A javításhoz való jog: az EU lépései a javítások vonzóbbá tétele érdekében

Az európai parlamenti képviselők olyan jogszabályt fogadtak el, amely garantálja a javításhoz való jogot a javítható termékek esetében.

Egy szerelő csavarhúzóval rögzíti a kávéfőzőt egy működő beltéri asztalon
Az Európai Parlament több mint 10 éve támogatja a fogyasztók javításhoz való jogának fejlesztését

A javítható árucikkek kidobása óriási környezeti terheléssel jár, évente 35 millió tonna hulladék keletkezik így az EU-ban. A javításhoz való jogot kulcsfontosságú lépésnek tekintik abban, hogy a zöld megállapodás keretein belül 2050-re az EU megvalósítsa a körkörös gazdaságot és elérje a klímasemlegességet.

A Parlament 2024 áprilisában fogadta el a javításhoz való jogról szóló irányelvet, melynek célja a fenntarthatóbb fogyasztás ösztönzése úgy, hogy könnyebbé teszi a meghibásodott áruk javítását, csökkenti a hulladék mennyiségét és támogatja a javítási ágazatot.

Négy érv a javításhoz való jog mellett

  • A 2020-as Eurobarométer felmérése szerint az uniós fogyasztók 77%-a szívesebben javítaná meg termékeit, mintsem újat vásároljon, de végül ki kell cserélnie vagy ki kell dobnia azokat a javítási költségek és a szolgáltatás hiánya miatt.

  • A fenntarthatóbb fogyasztás másik akadálya az elavulás: egyes termékeket eleve úgy terveznek, hogy bizonyos idő vagy mennyiségű használat után meghibásodjanak. Egyes esetekben a készülékek alkatrészei úgy vannak rögzítve, hogy azokat nem lehet kivenni és kicserélni.

  • Az elektronikai hulladékok a leggyorsabban növekvő hulladékforrások az EU-ban, és mégis, a többségük nem kerül újrahasznosításra.

  • Az elektronikai eszközök javítása jót tenne a környezetnek, az erőforrás-felhasználás, az üvegházhatású gáz-kibocsátás és az energiafogyasztás csökkenéséhez vezetne.


További információk az elektronikai hulladékról az EU-ban - tények és adatok

Miről szól a javításhoz való joggal kapcsolatos jogszabály?


Az Európai Parlament több mint 10 éve támogatja a fogyasztók javításhoz való jogának fejlesztését, és számos konkrét javaslatot tett az Európai Bizottságnak a javítások szisztematikussá, költséghatékonyabbá és vonzóvá tétele érdekében.

A Parlament még 2022 áprilisában jogalkotási javaslatot kért a Bizottságtól a javítható, tartós termékekre kiterjedő javítási jogról. A Bizottság 2023 márciusában javaslatot terjesztett elő.

Az új törvény célja, hogy a javítás vonzóbb és elérhetőbb legyen a fogyasztók számára.

  • Az eladóknak előnyben kell részesíteni a javítást a törvényes garanciális időszakon belül, ha az olcsóbb, vagy költsége megegyezik egy áru cseréjével. A törvényes garanciát a termék javítását követően egy évvel meg kell hosszabbítani.
  • A fogyasztóknak jogukban áll a garancia lejárta után is kérni egyes termékek, például mosógépek, porszívók, okostelefonok javítását.

  • Egy nemzeti szekcióval rendelkező európai online platformot hoznak létre annak érdekében, hogy a fogyasztók megtalálják a helyi javítóműhelyeket a területükön.

  • A javítás idejére cserekészülékeket kellene kölcsönözni. Ha egy készülék javíthatatlan, a fogyasztó alternatívaként felújított készüléket választhat.
  • A fogyasztókat a termékek lecserélése helyett inkább a termékek javítására kellene ösztönözni.
  • A fogyasztóknak harmonizált információkat kell biztosítani az eszközök javíthatóságára vonatkozóan, hogy értékelhessék és összehasonlíthassák a javítási szolgáltatásokat.


Az irányelv kiegészíti a környezetbarát tervezésre vonatkozó egyéb új uniós szabályokat, amelyek a fogyasztóbarátabb és környezettudatosabb megközelítés irányába való elmozdulást jelez.

Következő lépések


A Parlament jóváhagyását követően, amint a Tanács jóváhagyja, az irányelvet közzéteszik az EU Hivatalos Lapjában. Az EU-tagországoknak ezután 24 hónap áll rendelkezésükre, hogy azt a nemzeti jogba is bevezessék.

További információk a körkörös gazdaság megvalósításáról: