Kvalitetnija i dostupnija voda za piće u EU-u
Europski parlament odobrio je nova pravila za daljnje unaprjeđenje kvalitete i dostupnosti vode za piće te za smanjenje otpada od plastičnih boca.
Većina građana u EU-u ima pristup visokokvalitetnoj vodi za piće. Kako bi voda iz slavine u Europi bila još bolja, EU ažurira Direktivu o vodi za piće koja uspostavlja minimalne standarde vode namijenjene za ljudsku potrošnju (piće, kuhanje i ostale namjene u kućanstvu) i štiti nas od zagađenja. Europski je parlament 12. prosinca 2020. odobrio dogovor s Vijećem kojim se želi povećati povjerenje potrošača i potaknuti ih na konzumaciju vode iz slavine.
Za cijenu jedne boce mineralne vode dobili biste gotovo 700 litara vode iz slavine.
Poboljšani pristup i razina kvalitete
Nova legislativa ima za cilj povećati kvalitetu vode iz slavine pooštravanjem maksimalnih ograničenja za određene onečišćujuće tvari poput olova i štetnih bakterija. Također postavlja najmanje higijenske standarde za materijale koji dolaze u doticaj s vodom za piće (poput cijevi i slavina) kako bi se izbjeglo zagađenje. Endokrini disruptori, farmaceutski proizvodi i mikroplastika pratit će se kroz mehanizam popisa za praćenje koji EU-u omogućuje ažuriranje nadzora u skladu s najnovijim znanstvenim otkrićima.
Pod novim pravilima države članice moraju poboljšati pristup čistoj vodi svim građanima EU-a, posebno skupinama koje imaju ograničen pristup vodi ili ga uopće nemaju, kroz primjerice postavljanje fontana za vodu na javnim mjestima ili osiguravanjem alternativnih sustava opskrbe. Mogu poticati posluživanje vode iz slavine u restoranima besplatno ili uz malu naknadu.
Potrošačima trebaju imati bolji pristup informacijama o potrošnji, kvaliteti i cijeni vode, primjerice na računima ili putem aplikacija za pametne telefone.
Ekološka komponenta
Pijenje vode iz slavine je jeftino i ekološki prihvatljivo.
Prema Europskoj komisiji, pristup kvalitetnijoj vodi bi mogao smanjiti konzumaciju vode iz boca za 17 posto. Na ovaj bi način potrošači uštedjeli novac te bi bio vidljiv pozitivan utjecaj na okoliš smanjujući emisije CO2 i plastični otpad.
Čista voda do 2027.
Iako su određeni zahtjevi za rijeke, jezera i podzemne vode u EU-u utvrđeni Okvirnom direktivom o vodama, polovica od 110 tisuća vodnih tijela još uvijek nije u dobrom stanju.
U zasebnoj rezoluciji Parlament je pozvao države EU-a da u potpunosti provedu odredbe najkasnije do 2027. godine, kako bi sve podzemne i površinske vode postigle 'dobar status'.
Zastupnici zagovaraju odgovarajuće financiranje i primjenu principa onečišćivač plaća. Žele da se ciljevi direktive bolje integriraju u poljoprivredu, promet i energetski sektor. Osim toga smatraju da treba smanjiti upotrebu gnojiva i pesticida.
Europljani i njihova voda
Revizija pravila pokrenuta je nakon građanske inicijative „Pravo na vodu“, koja je skupila više od 1,8 milijuna potpisa, što pokazuje koliko je voda za piće bitna Europljanima. Javna konzultacija uoči zakonodavnog prijedloga pokazala je da građani nisu sigurni u kvalitetu vode iz slavine prilikom posjete drugih zemalja članica, iako su stope sukladnosti visoke. Također se zahtijeva pristup aktualnim informacijama o kvaliteti vode za piće.
Idući koraci
Nova direktiva o vodi za piće stupa na snagu 12 dana nakon objave u Službenom listu. Države članice moraju se uskladiti s direktivom u roku od dvije godine.
Pročitajte naš pregled u kojem objašnjavamo mjere EU-a za poboljšanje zdravstva.