Idővonal: hogyan támogatja az EU Ukrajnát 2024-ben
Idővonalunk segítségével tudjon meg többet arról, hogyan támogatja az EU és az Európai Parlament Ukrajnát 2024-ben!
Oroszország 2022 februárjában illegális és teljes körű inváziót indított Ukrajna ellen. Az EU és a Parlament töretlenül támogatja Ukrajnát, elítéli az orosz agressziót, szankciókat vezetett be a felelősökkel szemben, valamint pénzügyi támogatást és egyéb segélyeket biztosít Ukrajna számára.
A Parlament támogatja Ukrajna azon törekvéseit is, hogy EU-tagjelölt országgá váljon, és arra szólította a tagállamokat hogy kezdjék meg a csatlakozási tárgyalásokat.
Az idővonal fordított időrendi sorrendben jelenik meg, ami azt jelenti, hogy a legfrissebb esemény jelenik meg felül, a legrégebbi pedig alul.
Hogyan támogatja az EU és az Európai Parlament Ukrajnát 2024-ben?
Sort the timeline following the topics
EU-Ukrajna kapcsolatok
EP: Ukrajnának képesnek kell lennie katonai célpontokat támadni Oroszországban
A képviselők arra szólítják az uniós országokat, hogy oldják fel azokat a jelenlegi korlátozásokat, amelyek akadályozzák Ukrajnát abban, hogy nyugati fegyverrendszereket használjon legitim oroszországi katonai célpontok ellen. Egy állásfoglalásban a tagok kijelentik, hogy Ukrajna nem tudja maradéktalanul gyakorolni az önvédelemhez való jogát, és továbbra is ki van téve a lakosságát és infrastruktúráját ért támadásoknak.
Továbbra is felfüggesztik a vámokat és a kvótákat az ukrán importra
A Parlament támogatja az Ukrajnára vonatkozó ideiglenes kereskedelmi liberalizációs intézkedések meghosszabbítását 2025 júniusáig. Ugyanakkor az Európai Bizottság az uniós gazdálkodók védelme érdekében újra kivetheti a vámokat az ukrán érzékeny mezőgazdasági termékek importjára, ha azok megzavarják a belső piacot.
Az EP-képviselők szerint Ukrajna támogatása a legjobb válasz a Kremlnek
A képviselők azt szeretnék elérni, hogy az EU, tagállamai és hasonló gondolkodású partnerei szerte a világon folytassák Ukrajna politikai, gazdasági, pénzügyi és katonai támogatását, ami a legjobb válasz a Kreml rezsim jelenlegi elnyomó és agresszív gyakorlatára. Egy állásfoglalásban azzal érvelnek, hogy Ukrajna győzelme a háborúban valódi változásokhoz vezethet Oroszországban.
A képviselők arra kérik az EU-t, adja meg Ukrajnának, amire szüksége van
Az EU-nak támogatnia kell Ukrajnát mindenben, ami ahhoz szükséges, hogy Kijev megnyerje az Oroszország elleni háborút – hangoztatják az EP-képviselők állásfoglalásában.
A parlament 50 milliárd euró értékű pénzügyi támogatást hagy jóvá Ukrajna számára
A képviselők jóváhagyják Ukrajna hosszú távú finanszírozását és az EU hosszú távú költségvetésének ezzel kapcsolatos jelentős változtatásait. Ez magában foglalja az Ukrajna eszközt, amelynek teljes kapacitása 50 milliárd euró támogatások, kölcsönök és garanciák nyújtására, ami azt mutatja, hogy az EU kiáll Ukrajna mellett, és ameddig kell, továbbra is támogatja.
A Parlament elítéli az európai demokrácia aláásását célzó orosz törekvéseket
A képviselők arra figyelmeztetnek, hogy Európában a választott politikusok és pártok tudatosan szolgálják Moszkva érdekeit, aláásva az EU egységét és demokráciáját.
Az EU költségvetésében az Ukrajnának szánt finanszírozás
A képviselők megállapodásra jutnak a tagállamokkal az EU hosszú távú költségvetésének felülvizsgálatáról, olyan előre nem látható kihívások kezelésére, mint Oroszország Ukrajna elleni inváziója.
Az EP Ukrajnának nyújtott uniós támogatásáról vitáznak a képviselők
A képviselők megvitatják a legutóbbi EU-csúcstalálkozók eredményeit, különös tekintettel a február 1-jei rendkívüli Európai Tanács ülésre, amely az EU Ukrajnának nyújtott támogatására összpontosított.
A képviselők bírálják Orbánt, amiért blokkolta az ukrajnai segélycsomagról szóló döntést
A képviselők elítélik Orbán Viktor magyar miniszterelnök lépéseit, aki 2023. decemberében meggátolta az EU hosszú távú költségvetésének, köztük az ukrajnai segélycsomagnak a felülvizsgálatáról szóló döntést. Az EP Magyarországgal kapcsolatos aggodalmairól szóló állásfoglalásban a képviselők kitértek arra, hogy Budapest hosszú távú költségvetéssel kapcsolatos lépései „teljes mértékben figyelmen kívül hagyják és sértik az EU stratégiai érdekeit, valamint sértik a lojális együttműködés elvét”.
Ukrajna támogatásáról vitáznak a képviselők az EU-csúcson
A legtöbb képviselő elismerően beszélt az Európai Tanács 2023. decemberi, az EU bővítésével kapcsolatos történelmi döntéseiről, például az Ukrajnával való csatlakozási tárgyalások megkezdéséről, de csalódottan szóltak arról, hogy nem sikerült megállapodni az EU hosszú távú költségvetési felülvizsgálatáról és Ukrajna további támogatásáról.