Mjere EU-a za smanjenje plastičnog otpada

Saznajte koje je mjere Europski parlament donio kako bi se smanjio plastični otpad i potaknulo recikliranje.

Jeftina i izdržljiva plastika naširoko se koristi u gospodarstvu, ali njenu popularnost prati sve veća količina plastičnog otpada i zagađenje mora, što ostavlja posljedice na prirodu i ljude.

U 2021. godini svaka osoba koja živi u EU-u proizvela je u prosjeku 36,1 kg plastičnog ambalažnog otpada. Od toga je reciklirano oko 14,7 kg po osobi. Od 2010. do 2021. količina nastalog plastičnog ambalažnog otpada po stanovniku povećala se za oko 29 posto (8,1 kg više po osobi).

Plastični otpad koji se ne reciklira odlaže se na odlagališta, spaljuje ili se nakuplja u prirodi, među ostalim na plažama, u šumama, rijekama i morima.

EU je 2023. pokrenuo nekoliko inicijativa za rješavanje problema ambalažnog otpada i onečišćenja mikroplastikom. Njima su se dopunile ranije mjere, kao što je zabrana plastike za jednokratnu upotrebu iz 2019.

Kako bi se riješio problem onečišćenja plastikom, Europska komisija predložila je u siječnju 2018. strategiju za plastiku čiji je cilj osigurati da se do 2030. svaki komad plastične ambalaže može ponovno upotrijebiti ili reciklirati te smanjiti potrošnju plastike za jednokratnu upotrebu i upotrebu mikroplastike.

Plastični ambalažni otpad

Kako bi se riješio problem rastućeg ambalažnog otpada, Parlament je u travnju 2024. odobrio nova pravila za smanjenje, ponovnu uporabu i recikliranje ambalaže. Prije nego što nova pravila stupe na snagu, Vijeće ih mora službeno odobriti.

Nova pravila uključuju:

  • Nove ciljeve smanjenja ambalažnog otpada: sve države članice EU-a moraju postići smanjenje ambalažnog otpada od 5 posto do 2030. u odnosu na 2018., smanjenje od 10 posto do 2035. i 15 posto do 2040.
  • Zabranu određenih plastičnih proizvoda za jednokratnu uporabu: od 1. siječnja 2030. zabranit će se posebne vrste jednokratne plastične ambalaže, uključujući plastične vrećice koje se upotrebljavaju za svježe voće i povrće ili ambalaža za hranu i napitke koji se konzumiraju u kafićima i restoranima
  • Uvođenje ambalaže koja se može reciklirati: u skladu s novim pravilima, gotovo sva ambalaža morat će se moći reciklirati. Svaka plastična ambalaža morat će sadržavati minimalni postotak recikliranog sadržaja iz plastičnog otpada. Države članice EU-a morat će poduzeti mjere za postizanje posebnih ciljeva za recikliranje ambalažnog otpada
  • Sisteme sakupljanja za reciklažu: do 2029. godine, 90 posto plastičnih i metalnih spremnika za napitke za jednokratnu upotrebu mora se prikupljati odvojeno, čime se omogućuju učinkoviti postupci recikliranja

Mikroplastika

Mikroplastika je mali dio plastičnog materijala (obično manji od 5 mm). Pronađena je u morima, hrani i piću.

U travnju 2024. zastupnici su usvojili svoje stajalište o zakonodavnom prijedlogu kojim se poduzećima koja rukuju plastičnim peletima nameće obveza izbjegavanja gubitaka i ograničavanja izlijevanja, ako do njih dođe. Nakon europskih izbora u lipnju 2024. novi će Parlament nastaviti raditi na ovom predmetu.

Plastika za jednokratnu upotrebu

Parlament je 2019. odobrio novi zakon o zabrani plastike za jednokratnu upotrebu, poput plastičnog pribora za jelo, tanjura, nastavaka za balone. Njime se također traži da poduzeća za pakiranje robe sudjeluju u troškovima zbrinjavanja odbačene plastike.

Zakon o smanjenju plastičnih vrećica usvojen je u Parlamentu 2015.