Mit tesz az EU a műanyaghulladék csökkentése érdekében?

Ismerje meg az Európai Parlament intézkedéseit a műanyaghulladék csökkentése és az újrahasznosítás fellendítése érdekében.

A használt régi műanyag palackokat összenyomják és összecsomagolják, hogy előkészítsék az újrahasznosítást.
A használt régi műanyag palackokat összenyomják és összecsomagolják, hogy előkészítsék az újrahasznosítást.

Olcsó és tartós műanyagokat sokszor használunk, de nem szabad elfelejtünk, hogy népszerű használatuk valami mást is jelent, még hozzá azt, hogy a műanyaghulladék és tengeri hulladék mértéke is egyre növekszik, negatívan befolyásolva a környezetet és az emberek egészségét.

2021-ben minden EU-ban élő ember átlagosan 36,1 kg műanyag csomagolási hulladékot termelt. Ebből személyenként mintegy 14,7 kg került újrahasznosításra. 2010 és 2021 között mintegy 29%-kal nőtt az egy lakosra jutó műanyag csomagolási hulladék mennyisége (+8,1 kg/fő).

A nem újrahasznosított műanyag hulladék szemétlerakókba vagy a természetbe kerül, például strandokra, erdőkbe, folyókba vagy tengerekbe.

2023-ban az EU számos kezdeményezést indított a csomagolási hulladék és a mikroműanyag-szennyezés kezelésére. Ezek az erőfeszítések kiegészítették a korábbi intézkedéseket, például az egyszer használatos műanyagok betiltását 2019-ben.

A műanyagszennyezés elleni küzdelem jegyében az Európai Bizottság 2018 januárjában műanyagstratégiát javasolt azzal a céllal, hogy 2030-ra minden műanyag csomagolóanyag újrafelhasználható vagy újrahasznosítható legyen, valamint csökkenjen az egyszer használatos műanyagok és mikroműanyagok használata.


Ha kíváncsi az újrahasznosítással kapcsolatos pontos számokra és adatokra, olvassa el alábbi cikkünket.

Műanyag csomagolási hulladék


Az egyre több csomagolási hulladék kezelése érdekében a Parlament 2024 áprilisában új szabályokat fogadott el a csomagolás csökkentésére, újrafelhasználására és újrahasznosítására vonatkozóan. A megállapodás hatálybalépése előtt a Tanácsnak hivatalosan is jóvá kell hagynia a megállapodást.

Az új szabályok a következőket tartalmazzák:

  • Új csökkentési célok: 2018-hoz képest 2030-ra minden uniós országnak 5%-kal, majd 2035-re 10%-kal, 2040-re pedig 15%-kal kell csökkentenie a csomagolási hulladékot.
  • Egyes egyszer használatos műanyagok betiltása: 2030. január 1-jétől betiltják az egyszer használatos műanyag csomagolások meghatározott típusait, beleértve a feldolgozatlan friss gyümölcs- és zöldségfélékhez használt műanyag zacskókat, vagy a kávézókban és éttermekben fogyasztott élelmiszerek és italok csomagolását.
  • Újrahasznosítható csomagolás: az új szabályok értelmében szinte minden csomagolásnak újrahasznosíthatónak kell lennie. Minden műanyag csomagolásnak tartalmaznia kell a műanyag hulladékból származó újrahasznosított tartalom minimális százalékát. Az uniós országoknak intézkedéseket kell hozniuk a csomagolási hulladékok újrahasznosítására vonatkozó konkrét célok elérése érdekében.
  • Gyűjtőrendszerek az újrahasznosításhoz: 2029-re az egyszer használatos műanyag és fém italtartályok 90%-át külön kell gyűjteni, így biztosítva a hatékony újrahasznosítási folyamatokat.

Hogyan csökkenthető a csomagolási hulladék az EU-ban? (infografika)

Mikorműanyagok


A mikroműanyagok a műanyagok nagyon kicsi részei, amelyek kisebbek 5 milliméternél. Ezeket egyre nagyobb mértékben találhatjuk meg a tengerekben, de az ételeinkben és italainkban is jelen vannak.

2024 áprilisában a képviselők elfogadták álláspontjukat egy jogalkotási javaslattal kapcsolatban, amely kötelezettséget ír elő a műanyag szemcséket kezelő vállalatokra a veszteségek elkerülése és a kiömlések megakadályozása érdekében, ha azok előfordulnak.

A műszálas ruháktól az emberi szervezetig: a mikroműanyagok útja

Egyszer használatos műanyagok


A Parlament 2019-ben fogadta el az egyszer használatos műanyagok betiltásáról szóló új törvényt, mely betiltja például a műanyag evőeszközöket, tányérokat vagy a léggömbök pálcikáit. A csomagoló vállalatokat pedig kötelezi, hogy járuljanak hozzá az eldobott műanyagok összegyűjtésének díjához.

A Parlament emellett már 2015-ben elfogadta a műanyag zacskók csökkentésére vonatkozó szabályozást.

Bővebben a tengeri hulladékokról: adatok, érdekességek, és új uniós szabályok