Piirijulgeolek: reisijate tausta kontrollimine enne Euroopa Liitu saabumist
Enne Euroopasse sisenemist läbivad viisanõudest vabastatud riikidest pärit reisijad uue julgeolekukontrolli, mille eesmärk on tagada Euroopa Liidu turvalisus.
Viisanõudest vabastatud reisijaid 59 riigist hakatakse enne ELi saabumist kontrollima ELi reisiinfo ja -lubade süsteemi (ETIAS) abil.
Mis on ELi reisiinfo ja -lubade süsteem (ETIAS)?
ETIAS on on veebipõhine süsteem, mille eesmärk on suurendada turvalisust ja hallata reisimist 27 ELi liikmesriiki ning Norrasse, Šveitsi ja Liechtensteini.
Taustakontrolli eesmärk on avastada kurjategijad, terroristid ja kõik teised ohtu kujutavad isikud enne, kui nad jõuavad Euroopasse. Süsteem võrdleb reisijate andmeid erinevate turvaandmebaasidega, et teha kindlaks võimalikud riskid.
Praegune olukord
Inimeste kohta, kes saabuvad riikidest, mille kodanikel ei ole Euroopa Liitu reisimiseks viisat vaja, on teave puudulik. Praegu kontrollitakse neid inimesi Schengeni piiril kohas, kuhu nad saabuvad. Piirivalvurid teevad otsuse lubada või keelata inimesel siseneda ilma, et nad teaksid, kas seda inimest peetakse ohtlikuks. See on eriti keeruline, kui inimesed saabuvad mööda maismaad, kuna nende reisidokument on ainukeseks teabeallikaks.
Kuna Euroopa avatuse nimel ei tohiks julgeolek väheneda, on võimalike julgeolekuprobleemide tuvastamiseks loodud ELi reisiinfo ja -lubade süsteem.
Sarnased mudelid juba eksisteerivad USAs, Kanadas ja Austraalias.
Mis muutub?
Inimesed, kes tulevad riikidest, mille kodanikel ei ole Euroopa Liidu külastamiseks viisat vaja, peavad enne reisi täitma elektroonilise vormi reisidokumentide ja selliste isikuandmete kohta, nagu nimi, sünnikuupäev ja -koht, sugu ja kodakondsus. Seal on ka taustaküsimusi näiteks varasemate karistusregistriandmete ja konfliktipiirkondades viibimise kohta. See võimaldab ametnikel varakult enne inimese Schengeni piirile saabumist hinnata, kas ta võib kujutada endast ohtu. Kui inimest peetakse ohtlikuks, võidakse tal ELi sisenemine keelata.
Kiire, odav ja tõhus
Luba kehtib kuni kolm aastat ning reisijatel lubatakse viibida Schengeni alal 180 päeva jooksul kuni 90 päeva. Loa tegemine maksab 7 eurot ning on alla 18-aastastele ja üle 70-aastastele on see tasuta.
Ainuüksi luba ei taga siiski riiki sisenemist. Viisanõudest vabastatud riikidest pärit reisijad peavad siiski esitama piirivalveametnikele oma passi ja muud dokumendid, et kontrollida, kas nad vastavad riiki sisenemise tingimustele. ELi sisenemise lõpliku otsuse teeb piirivalve.
Mis juhtub, kui esineb oht?
Taotlused töödeldakse automaatselt. Kui mõni ELi julgeolekuandmebaas annab päringutabamuse või küsimustele on vastatud positiivselt, kontrollitakse andmeid käsitsi ja turvariski hinnatakse individuaalselt. Otsus tuleb langetada nelja nädala jooksul. Keeldumine peab olema põhjendatud ja taotlejal on õigus otsus edasi kaevata.
Järgmised sammud
ETIASt reguleerivad seadused on kehtinud alates 2018. aasta oktoobrist. ETIAS peaks hakkama toimima 2026. aasta lõpus pärast seda, kui 2025. aasta oktoobris käivitati riiki sisenemise ja riigist lahkumise süsteem – reisijate registreerimise digitaliseeritud süsteem, mis asendab passitemplid.
Lisateave
-
Rohkem teavet ETIASe kohta leiab Euroopa Komisjoni veebilehelt
avaneb uues aknas
- Pressiteade: viisanõudest vabastatud kolmandate riikide kodanikud peavad enne ELi reisimist läbima eelkontrolli (5. juuli 2018)
- Pressiteade: kokkulepe riiki sisenemise ja riigist lahkumise süsteemi järkjärgulise kasutuselevõtu kohta (19. mai 2025)