A nemek közötti bérszakadék megértése: definíció, tények és okok
Európában a nők óránként átlagban 12%-kal keresnek kevesebbet, mint a férfiak. Hogyan számítják a nemek közötti bérszakadékot, milyenek az országonkénti statisztikák és mik a mögöttes okok?
Tartalomjegyzék
Bár az egyenlő munkáért járó egyenlő bér elvét a Római Szerződés 1957-ben vezette be, az úgynevezett bérszakadék továbbra is makacsul fennáll, az elmúlt években csupán minimális javulást sikerült elérni ezen a téren Európában.
Mi a nemek közti bérszakadék és hogyan számítják ki?
A nemek közötti bérszakadék a nők és férfiak átlagos bruttó órabére közötti különbség. A jövedelemadó és a társadalombiztosítási járulékok levonása előtti, a munkavállalót megillető bruttó fizetés alapján számítják ki.
A nemek közötti bérszakadéknak számos oka lehet. Néhány az iskolai végzettséghez, a munkatapasztalathoz vagy a részmunkaidős munkához kapcsolódhat. Egyes gazdasági ágazatokban, ahol az átlagbérek alacsonyabbak, több a nő, mint a férfi. Egy másik ok lehet, hogy a férfiak gyakran jobban fizetett pozíciókat töltenek be, mint a nők egy adott ágazatban.
A nemek közötti bérszakadék statisztikai adatai országonként és az EU-ban
Az EU-ban az átlagos nemek közötti bérszakadék 2023-ban 12% volt. Ezt a 10 vagy annál több alkalmazottat foglalkoztató vállalkozásokra számították ki.
Az EU-ban a bérszakadék jelentős eltéréseket mutat, 2023-ban a következő országokban volt a legmagasabb: Lettország (19%), Ausztria (18,3%), Csehország (18%) és Magyarország (17,8%).
Luxemburg megszüntette a nemek közötti bérszakadékot, míg más országok visszább szorították azt. A legalacsonyabb mutatók 2023-ban Belgiumban (0,7%), Olaszországban (2,2%), Románia (3,8%), Málta (5,1%) és Szlovénia (5,4%) voltak.
További részletek az Európai Parlament nemek közötti egyenlőségért folytatott harcáról.
Anemek közötti bérszakadék az életkor előrehaladtával nő: ennek oka lehet a nők pályaelhagyása, bár ezek a minták országonként eltérőek. A különbség iparáganként is eltérő, és 2023-ban a tagállamok többségében a magánszektorban magasabb volt, mint a közszférában.
A nemek közötti bérszakadék azt jelenti, hogy a nőket nagyobb mértékben fenyegeti az időskori szegénység kockázata. 2020-ban az EU-ban a 65 év feletti nők átlagosan 28,3%-kal alacsonyabb nyugdíjat kaptak, mint a férfiak.
A nemek közti bérszakadék okai
A nők 28%-a részmunkaidőben dolgozik
A nők átlagosan több órányi fizetés nélküli munkát végeznek mint a férfiak (gyermekgondozás vagy házimunka).
Ez kevesebb időt hagy fizetett munkára: a 2022-es adatok szerint a nők csaknem egyharmada (30%) dolgozik részmunkaidőben, míg a férfiaknak csupán 8% -a. Ha pedig a fizetetlen és a fizetett munkát is figyelembe vesszük, a nők több órát dolgoznak hetente, mint a férfiak.
A nők egyharmadának volt megszakítás a munkája során gyermekgondozás miatt
Sokkal nagyobb a valószínűsége annak is, hogy a nők félbehagyják karrierjüket gondozói, vagy családi kötelezettségeik miatt. 2018-ban az EU-ban a foglalkoztatott nők egyharmada szakította meg a munkáját gyermekgondozási okok miatt, szemben a férfiak 1,3%-ával. A női munkavállalóknál már magát a pályaválasztását is befolyásolják a gondozási és családi kötelezettségek.
Több nő az alacsony fizetésű ágazatokban
A nemek közötti teljes bérszakadék közel egynegyede azzal magyarázható, hogy a nők túlreprezentáltak az olyan viszonylag alacsony fizetésű ágazatokban, mint a gondozás, az egészségügy vagy az oktatás.
