracie není něco, co by mělo být považováno za samozřejmost. Předchozí generace bojovaly za demokracii a svobodu myšlení. Nyní je naší povinností ji zachovat a posílit, mimo jiné i tím, že se zúčastníme voleb do Evropského parlamentu.

Všechny užitečné informace o hlasování ve vaší zemi naleznete na našich webových stránkách věnovaných volbám, kde si vyberete svou zemi a preferovaný jazyk.

Více informací o evropských volbách