Nova pravila ekološkog dizajna za održive proizvode na tržištu EU-a
EU uvodi minimalne standarde kako bi gotovo svi proizvodi na tržištu bili održivi, izdržljivi i ekološki prihvatljivi.
Dugotrajni, sigurni proizvodi koji se mogu reciklirati i koji manje štete okolišu trebaju postati norma u EU-u. Ali kako to postići? Rješenje bi mogla biti nova pravila za ekološki dizajn.
Što je ekološki dizajn?
Ekološki dizajn uključuje integraciju ekoloških aspekata u proces razvoja proizvoda kako bi se postigao minimalni utjecaj na okoliš tijekom cijelog životnog ciklusa proizvoda.
Proizvođači u EU-u već su obvezni pridržavati se pravila ekološkog dizajna za energetske proizvode poput grijalica, hladnjaka, usisavača i računala kako bi se smanjila potrošnja energije i negativni učinci na okoliš tijekom cijelog životnog ciklusa proizvoda. EU sada ide korak dalje i uvodi nova pravila ekološkog dizajna za gotovo svaki proizvod na svom tržištu.
Nova pravila za ekološke proizvode
U travnju 2024. Parlament je odobrio dogovor postignut s Vijećem o novim pravilima o ekološkom dizajnu kojima se značajno proširuje opseg proizvoda na koje se ona primjenjuju. Osim toga, uvode se dodatni zahtjevi i minimalni standardi za trajnost, mogućnost popravka, energetsku učinkovitost i recikliranje proizvoda te reguliraju problemi preranog zastarijevanja kako bi se izbjeglo gubljenje funkcionalnosti proizvoda zbog značajki dizajna, nedostupnosti rezervnih dijelova ili nemogućnosti ažuriranja softvera.
Parlament je osigurao da se zahtjevi za ekološki dizajn uvedu kao prioritet za neke proizvode s velikim utjecajem na okoliš, uključujući željezo, čelik, aluminij, tekstil, namještaj, gume, deterdžente, boje i kemikalije.
Uvodi se digitalna putovnica proizvoda koja potrošačima pruža sve relevantne informacije potrebne za donošenje informiranih odluka. Potrošači će moći usporediti informacije iz putovnica na internetskom portalu kojim upravlja Komisija. Putovnica će također olakšati kontrole proizvoda.
Osim toga, novim pravilima spriječit će se uništavanje neprodanih proizvoda, što je rasipanje vrijednih gospodarskih resursa i ekološki problem. Tim se pravilima velika poduzeća obvezuju na godišnje izvješćivanje o broju uništenih neprodanih proizvoda i razlozima zbog kojih je to učinjeno. Uništavanje neprodane odjeće, modnih dodataka i obuće bit će zabranjeno dvije godine nakon što uredba stupi na snagu, a neke druge kategorije mogle bi se dodati u budućnosti.
Sljedeći koraci
Nakon službenog odobrenja Vijeća i Parlamenta, uredba stupa na snagu 20 dana nakon objave. Komisija zatim mora odrediti posebne zahtjeve za različite kategorije proizvode, a proizvođači i države članice EU-a trebaju ih ispuniti u roku od 18 mjeseci.