Az EU-ban 10-ből 3 nő dolgozik az oktatásban, az egészségügyben és a szociális területen, amelyek hagyományosan alacsony fizetéssel járó ágazatok, miközben a férfiaknak csak 8%-a dolgozik ezeken a területeken. Emellett a férfiak csaknem egyharmada a jobban fizetett ágazatokban, a természettudományok, a technológia, a műszaki és a matematika területén dolgozik.
Nőtt a női foglalkoztatottak száma a tudományos, a technológiai és a mérnöki szektorban. 2021-ben a munkaerő 41%-át ők alkották.
Kevesebb és alacsonyabb fizetésű női vezetők
A nemek közötti bérszakadék egyik fontos oka, hogy a nők gyakran alulreprezentáltak a vállalatok magasabb jövedelmű pozícióiban. Például 2021-ben a nők átlagosan a vezetői pozíciók 34,7%-át töltötték be az EU-ban.
Ha a különböző foglalkozások közötti különbségeket nézzük, akkor a női vezetők vannak a legnagyobb hátrányban: 23%-kal kevesebbet keresnek óránként, mint a férfi vezetők.
A szakadék megszüntetésének előnyei
A nemek közötti bérszakadék csökkentése nagyobb egyenlőséget teremt a nemek között, miközben csökkenti a szegénységet és élénkíti a gazdaságot. Ha a nők többet költenének, az növelné az adóztatható jövedelmet is, és enyhítené a támogatási rendszerekre nehezedő terhek egy részét. Az becslések szerint, hogy a nemek közötti bérszakadék 1%-os csökkentése a bruttó hazai termék 0,1%-os növekedését eredményezné.
Mit tesz a Parlament a nemek közti bérszakadék ellen?
A Parlament konkrét intézkedéseket is szorgalmazott a nemek közötti bérszakadék felszámolásáért, amely az EU-ban 2020-ban átlagosan 13% volt, valamint a nyugdíjkülönbség csökkentéséért, ami 2019-ben 29% volt. Emellett intézkedéseket szorgalmazott a nőket sújtó szegénység leküzdéséért.
2023 márciusában a Parlament elfogadta ezeket az új szabályokat a fizetések átláthatóságára vonatkozó kötelező intézkedésekről. Ha a kimutatások alapján egy adott cégnél a nők és a férfiak átlagos bérszintje között legalább ötszázalékos a különbség, a munkáltatóknak – munkavállalóik képviselőivel közösen – meg kell vizsgálniuk a béreket. A tagállamoknak szankciókat, például pénzbírságot kell kiszabniuk a szabályokat megszegő munkáltatókra.
Az új szabályokra vonatkozó javaslat az EU nemek közötti egyenlőség stratégiájáról szóló, 2021. január 21-i EP-határozatot követi, amiben a képviselők arra szólították a Bizottságot, hogy dolgozzon ki egy ambiciózus, új, a nemek közti bérszakadékra vonatkozó cselekvési tervet, amely egyértelmű célokat tűz ki a nemek közötti bérszakadék csökkentésére a következő öt évre vonatkozóan.
Ezenkívül a Parlament szeretné megkönnyíteni a nők és a lányok számára a vezető pozíciók elérését, és szeretné segíteni a nemek közötti egyenlőséget a vállalatok igazgatótanácsában. 2022 novemberében a képviselők elfogadták azokat a szabályokat, amelyek célja az átlátható felvételi eljárások bevezetése, hogy 2026 júniusának végéig a nem ügyvezető igazgatói posztok legalább 40%-át, illetve az összes igazgatói poszt 33%-át nők töltsék be.
Arról,mit tesz a Parlament a nemek közötti bérszakadék kezelése érdekében itt írtunk bővebben.
Bővebben a nemek közötti egyenlőségről
- Mérföldkövek a nők jogaiért folytatott küzdelemben az EU-ban (videó)
-
Mit tesz az EU a nemi alapú erőszak megfékezéséért?
-
Nők elleni kibererőszak: mi az, és hogyan lehet megelőzni?
-
A nők aránya az Európai Parlamentben (infografika)
-
Nők a béketeremtésben: miért fontos és hogyan növelhető a szerepük?